Čím dál víc sociálních demokratů vrací stranickou knížku, za poslední rok odešla tisícovka členů

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
11. 2. 2017 14:11
Nejsilnější vládní straně se ztenčuje členská základna. Zatímco ještě v roce 2014 mělo stranickou legitimaci 23 tisíc lidí, letos jich je o skoro tři tisíce méně. Volební manažer a poslanec Jan Birke namítá, že čísla někdy rostou a někdy klesají. Poslední výsledky nepovažuje za fatální.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany. | Foto: ČTK

Praha - Sociální demokracii ubývají členové. Ještě v roce 2014 byl jejich počet nad třiadvaceti tisíci, letos jich vedení ČSSD napočítalo přes dvacet tisíc. V průběhu posledních dvanácti měsíců vrátilo stranickou knížku více než tisíc sociálních demokratů. 

Odchod lidí a také nový dlouhodobý program strany v sobotu dopoledne projednával ústřední výkonný výbor, tedy asi sto třicet delegátů z širšího vedení strany. 

Už v loňském roce ČSSD zaznamenala snížení počtu lidí o zhruba 1700 osob. “Politikých stranám se někdy  bohužel stává, že v době, kdy nejsou ve vládě, ubývají členové. Paradoxem je, že nám ubývají členové, přestože jsme ve vládě,” komentoval problém poslanec Jeroným Tejc.

V posledních týdnech objížděl organizace v regionech, kde kolegy přesvědčoval, aby mu v březnu na sjezdu dali hlas ve volbě prvního místopředsedy. Kandiduje proti vlivnému straníkovi, ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Podle Tejce se má ČSSD zasadit o zastavení odlivu členské základny.

”Protože to vypovídá o tom, že ne všichni jsou spokojení s politikou sociální demokracie. A pokud bychom neměli spokojené členy, budeme těžko přesvědčovat voliče,” uvedl Tejc. 

Za poslední rok ubylo podle serveru Novinky přesně 1007 členů.

Volební manažer a poslanec Jan Birke namítá, že čísla někdy rostou a někdy klesají. Poslední výsledky nepovažuje za fatální.

“Držíme se standardně na dvaceti tisících členech, což je poměrně velká armáda lidí, která je schoná dlouhodobě vytvářet sociálnědemokratickou politiku,” komentoval obtíže Birke. Mnohem důležitější podle něj je probudit stávající kolegy v regionech tak, aby byli před podzimními parlamentními volbami aktivnější. 

Po krajských volbách Birkeho předchůdce na pozici manažera Miroslav Poche hovořil o letargii sociálních demokratů v regionech. Považoval to za problém, který se mohl odrazit i na tehdy špatném volebním výsledku strany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy