Návod: Na co nezapomenout při hlášení povodňových škod

Věra Tůmová, Peníze.cz
28. 6. 2009 11:02
Pojišťovny radí, jak nejlépe postupovat
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit.
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit. | Foto: Karel Toman

Někteří lidé museli při povodních opustit svá obydlí velmi narychlo a nestihli si tak vzít s sebou ani ty nejdůležitější dokumenty. Pokud měli domy a domácnosti pojištěné, mohou se obrátit na svou pojišťovnu i bez čísla pojistné smlouvy. Jak shodně potvrzují mluvčí tuzemských pojistných ústavů, budou potřebovat jen rodné číslo osoby, která pojištění sjednala.

Ve spolupráci s pojišťovnami jsme připravili stručný manuál, jak nejlépe postupovat a na co nezapomenout při hlášení pojistné události související s přírodní katastrofou.

1. Zabraňte dalším škodám

V rámci svých možností zabraňte vzniku dalších škod.

Následky škod lze minimalizovat zejména:

- vyčerpáváním vody, vysoušením a úklidem zasažených prostor,
- zakrytím poškozené střechy fólií, umístěním zábran před dveře domu, zamezením dalšího zaplavení domu (pytle z pískem, zajištění odčerpávání vody, odstraňování bahna a následné vysoušení),
- zasaženou elektroniku a domácí spotřebiče nezapínejte a okamžitě předejte k opravě do odborného servisu,
- nechte provést revizi elektrických a plynových rozvodů, pokud byly zatopeny.

2. Pořizujte fotodokumentaci

Pořiďte si fotodokumentaci, jak vypadalo místo pojištění po události i poškozené věci. Pomůže vám to urychlit následnou likvidaci a komunikaci s pojišťovnou.

„Zničené nebo poškozené věci musí být vyfotografovány, jakmile to situace umožní. Čím více fotografií, tím lépe," tvrdí Václav Bálek z České pojišťovny.

3. Oznamte pojistnou událost pojišťovně

Jakmile to bude možné, kontaktujte svoji pojišťovnu a ohlaste jí vzniklé škody.

Pro kontaktování pojišťovny můžete využít jak bezplatné telefonní linky, tak často i online formuláře na webových stránkách pojišťoven. Pojistnou událost lze oznámit také poštou nebo na libovolné pobočce příslušné pojišťovny.

K rychlému vyřízení likvidace budete potřebovat zejména tyto údaje:

- číslo pojistné smlouvy (není-li známo, je třeba uvést rodné číslo osoby, která pojištění sjednala),
- stručnou charakteristiku škody,
- kdy k této škodě došlo,
- jaký je rozsah škody,
- jaké je na vás spojení (telefon/mobil),
- pokud je dům neobyvatelný, uveďte adresu, na které budete k zastižení.

4. Shromažďujte poškozené věci

- shromažďujte poškozené a zničené věci a vytvořte jejich soupis i s uvedením popisu, stáří, pořizovací ceny a rozsahu poškození,
- je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy či jiné doklady potvrzující vlastnictví věcí),
- poškozené movité věci větší hodnoty nevyhazujte do příchodu technika/likvidátora pojišťovny (tj. například nábytek, elekronika...),
- také další zasažené věci nepodléhající zkáze ponechejte pro prohlídku pracovníka pojišťovny,
- pokud z hygienických, bezpečnostních nebo jiných vážných důvodů (nutné prokázat existenci těchto důvodů - fotodokumentace, nařízení hygienika apod.) nelze zbytky na místě uchovat, tak je zlikvidujte.

U podnikatelů je navíc třeba pojišťovně předat účetní evidenci zasažených věcí (inventární soupisy s vyznačením zasažených věcí, cenami, stářím a odhadem poškození) a účetní stavy majetku z doby bezprostředně před vznikem škody (zásob, movitého i nemovitého majetku).

5. Začněte s úklidem

Pokud je objekt volně přístupný (není již zaplaven), můžete začít s úklidem a základními opravami. Není nutné čekat až na příchod pracovníka pojišťovny.

Rozsah škod máte zmapován, provedli jste soupis věcí, u kterých došlo k poškození a proto můžete začít odstraňovat následky nepříjemné situace.

Zbytek článku čtěte na Peníze.cz

Foto: CPI Group
Čtěte také:
Šest nejčastějších chyb při pojištění majetku

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy