Semelová se nemusí omlouvat za výroky o Horákové. Bojujte masarykovskou prací, radí soud stěžovateli

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 6. 1. 2016 16:38
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zamítl jako nedůvodnou žalobu zastupitele za TOP 09 Michala Kincla na KSČM a poslankyni Martu Semelovou kvůli výrokům o popravené političce Miladě Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Kincl v žalobě požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. Rozhodnutí soudu není pravomocné.
Marta Semelová u soudu.
Marta Semelová u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Člen brněnské TOP 09 a právník Michal Kincl neuspěl se žalobou proti KSČM a její poslankyni Martě Semelové za předloňské výroky, které zazněly v diskusním pořadu České televize Hyde park. Způsobily mu prý duševní újmu. Od Semelové i od KSČM proto Kincl žádal omluvu.

Semelová například chválila bývalého normalizačního komunistu Vasila Biľaka jako pozitivní osobu, okupaci hodnotila jako bratrskou pomoc a proces s Miladou Horákovou relativizovala slovy, že se přece sama přiznala.

Kincl po pořadu, kdy Semelovou slyšel, dospěl podle svých slov k pocitu bezprostředního nebezpečí pro svou osobu. Byl zděšen a začal se obávat o svoji budoucnost.

"Pokud se komunisté dostanou k moci, mám opravdu obavu o svůj osud. Pokud se lidé nezačnou bránit, dáme těmto lidem nástroj, kterým mohou změnit ústavu, dělat si vše co chtějí," přednášel před soudem dramaticky se zvyšujícím hlasem, zatímco Semelová se po celou dobu usmívala.

Kincl poukázal také na to, že Semelová je významná funkcionářka třetí nejsilnější politické strany, a tak prý tento scénář není vůbec nemožný.

Soud ale jeho žalobu velice rychle zamítl. Byť naznačil, že s jeho postojem k Semelové souhlasí. „Já s paní Semelovou také nesouhlasím, byť s jednou výjimkou. A to, že tato žaloba není důvodná. Ta rozumná obava z komunistické ideologie je zdravá, v tom újmu nelze spatřovat. Je dobře, že žalovaná tyto věci říká nahlas, že víme, co si myslí,“ řekl soudce Pavel Freibert.

Šel bych první do koncentráku

Obě strany vzaly jednání jako show pro diváky, kterých byla plná soudní síň. Více než desítku z nich musel soudce vykázat, protože pro ně nebylo v přeplněných lavicích pro veřejnost místo. A soudce musel obě strany často usměrňovat. "Obracejte se k soudu, ne k publiku," opakoval několikrát.

Jako vedlejší účastník chtěl přistoupit do sporu i europoslanec a velký odpůrce komunistů Jaromír Štětina. "Cítím se osobnostně výroky paní Semelové ohrožen. Už mnoho let dostávám výhrůžné dopisy, které sílí každým projevem, který paní Semelová pronese na obranu své KSČM. Bojím se o život svůj, svých dětí a vnuků. V okamžiku, kdy by zavládl systém, o kterém paní Semelová mluví, šel bych asi jako první do koncentráku," uvedl.

Soudce jeho přistoupení k žalobě ale odmítl. Podle něj totiž Štětinova případná újma nesouvisí s újmou, kterou žaluje Kincl. "Pokud chce kompenzovat svoji újmu, ať sám podá žalobu, k tomu institut přistoupení k žalobě neslouží," uvedl na adresu Štětiny.

Chceme psychiatra

Invektivy obou stran pokračovaly. Právník KSČM Jaroslav Nejtek zase začal tvrdit, že je potřeba k případu povolat znalce.

"Dospěl k pocitu bezprostředního ohrožení jeho osoby. Ten pocit ohrožení vznikl na základě jeho vlastní úvahy. Je to třeba objektivně zkoumat znalci z oboru psychiatrie. Proto navrhuji přibrat znalce ke zjištění duševních stavů, a pokud budou diagnostikovány, zkoumat, kdy a z čeho se vyvinuly," uvedl Nejtek s vážnou tváří.

Soudce ale držel jednání pevně v rukou a bylo jasné, že už měl dopředu o verdiktu jasno. Obě strany často usměrňoval. "Říkejte konkrétní věci. Toto si nechte na závěrečné řeči," opakoval několikrát. A dokazování rychle ukončil. "Myslím, že žádné důkazy ani nejsou potřeba," podotkl a po pouhé hodině a půl jednání vynesl rozsudek.

Poctivá masarykovská práce

V jeho odůvodnění dodal, že není možné, aby Semelová v požadované omluvě řekla, co si nemyslí. "Je na vás, abyste tou pověstnou masarykovskou prací přesvědčili nejen své voliče, ale i ty, kteří třeba nejsou vaši voliči, že to není tak, jak říká paní Semelová. A to samé může dělat i ona. Tím vám není způsobena relevantní kompenzovatelná újma," uvedl.

Sama Semelová s verdiktem byla spokojena. "Ta žaloba byla opravdu absurdní. Můžeme diskutovat o názorech, ale ne, zda to nebo ono je historická pravda," řekla a kritické odůvodnění soudce odmítla hodnotit. "Každý má právo na svůj názor. Pro mě je rozhodující verdikt," dodala.

Kincl oznámil, že se proti verdiktu odvolá. "Mám jiný právní názor. Nicméně je to svým způsobem úspěch, protože předseda senátu řekl, že se s těmi výroky neztotožňuje," uvedl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy