Semelová se nemusí omlouvat za výroky o Horákové. Nemáte důvod být jimi otřesen, řekl soud muži

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 10. 2016 9:28
Poslankyně za KSČM Marta Semelová a ani sama strana se nemusí omlouvat za výroky o popravené Miladě Horákové či invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, které politička pronesla v televizní diskusi. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Kincl v žalobě chtěl písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. Soudce Tomáš Novosad ale řekl, že Kincl není potomek Milady Horákové, a tak nemohlo být zasaženo do jeho práv. A poukázal na to, že podobné výroky lze řešit v trestní rovině či podle zákona o politických stranách.
Marta Semelová
Marta Semelová | Foto: DVTV

Praha – Před jednací síní Městského soudu v Praze to vypadalo jako na sjezdu KSČM. Vítaly se současné i bývalé stranické špičky – například bývalý poslanec Václav Exner, současná poslankyně Marta Semelová či místopředsedové Josef Skála a Petr Štěpánek.

Soud řešil neobvyklý případ, který se strany týká – brněnský politik za TOP 09 Michal Kincl stranu a její čelnou političku Semelovou zažaloval za to, že mu způsobily újmu. A to výroky Semelové o Miladě Horákové. Strana i Semelová však spor vyhrály a omlouvat se nemusí.

Semelová v diskusním pořadu České televize Hyde Park chválila bývalého normalizačního komunistu Vasila Bilaka jako pozitivní osobu, řekla, že političtí vězni byli často obyčejní kriminálníci, okupaci hodnotila jako bratrskou pomoc a proces s Miladou Horákovou relativizovala slovy, že se sama přiznala.

Ohrožuje mě to

Kincl podle svých slov po pořadu, kdy Semelovou slyšel, dospěl k pocitu bezprostředního nebezpečí pro svou osobu. „Pokud se komunisté dostanou k moci, mám opravdu obavu o svůj osud. Pokud se lidé nezačnou bránit, dáme těmto lidem nástroj, kterým mohou změnit Ústavu, dělat si vše, co chtějí," vysvětloval.

Případ již řešil Obvodní soud pro Prahu 1. A žalobu velice rychle zamítl. Byť naznačil, že s Kinclovým postojem k Semelové souhlasí. „Já s paní Semelovou také nesouhlasím, byť s jednou výjimkou. A to, že tato žaloba není důvodná. Ta rozumná obava z komunistické ideologie je zdravá, v tom újmu nelze spatřovat a je dobře, že žalovaná tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí,“ řekl soudce Pavel Freibert, podle něhož Kincl neprokázal, že by mu vznikla nějaká újma.

Kincl se ale odvolal, ale i Městský soud v Praze jeho odvolání rychle zamítl a verdikt prvoinstančního soudu označil za zcela správný. "Žalobce není aktivně legitimován. Nedošlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostních práv, předmětné výroky se jeho osoby netýkaly," řekl soudce Tomáš Novosad.

Zkuste jinou cestu, poradil soudce

Soudce se přitom ještě před verdiktem snažil zjistit, na jakých právech se Kincl cítil poškozen. "Jsou chráněny konkrétní osobnostní statky. Jaký ten konkrétní osobnostní statek pana žalobce byl zasažen?" zeptal se Novosad. "Pocit bezpečí, to je asi ten správný název," uvedl po chvíli přemýšlení Kinclův advokát a poukázal na to, že Kincl měl po uvedených výrocích obavy, aby se staré časy nevrátily, když jsou takovéto výroky i samotná KSČM tolerovány.

Novosad ale současně naznačil, jakou cestou se měl Kincl ubírat. "Právní řád na takové případy pamatuje, ale ne v rovině soukromého práva, nýbrž veřejného," uvedl soudce Novosad a poukázal například na trestný čin popírání či zpochybňování genocidy. "Jisté možnosti jsou také v zákoně o politických stranách," dodal.

"To jsme zkoušeli, ale státní zastupitelství náš podnět odložilo," poukázal Kinclův advokát. Ten prý svému klientovi doporučí, aby podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Je nerozum, že se do individuálního vzdělávání na druhém stupni ZŠ nejde, říká Jiří Zlatuška. Když může učit každý, bez potřebného vzdělání, tak je to degradace učitelů, tvrdí poslankyně Semelová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy