Babiš: Jestli Chovanec podepíše změny v policii už v úterý, chceme jeho konec. Poradí se se Zemanem

Lucie Stuchlíková Martin Ťopek ČTK Lucie Stuchlíková, Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2016 16:20
Nad plánem sloučit některé policejní útvary se v úterý sejde Bezpečnostní rada státu. Pokud se neobjeví závažné novinky, ministr vnitra Milan Chovanec chce po radě návrh policejního prezidenta podepsat. Pokud to však udělá ještě před středečním dohodovacím řízením koalice, ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš bude požadovat jeho rezignaci.
Foto: Economia

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec po úterní Bezpečnostní radě státu pravděpodobně podepíše kritizovanou reorganizaci policie. “Zatím jsem neslyšel jediný argument, proč bych to neměl podepsat,” uvedl Chovanec v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Pokud ji však podepíše, koaliční hnutí ANO bude požadovat jeho rezignaci.

"Pokud to udělá, budeme požadovat, aby odstoupil," konstatoval vicepremiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s tím, že takový krok by zásadně ovlivnil vztahy v koalici. Babiš by ho vnímal jako porušení koaliční dohody. K tomu, jak by ANO případně postupovalo dál, se zatím vyjádřit nechtěl. "Nechci spekulovat. Já to dneska nevím, jak budeme reagovat," dodal.

O dalším postupu se chce poradit s prezidentem Milošem Zemanem. "Budu se s ním radit, co dál. Chci mu říct názor hnutí ANO a znát jeho názor," řekl Babiš. Schůzka se Zemanem by měla začít v 18:00 na zámku v Lánech. Prezident se zřejmě ještě předtím sejde s dalšími aktéry kauzy.

Chovanec podle Babiše nemá zájem na tom, aby se situace v koalici zklidnila. "Vystoupení pana Chovance bylo brutální, samé útoky, samé lži," komentoval dnešní účast ministra vnitra v televizních Otázkách Václava Moravce, kde Chovanec mimo jiné připomněl některé kauzy související s Babišovým podnikáním. Babiš se debaty odmítl zúčastnit.

"Šlachta podlehl drbům"

Chovanec v televizi za "další možnou cestu" označil zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která návrh policejního prezidenta Tomáše Tuhého prověří. Kvůli plánovaným změnám v policii rezignoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, protestují proti nim státní zástupci a členové vlády za hnutí ANO.

Podle ministra není cílem reorganizace v policii odstranit Šlachtu. “Cílem je, aby policie zlepšila svoji práci. Obávám se, že Robert Šlachta podlehl drbům ještě předtím, než k té reorganizaci došlo,” dodal Chovanec.

"Reorganizace je šaškárna a policejní prezident by měl rezignovat," vzkázal však ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš z nedělního setkání v pražské tržnici Sapa, kam přijel vietnamským obchodníkům představit projekt elektronických tržeb.

Pozvání do duelu s Chovancem v České televizi odmítl. "Navrhovaná reorganizace je připravená špatně. Je velmi podezřelá a tisková konference vedení policie byla fiasko, trvala dvě minuty a novináři nesměli klást otázky" řekl v neděli Babiš v narážce na nedávné vystoupení policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kde měl změny v policejním sboru vysvětlit.

Babiš: V koalici zůstaneme

"Lidé křičí na poplach, protože se tady likviduje útvar, který se nebojí politiků a který zasahoval i na Úřadu vlády," dodal Babiš. Ohradil se proti výtkám sociální demokracie, že jeho hnutí nepřiměřeně zasahuje do pravomocí policejního prezidenta a celou věc politizuje.

Zároveň dodal, že přes spory o budoucnost policie jeho hnutí nechce opustit vládní koalici. "Opouštět koalici však kvůli tomu nechceme, tahle vláda je úspěšná," dodal Babiš.

Rozpad vlády si nepřeje ani ministr vnitra. "Koalice pro nás má smysl, ale ne za každou cenu. Andrej Babiš se ale musí chovat slušně a ne slušného člověka, jako je pan premiér, nazývat lhářem," dodal Chovanec.

V pořadu se vedla diskuse o tom, že ÚOOZ má v rukou korupční kauzu olomouckého hejtmana sociální demokracie Jiří Rozbořila. Ministr Chovanec ale v pořadu České televize připomněl, že Robert Šlachta vyšetřuje také korupce ve firmě Agrotec, která spadá pod Babišův koncern Agrofert. "Agrotec se šetří velmi zvláštně a dlouho, dva a půl roku a obžaloba zatím není. Uvidíme, jestli se to k soudu vůbec dostane," řekl Chovanec.

Krizi kolem reorganizace policie se má v úterý věnovat Bezpečnostní rada státu. Andrej Babiš na ni nejdříve odmítal jít, v neděli ale připustil, že dorazí. Pošle prý premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém ho vyzve, aby na schůzku pozval také policejního ředitele Tuhého, nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu a policejního náměstka Zdeňka Laubeho.

Očekává, že o chystané reorganizaci policie bude na bezpečnostní radě diskutovat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pokud nebudou pozváni, nehodlá asistovat u "sehraného divadla ČSSD", řekl Babiš.

Změny v policejní struktuře policejních složek považuje za zástěrku, jak rozprášit Šlachtův útvar a zamezit vyšetřování citlivých korupčních kauz. "My tohle nechceme tolerovat, a proto křičíme," reagoval Babiš na námitky, proč kvůli policii vyvolává v koalici napětí a zasahuje do věcí, které mu nepřísluší.

 

Právě se děje

Další zprávy