Praha – Závěrečnými řečmi obžalovaných skončila v úterý poslední fáze části korupčního procesu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Verdikt soudce Robert Pacovský vynese 7. dubna.
Jako první předstoupila před soudní senát korunní svědkyně – majitelka stavební společnosti FISA Ivana Salačová, která se rozhodla přiznat a získala status spolupracující obviněné.
"Vše, co jsem dělala, jsem dělala proto, abych své společnosti zajistila práci. Rozhodně ne kvůli tomu, abych někoho poškodila," odůvodnila svoji účast v korupční chobotnici okolo Davida Ratha.
"Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří mi zajistí stavební zakázky. Dnes postupem času vím, že jsem nejednala správně. Lituji toho," dodala.
Po poradě s rodinou
Salačovou stejně jako Davida Ratha a většinu dalších obžalovaných zatkla policie v květnu 2012. Skončila ve vazbě. "Prostudovala jsem si spis, přečetla všechny odposlechy, poradila se s právníky. A po veliké diskusi s rodinou jsem se rozhodla vypovídat úplně a pravdivě a požádat o status spolupracující osoby," uvedla.
I když mluvila jasným a zřetelným hlasem, bylo vidět, že je ve svědecké ohrádce nervózní. Za zády si po celou dobu své řeči urputně mnula ruce, v jednu chvíli se jí dokonce začal na chvíli chvět hlas. A to v okamžiku, kdy reagovala na slova jedné z obhájkyň, že lže, jako když tiskne, a druhého, že je zrádce.
"Toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ale rozhodně si nemyslím, že jsem zrádce, jak mě jeden z obhájců nazval," reagovala rozrušeným hlasem.
"Každopádně jsem nebyla organizátorka, jen účastník systému, abych měla zakázky," dodala. Krátce popsala i detaily několika zakázek. "Mé výpovědi byly pravdivé a úplné," dodala, když po osmi minutách závěrečnou řeč ukončila.
V krabici bylo víno
Výpověď Salačové se snažili v závěrečné řeči zpochybnit exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý.
"Celé situace lituji a je to pro mě velká sebereflexe," řekl Drážďanský. Odmítl, že by předal úplatek další obžalované, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Kottové, dříve Pancové. "Je pravda, že jsem nesl v inkriminovaný den do nemocnice krabici s vínem, ale bylo tam víno, a ne finanční hotovost," dodal. Výpověď Salačové, která se přiznala k předávání provizí kvůli získání zakázek, označil jako účelovou.
Tomáš Mladý uvedl, že se trestných činů popsaných obžalobou nedopustil. Nevypracovával prý rozpočet k Buštěhradu. Řekl také, že je "bezúhonný otec od rodiny, pro kterého je toto jednání velmi náročné a stresující".
Za spolupráci jen podmínka
Žalobce Petr Jirát Salačové výměnou za to, že pomáhala usvědčit ostatní obžalované, navrhl jako jediné podmíněný trest. Dvojici manažerů navrhuje pět let.
"Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," uvedl již minulý týden ve své závěrečné řeči návladní Jirát.
"Na podané obžalobě bych ničeho neměnil a u některých skutků je výčet důkazů ještě vyšší, než bylo shromážděno v přípravném líčení," uvedl Jirát a odkázal právě na Salačovou, která pomohla zaplnit některá bílá místa obžaloby.
Jádrem podvodů podle Jiráta byly zakázky pro středočeské nemocnice. Jak podle něj dokázaly prostorové odposlechy, umístěné především v kanceláři obžalované Kateřiny Pancové (dnes provdané Kottové), ale i jejím domě v Rudné u Prahy, bylo už předem vybráno, kdo kterou zakázku získá a jaký úplatek za to poskytne. A také to, jaké firmy budou dělat "křoví".
V dubnu by měla skončit ještě druhá větev procesu, kde figuruje David Rath. Ten byl kvůli svému onemocnění vyloučen k samostatnému projednání.
Jedenáct lidí a sedm firem
Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.
Za organizátory označuje žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.
Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucia Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet.