Semelová se nemusí omlouvat za výroky o Horákové. Bojujte masarykovskou prací, radí soud stěžovateli

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 6. 1. 2016 16:38
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl jako nedůvodnou žalobu zastupitele za TOP 09 Michala Kincla na KSČM a poslankyni Martu Semelovou kvůli výrokům o popravené političce Miladě Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Kincl v žalobě požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. Rozhodnutí soudu není pravomocné.
Marta Semelová u soudu.
Marta Semelová u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Člen brněnské TOP 09 a právník Michal Kincl neuspěl se žalobou proti KSČM a její poslankyni Martě Semelové za předloňské výroky, které zazněly v diskusním pořadu České televize Hyde park. Způsobily mu prý duševní újmu. Od Semelové i od KSČM proto Kincl žádal omluvu.

Semelová například chválila bývalého normalizačního komunistu Vasila Biľaka jako pozitivní osobu, okupaci hodnotila jako bratrskou pomoc a proces s Miladou Horákovou relativizovala slovy, že se přece sama přiznala.

Kincl po pořadu, kdy Semelovou slyšel, dospěl podle svých slov k pocitu bezprostředního nebezpečí pro svou osobu. Byl zděšen a začal se obávat o svoji budoucnost.

"Pokud se komunisté dostanou k moci, mám opravdu obavu o svůj osud. Pokud se lidé nezačnou bránit, dáme těmto lidem nástroj, kterým mohou změnit ústavu, dělat si vše co chtějí," přednášel před soudem dramaticky se zvyšujícím hlasem, zatímco Semelová se po celou dobu usmívala.

Kincl poukázal také na to, že Semelová je významná funkcionářka třetí nejsilnější politické strany, a tak prý tento scénář není vůbec nemožný.

Soud ale jeho žalobu velice rychle zamítl. Byť naznačil, že s jeho postojem k Semelové souhlasí. „Já s paní Semelovou také nesouhlasím, byť s jednou výjimkou. A to, že tato žaloba není důvodná. Ta rozumná obava z komunistické ideologie je zdravá, v tom újmu nelze spatřovat. Je dobře, že žalovaná tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí,“ řekl soudce Pavel Freibert.

Šel bych první do koncentráku

Obě strany vzaly jednání jako show pro diváky, kterých byla plná soudní síň. Více než desítku z nich musel soudce vykázat, protože pro ně nebylo v přeplněných lavicích pro veřejnost místo. A soudce musel obě strany často usměrňovat. "Obracejte se k soudu, ne k publiku," opakoval několikrát.

Jako vedlejší účastník chtěl přistoupit do sporu i europoslanec a velký odpůrce komunistů Jaromír Štětina. "Cítím se osobnostně výroky paní Semelové ohrožen. Už mnoho let dostávám výhrůžné dopisy, které sílí každým projevem, který paní Semelová pronese na obranu své KSČM. Bojím se o život svůj, svých dětí a vnuků. V okamžiku, kdy by zavládl systém, o kterém paní Semelová mluví, šel bych asi jako první do koncentráku," uvedl.

Soudce jeho přistoupení k žalobě ale odmítl. Podle něj totiž Štětinova případná újma nesouvisí s újmou, kterou žaluje Kincl. "Pokud chce kompenzovat svoji újmu, ať sám podá žalobu, k tomu institut přistoupení k žalobě neslouží," uvedl na adresu Štětiny.

Chceme psychiatra

Invektivy obou stran pokračovaly. Právník KSČM Jaroslav Nejtek zase začal tvrdit, že je potřeba k případu povolat znalce.

"Dospěl k pocitu bezprostředního ohrožení jeho osoby. Ten pocit ohrožení vznikl na základě jeho vlastní úvahy. Je to třeba objektivně zkoumat znalci z oboru psychiatrie. Proto navrhuji přibrat znalce ke zjištění duševních stavů, a pokud budou diagnostikovány, zkoumat, kdy a z čeho se vyvinuly," uvedl Nejtek s vážnou tváří.

Soudce ale držel jednání pevně v rukou a bylo jasné, že už měl dopředu o verdiktu jasno. Obě strany často usměrňoval. "Říkejte konkrétní věci. Toto si nechte na závěrečné řeči," opakoval několikrát. A dokazování rychle ukončil. "Myslím, že žádné důkazy ani nejsou potřeba," podotkl a po pouhé hodině a půl jednání vynesl rozsudek.

Poctivá masarykovská práce

V jeho odůvodnění dodal, že není možné, aby Semelová v požadované omluvě řekla, co si nemyslí. "Je na vás, abyste tou pověstnou masarykovskou prací přesvědčili nejen své voliče, ale i ty, kteří třeba nejsou vaši voliči, že to není tak, jak říká paní Semelová. A to samé může dělat i ona. Tím vám není způsobena relevantní kompenzovatelná újma," uvedl.

Sama Semelová s verdiktem byla spokojena. "Ta žaloba byla opravdu absurdní. Můžeme diskutovat o názorech, ale ne, zda to nebo ono je historická pravda," řekla a kritické odůvodnění soudce odmítla hodnotit. "Každý má právo na svůj názor. Pro mě je rozhodující verdikt," dodala.

Kincl oznámil, že se proti verdiktu odvolá. "Mám jiný právní názor. Nicméně je to svým způsobem úspěch, protože předseda senátu řekl, že se s těmi výroky neztotožňuje," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy