Semelová se nemusí omlouvat za výroky o Horákové. Nemáte důvod být jimi otřesen, řekl soud muži

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 10. 2016 9:28
Poslankyně za KSČM Marta Semelová a ani sama strana se nemusí omlouvat za výroky o popravené Miladě Horákové či invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, které politička pronesla v televizní diskusi. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Kincl v žalobě chtěl písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. Soudce Tomáš Novosad ale řekl, že Kincl není potomek Milady Horákové, a tak nemohlo být zasaženo do jeho práv. A poukázal na to, že podobné výroky lze řešit v trestní rovině či podle zákona o politických stranách.
Marta Semelová
Marta Semelová | Foto: DVTV

Praha – Před jednací síní Městského soudu v Praze to vypadalo jako na sjezdu KSČM. Vítaly se současné i bývalé stranické špičky – například bývalý poslanec Václav Exner, současná poslankyně Marta Semelová či místopředsedové Josef Skála a Petr Štěpánek.

Soud řešil neobvyklý případ, který se strany týká – brněnský politik za TOP 09 Michal Kincl stranu a její čelnou političku Semelovou zažaloval za to, že mu způsobily újmu. A to výroky Semelové o Miladě Horákové. Strana i Semelová však spor vyhrály a omlouvat se nemusí.

Semelová v diskusním pořadu České televize Hyde Park chválila bývalého normalizačního komunistu Vasila Bilaka jako pozitivní osobu, řekla, že političtí vězni byli často obyčejní kriminálníci, okupaci hodnotila jako bratrskou pomoc a proces s Miladou Horákovou relativizovala slovy, že se sama přiznala.

Ohrožuje mě to

Kincl podle svých slov po pořadu, kdy Semelovou slyšel, dospěl k pocitu bezprostředního nebezpečí pro svou osobu. „Pokud se komunisté dostanou k moci, mám opravdu obavu o svůj osud. Pokud se lidé nezačnou bránit, dáme těmto lidem nástroj, kterým mohou změnit Ústavu, dělat si vše, co chtějí," vysvětloval.

Případ již řešil Obvodní soud pro Prahu 1. A žalobu velice rychle zamítl. Byť naznačil, že s Kinclovým postojem k Semelové souhlasí. „Já s paní Semelovou také nesouhlasím, byť s jednou výjimkou. A to, že tato žaloba není důvodná. Ta rozumná obava z komunistické ideologie je zdravá, v tom újmu nelze spatřovat a je dobře, že žalovaná tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí,“ řekl soudce Pavel Freibert, podle něhož Kincl neprokázal, že by mu vznikla nějaká újma.

Kincl se ale odvolal, ale i Městský soud v Praze jeho odvolání rychle zamítl a verdikt prvoinstančního soudu označil za zcela správný. "Žalobce není aktivně legitimován. Nedošlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostních práv, předmětné výroky se jeho osoby netýkaly," řekl soudce Tomáš Novosad.

Zkuste jinou cestu, poradil soudce

Soudce se přitom ještě před verdiktem snažil zjistit, na jakých právech se Kincl cítil poškozen. "Jsou chráněny konkrétní osobnostní statky. Jaký ten konkrétní osobnostní statek pana žalobce byl zasažen?" zeptal se Novosad. "Pocit bezpečí, to je asi ten správný název," uvedl po chvíli přemýšlení Kinclův advokát a poukázal na to, že Kincl měl po uvedených výrocích obavy, aby se staré časy nevrátily, když jsou takovéto výroky i samotná KSČM tolerovány.

Novosad ale současně naznačil, jakou cestou se měl Kincl ubírat. "Právní řád na takové případy pamatuje, ale ne v rovině soukromého práva, nýbrž veřejného," uvedl soudce Novosad a poukázal například na trestný čin popírání či zpochybňování genocidy. "Jisté možnosti jsou také v zákoně o politických stranách," dodal.

"To jsme zkoušeli, ale státní zastupitelství náš podnět odložilo," poukázal Kinclův advokát. Ten prý svému klientovi doporučí, aby podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Je nerozum, že se do individuálního vzdělávání na druhém stupni ZŠ nejde, říká Jiří Zlatuška. Když může učit každý, bez potřebného vzdělání, tak je to degradace učitelů, tvrdí poslankyně Semelová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy