Průzkum: Propad TOP 09 pokračuje, do sněmovny by se ale dostala. O Realisty není zájem

Domácí Domácí
8. 2. 2017 17:47
Podle průzkumu agentury Median by nyní sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta před druhou ČSSD, která by dostala téměř 20 procent hlasů. Na třetím místě se stále drží KSČM. Dále pokračuje propad TOP 09, která v průzkumu obdržela 6,5 procenta. Naopak si polepšila Okamurova SPD, která je jen těsně pod pětiprocentní hranicí. Nově založení Realisté mají jen minimální podporu.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podle aktuálního volebního modelu agentury Median má hnutí ANO náskok devíti procentních bodů před ČSSD, přičemž obě strany od posledního výzkumu mírně posílily. ANO by dostalo 28,5 procenta, sociální demokraté 19,5 procenta.

Naopak sestupný trend má TOP 09, která v průzkumu obdržela 6,5 procenta, což je její nejhorší výsledek od voleb v roce 2013. Výzkumníci ale považují za málo pravděpodobné, že by se strana do sněmovny nedostala. Podobný výsledek průzkum připisuje i vládní KDU-ČSL.

Lépe na tom jsou tak komunisté, kteří s 15 procenty zůstávají na třetím místě. Čtvrtá je pak s osmi procenty ODS.

Těsně pod pětiprocentní hranicí zůstává SPD Tomia Okamury, která má ale podle průzkumu potenciál se do sněmovny dostat. Stejné naděje dávají výzkumníci i pirátům a zeleným. Naopak nově vzniklá strana Realisté má pouze minimální podporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy