reklama
 
 

Zůstaňte v koalici, vyzval Babišovy ministry prezident Zeman. Sobotka změny v policii podporuje

Aktualizováno 14. 6. 2016 13:06
Ministr vnitra Milan Chovanec se v úterý ráno ostře vyjádřil o policistech, kterým se nelíbí připravovaná policejní reforma. Kvůli ní rezignoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle premiéra Bohuslava Sobotky zatím v diskusi o reformě nepadl argument, který by Chovancovu práci zpochybnil.

Praha - Prezident Miloš Zeman vyzval v souvislosti se sporem o změny ve struktuře policie strany vládní koalice, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Prezident vyzval vicepremiéra Andreje Babiše, aby hnutí ANO neopouštělo vládní koalici, protože by to vedlo k politické nestabilitě. A všechny zúčastněné strany by měly vyčkat výsledků voleb v roce 2017," uvedl Ovčáček.

Zeman se v pondělí sešel jak s ministrem vnitra Milan Chovancem, který reformu prosazuje, tak s jejím hlasitým kritikem Andreje Babišem. Podle Ovčáčka se prezidentovi nelíbí, že o změnách v policii nebyl dostatečně informován nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Samotnou reformu chce prezident komentovat až poté, co se ve středu sejde s nejvyšším státním zástupcem a příští týden na společném setkání s Babišem a Chovancem.

K záměru sloučit protimafiánský a protikorupční policejní útvar, který vyvolal koaliční roztržku, se v úterý znovu vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. "Který policista nerozumí tomu, že policii řídí nezávislý policejní prezident, tak tam nemá co dělat," řekl směrem ke kritikům reformy. S plánem nesouhlasí hnutí ANO, žalobci a šéf jednoho z útvarů Robert Šlachta, který minulý týden na protest rezignoval.

Premiér změny podporuje

Premiér Bohuslav Sobotka ale změny podporuje. "Prozatím se neobjevily žádné argumenty, které by zpochybnily návrh, který připravil ministr vnitra a policejní prezident," uvedl premiér.

Kvůli sporu o reformu policie se v úterý večer sejde Bezpečnostní rada státu, které se účastní i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, žalobci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan a policejní prezident. Babiš podmiňoval svou účast pozváním Roberta Šlachty, toho ale premiér nepozval. Babiš nakonec přesto dorazí.

"Budu se snažit koaliční partnery přesvědčit, že tato politizace rozhodnutí policejního prezidenta naší koalici spíše škodí," dodal Chovanec. Zatím nepotvrdil, zda má v plánu po Bezpečnostní radě státu připravovanou reformu policie podepsat či zda je ochoten rozhodnutí ještě odložit.

Chovanec chce na radě řešit i postup žalobců, kteří začali postup policejního prezidenta vyšetřovat. "Jsme svědky vyšetřování v přímém přenosu, v Lidových novinách je výslech policejního prezidenta nějakým způsobem naznačen. Jak je možné, že to Lidové noviny mají?" uvedl ministr vnitra.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už dříve řekl, že v takovém případě bude chtít Chovancovo odvolání. Hnutí navíc bude v průběhu dne řešit, zda vůbec za této situace zůstat ve vládě. K odkladu rozhodnutí ministra vnitra vyzval i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

autor: Lucie Stuchlíková | 14. 6. 2016 10:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama