NATO je válečnický pakt, budeme usilovat o vystoupení, tvrdí komunisté před volbami

ČTK ČTK
5. 9. 2016 13:22
Jedním z témat, která chtějí v kampani před říjnovými senátními a krajskými volbami využít komunisté, je referendum o odchodu České republiky z NATO a zákaz případného vyslání českých vojáků na hranice s Ruskem. Řekla to poslankyně Marta Semelová. Nyní strana shromažďuje podpisy pod petici. "NATO považujeme za válečnický pakt, který šíří chaos a destabilizuje regiony v celém světě," uvedla poslankyně. Text petice také odmítá rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území. V petičním výboru figuruje například režisér Zdeněk Troška či spisovatelka Lenka Procházková.
Předsedkyně pražské KSČM a poslankyně Marta Semelová.
Předsedkyně pražské KSČM a poslankyně Marta Semelová. | Foto: DVTV

PrahaKSČM chce v rámci kampaně pro říjnové senátní a krajské volby šířit petici, k jejímž požadavkům patří referendum o vystoupení ČR z NATO a zákaz případného vyslání českých vojáků na hranice s Ruskem. Novinářům to řekla poslankyně a předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová.

Petice s heslem Kdo stojí o střet s jadernou velmocí je reakcí na červencové rozhodnutí NATO rozmístit čtyři mnohonárodní prapory v Polsku a v Pobaltí kvůli obavám těchto zemí z agresivní ruské politiky. Prapory budou na místě od příštího roku, a to tak dlouho, jak bude potřeba. Vojáci USA se stanou základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanaďané v Lotyšsku a Němci v Litvě. Případné zapojení českých vojáků zatím není na pořadu dne.

"NATO považujeme za válečnický pakt, který šíří chaos a destabilizuje regiony v celém světě," uvedla Semelová. Podle textu petice prý NATO rovněž může za humanitární pohromy a "živí teror a migrační vlny".

Petice také požaduje, aby vláda nepřipustila "rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území". Petiční výbor tvoří mimo jiné spisovatelka Lenka Procházková, režisér Zdeněk Troška, europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček nebo mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

O možnosti referenda o setrvání v NATO se mluvilo hlavně v souvislosti s posílením obrany východního křídla této aliance. Vláda dala počátkem července najevo, že žádný takový plebiscit neplánuje. Prezident Miloš Zeman tehdy uvedl, že podle návrhu zákona o obecném referendu by takové hlasování muselo požadovat čtvrt milionu lidí a on sám by usiloval o setrvání v organizaci.

Kampaň k senátním volbám v Praze bude podle Semelové opřena o práci zastupitelů. Prioritami bude práce, bydlení nebo dostupná zdravotní péče. "Chceme se soustředit také na dopravu, mír a bezpečnost," dodala Semelová.

Pokud nám vnutí kvóty, budeme chtít referendum o vystoupení z EU, říká nový místopředseda KSČM Josef Skála.
11:42
Pokud nám vnutí kvóty, budeme chtít referendum o vystoupení z EU, říká nový místopředseda KSČM Josef Skála. | Video: Filip Horký

Kandidáty jsou v Praze 11 ekonomka a předsedkyně kontrolního výboru Prahy 10 Jana Čunátová, která by mimo jiné chtěla do ústavy vrátit právo na práci. Lektorka bulharštiny Ludmila Nedělková se chce zaměřit na sociální problematiku a potírání kriminality v Praze 10. Zastupitel Prahy 17 Pavel Franěk, bývalý ředitel odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj, se chce zasazovat mimo jiné o lepší čerpání peněz z fondů EU. Do Senátu bude kandidovat v Praze 6.

KSČM má nyní v Senátu jediného člena, na vlastní senátorský klub v historii horní komory zatím nedosáhla.

 

Právě se děje

Další zprávy