Zůstaňte v koalici, vyzval Babišovy ministry prezident Zeman. Sobotka změny v policii podporuje

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 14. 6. 2016 13:06
Ministr vnitra Milan Chovanec se v úterý ráno ostře vyjádřil o policistech, kterým se nelíbí připravovaná policejní reforma. Kvůli ní rezignoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle premiéra Bohuslava Sobotky zatím v diskusi o reformě nepadl argument, který by Chovancovu práci zpochybnil.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman vyzval v souvislosti se sporem o změny ve struktuře policie strany vládní koalice, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Prezident vyzval vicepremiéra Andreje Babiše, aby hnutí ANO neopouštělo vládní koalici, protože by to vedlo k politické nestabilitě. A všechny zúčastněné strany by měly vyčkat výsledků voleb v roce 2017," uvedl Ovčáček.

Zeman se v pondělí sešel jak s ministrem vnitra Milan Chovancem, který reformu prosazuje, tak s jejím hlasitým kritikem Andreje Babišem. Podle Ovčáčka se prezidentovi nelíbí, že o změnách v policii nebyl dostatečně informován nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Samotnou reformu chce prezident komentovat až poté, co se ve středu sejde s nejvyšším státním zástupcem a příští týden na společném setkání s Babišem a Chovancem.

K záměru sloučit protimafiánský a protikorupční policejní útvar, který vyvolal koaliční roztržku, se v úterý znovu vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. "Který policista nerozumí tomu, že policii řídí nezávislý policejní prezident, tak tam nemá co dělat," řekl směrem ke kritikům reformy. S plánem nesouhlasí hnutí ANO, žalobci a šéf jednoho z útvarů Robert Šlachta, který minulý týden na protest rezignoval.

Premiér změny podporuje

Premiér Bohuslav Sobotka ale změny podporuje. "Prozatím se neobjevily žádné argumenty, které by zpochybnily návrh, který připravil ministr vnitra a policejní prezident," uvedl premiér.

Kvůli sporu o reformu policie se v úterý večer sejde Bezpečnostní rada státu, které se účastní i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, žalobci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan a policejní prezident. Babiš podmiňoval svou účast pozváním Roberta Šlachty, toho ale premiér nepozval. Babiš nakonec přesto dorazí.

"Budu se snažit koaliční partnery přesvědčit, že tato politizace rozhodnutí policejního prezidenta naší koalici spíše škodí," dodal Chovanec. Zatím nepotvrdil, zda má v plánu po Bezpečnostní radě státu připravovanou reformu policie podepsat či zda je ochoten rozhodnutí ještě odložit.

Chovanec chce na radě řešit i postup žalobců, kteří začali postup policejního prezidenta vyšetřovat. "Jsme svědky vyšetřování v přímém přenosu, v Lidových novinách je výslech policejního prezidenta nějakým způsobem naznačen. Jak je možné, že to Lidové noviny mají?" uvedl ministr vnitra.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už dříve řekl, že v takovém případě bude chtít Chovancovo odvolání. Hnutí navíc bude v průběhu dne řešit, zda vůbec za této situace zůstat ve vládě. K odkladu rozhodnutí ministra vnitra vyzval i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy