Jeseník nad Odrou - Velká část lidí postižených povodněmi nemá pojištěný dům. Mnozí žijí v pásmu, kde je vyšší riziko povodní.
Některé domy jsou kvůli vysokému riziku nepojistitelné. Řadu lidí také odrazuje výše pojistky. Čím vyšší riziko, tím je pojistka dražší.
Rodina Marie Kovářové z Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku je jednou z mnoha, kterou zasáhla červnová blesková záplava. V domě bylo metr a půl vody, část domu valící se vlna poničila tak, že musela být zbourána.
„Půl domu je pryč. Proběhla demolice. Pojištěni nejsme. Vodu jsme měli v domě i při povodních v roce 1997, to jsme ještě pojištěni byli, pak už nás nepojistili, protože jsme v zátopové oblasti," řekla Aktuálně.cz Marie Kovářová.
Lidé nemají tisíce nezbyt
„Nepojištěna je tady určitě více než polovina obyvatel. Lidé na to většinou nemají. Měli jsme tady až čtyřiadvacetiprocentní nezaměstnanost. Navíc, jsme částečně v záplavové oblasti, pojistka pak není otázkou stokorun, ale tisícovek, což je pro lidi bez práce hodně," vysvětloval starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.
I obecní majetek, které blesková záplava poškodila, je v pásmech, která jsou z hlediska povodní hodně riziková.
Pojišťovna už obci za škody na obecním majetku vyplatila přes jeden a půl milionu. „Jsme rádi, ale škody byly samozřejmě mnohem vyšší. Obávám se, že teď to bude s pojištěním ještě horší," podotkl starosta Machýček.
Kraj vybral Jeseník nad Odrou, Kunín a Životice u Nového Jičína pro rychlou výstavbu nových povodňových domků, které by měl dotovat stát i kraj. V těchto obcích bylo nejvíce demolic, dohromady asi šestatřicet. Starostové se shodují, že mnoho obyvatel není nepojištěných. Někteří přišli o všechno. "I u nás je řada lidí nepojištěných," uvedla starostka Kunína Dagmar Novosadová.
Starostové jsou přístupni pomoci tomu, aby se neopakovaly chyby z minulosti a podporují výstavbu na kopcích.
„Pro výstavbu povodňových domků, pokud se záměr podaří, máme vhodný pozemek na vyvýšeném a bezpečném místě. Byli bychom rádi, aby tam mohli za zvýhodněných podmínek stavět i lidé, kterých se netýkala demolice, ale kteří už nechtějí opravovat poničené domy a bát se dalších záplav," uvedl Machýček.
Čtvrté pásmo, nepojistitelný dům
Pojišťovny rozlišují z hlediska rizikovosti čtyři pásma, to první je nejbezpečnější, domy stojí mimo jakoukoliv vodu. Ve čtvrtém pásmu jsou obydlí v bezprostřední blízkosti vodních toků, některé jsou zcela nepojistitelné.
„Dnes však už posuzuje i případy s vysokým rizikem individuálně. Záleží na konkrétních podmínkách, můžeme zohlednit například protipovodňová opatření v obci. Při vyšším riziku je také možné zvýšit pojistku či spoluúčast pojištěného," uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Potvrdil, že konkrétně v Jeseníku nad Odrou jsou zastoupena všechna čtyři pásma..
Daniela Ondruchová si s manželem přestavěla k bydlení stodolu v Bernarticích na Jesenicku. Dům, který opravují asi šest let, je přímo u Vojtovického potoka, který po několika bouřkách a průtržích způsobil spolu s vodou z okolních kopců spoušť. Stavení Ondruchových vydrželo, ale voda poničila přízemí.
„Od začátku jsme měli málo peněz. Dům jsme opravovali postupně, pojištěni nejsme. Tady je to také problém," říká mladá žena, která pracuje jako geodetka.
Jan Šafarčík, který má naproti přes potok chalupu, ale pojištěný je. „Mám pojistku asi třicet roků, platím necelých devět set korun ročně. Už tady byli likvidátoři, ještě nevím, kolik dostanu" řekl asi čtrnáct dnů po povodni.
Bez pojistky žije hodně lidí
Pojišťovny potvrzují, že lidí, kteří nemají pojištění dům ani domácnost, je mnoho. „Naši likvidátoři, kteří pracují v terénu, říkají, že nepojištěných je stále opravdu hodně," uvedla mluvčí pojišťovny Allianz Pavla Paseková.
Jsou i lidé, kteří nejsou zrovna chudí, placení pojistky by skoro nepoznali, přesto pojištění nemají. „Naše pojišťovny mne odrazují. Člověk platí a když dojde k nějaké události, nedostane skoro nic, protože ve smlouvě je nějaká vychytávka, které si normální člověk nevšimne," vysvětluje muž z Bernartic, proč si neobnovil pojištění.
Kritizoval, že smlouvy jsou normálním lidem nesrozumitelné a důležité věci jsou často až na konci smlouvy, a to tak malým písmem, že to bez lupy nejde přečíst.
Řada vyplavených lidí nyní také doplácí na to, jsou pojištěni, ovšem proti záplavě či povodni ne.
„Bohužel se setkáváme s případy, kdy klienti nemají riziko na povodeň a záplavu pojištěnou. Po katastrofálních záplavách v roce 2002 jsme všichni předpokládali obrovské zvýšení zájmu o pojištění domků a domácností. Avšak skutečnost byla jiná," řekl mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda.
Stoletá voda přichází častěji
„Přestože mnoho lidí tehdy nemělo sjednáno pojištění, došlo u některých druhů pojištění po roce 2002 dokonce k malému poklesu. Mezi argumenty bylo i to, že byla stoletá voda, tak bude zase sto let klid. Mezi nimi byli lidé, kteří se další katastrofy dočkali i letos," popisoval Hejda.
Mezi věcmi, které lidé na pojišťovnách kritizují, je rozlišování záplavy a povodně. O povodeň se jedná, když voda vylije z břehů vodního toku nebo vodní nádrže. Záplava je podle pojišťoven způsobená přívalovými dešti a může působit škody i jinde než v blízkosti vodního toku.
„Ve třetím a čtvrtém pásmu pojišťujeme klienty proti záplavě, ale proti povodni ne. Pojištění obecně se totiž vztahuje především na nahodilé události. Jestli někdo žije v oblasti, kde se každou chvíli vylije řeka, není to nahodilá, neočekávaná událost," vysvětlovala mluvčí pojišťovny Allianz Pavla Paseková.
Tomáš Hejda z ČSOB Pojišťovny uvedl, že záplavové zóně čtyři jsou domy nepojistitelné. „Zde se již nepracuje s rizikem, že dojde k vyplavení, ale s jistotou. To odporuje principu pojištění, které je postaveno na míře rizika," řekl.
Pojišťovny vyzývají lidi, aby nebrali pojištění na lehkou váhu, zkontrolovali si, zda jejich pojištění zahrnuje záplavy a povodně, aby si aktualizovali pojištění majetku podle současného stavu. Zástupci ČSOB i Allianz tvrdí, že nechystají zpřísnění podmínek pojištění, mimo jiné proto, že škody z letošních podvodní nejsou zdaleka tak vysoké jako v roce 1997 či 2002.
Podle Asociace českých pojišťoven řeší pojišťovny po červnových povodních asi pětnáct tisíc událostí, odhad škod je přes jednu a půl miliardy. V roce 2002 to bylo kolem deseti miliard.