Chovanec: Není důvod k nám vozit irácké křesťany. Nikoho neprověřeného nepřijmeme, kvóty jsou utopie

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2017 14:48
Ministr vnitra Milan Chovanec opět odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů. Zároveň nepředpokládá, že by vláda letos obnovila program přesídlování křesťanů z Iráku. Ten loni kabinet zastavil poté, co část uprchlíků skončila v Německu.
Iráčtí uprchlíci jsou vítáni na pražském letišti
Iráčtí uprchlíci jsou vítáni na pražském letišti | Foto: ČTK

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepředpokládá, že by česká vláda v letošním roce obnovila program přesídlování křesťanských uprchlíků z Iráku. Ten byl zastaven loni poté, co část uprchlíků odešla do Německa. Ministr to řekl v České televizi, kde také opět odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů.

Přesídlovací program začal loni v lednu, kdy přijeli první uprchlíci. Do země jich dorazilo 89. Vláda program zrušila o čtyři měsíce později kvůli tomu, že část běženců odešla do Německa a část zpět do rodné země.

"Nevidím k tomu žádný důvod, část těch lidí je zpátky doma, část je v Německu a dodneška se s německými orgány přetahujeme o to, jestli nám je vrátí, nebo nevrátí. Část zůstala a integruje se. Nemyslím si, že je potřeba v tom projektu pokračovat," uvedl dnes Chovanec.

"Nikdy kvóty nepřijmeme"

Ministr opět odmítl kvóty, na základě kterých by Česko mělo do konce letošního roku přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. Země se nejprve v rámci přerozdělovacích kvót dobrovolně zapojila do relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. Později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

"Nikdy kvóty nepřijmeme a nikdy se v tomto systému nebudeme pohybovat," řekl Chovanec. Zkritizoval také současné maltské předsednictví EU, které pravděpodobně otázku kvót vrátí zpět do hry. Podle ministra paradoxně v této zemi již systém kvót selhal při migrační krizi v roce 2009. "Je to naprostá utopie," řekl Chovanec.

Přerozdělovací kvóty se týkají krizového rozdělení 160 000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Podle Chovance kvóty z evropských zemí plní jen Německo a Švédsko, zatím podle něj bylo přerozděleno jen něco málo přes šest procent z plánovaného počtu uprchlíků.

V Česku je na základě kvót podle dřívějších údajů vnitra 12 uprchlíků. Další pokusy o případné přesídlení migrantů podle Chovance selhaly, protože nestrpí bezpečnostní prověrky. "Nevytrvají do jejího konce, někde se rozplynou a zmizí. V každém případě sem nepustíme nikoho, koho neprověříme," zdůraznil Chovanec.

Zákon o zbraních půjde do měsíce na vládu

Chovancovo ministerstvo vnitra by mělo do měsíce předložit vládě návrh ústavního zákona, podle něhož by se mělo povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Podle Chovance zatím uvnitř vlády nepanuje shoda, proti jsou ministerstva vedená hnutím ANO.

Ministr připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU o držení zbraní, která plánuje zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Uvedl, že chystá žalobu k Soudnímu dvoru EU. "Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva," řekl Chovanec.

Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Má v úmyslu umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. V okamžiku takových útoků jsou podle něj možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Chovanec dnes uvedl, že od návrhu nehodlá ustoupit, i když vyvolal politickou bouři. Je přesvědčen, že jde o "zdravý rozum". "Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, že pravda je na straně ministerstva vnitra," řekl Chovanec. Návrh je podle něj vypracovaný, i když se shoda zatím nenašla. "Nechci tady zavádět žádný Divoký západ. My chceme, aby prověření lidé měli možnost se podílet na zajištění bezpečnosti země," uvedl Chovanec.

S ministrem v debatě kolem ústavního zákona nesouhlasil europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09). "Myslím si, že to je nezodpovědné," řekl Polčák. Podle něj takové právo nemá zakotven žádný jiný stát EU. "Stávající legislativa funguje, proč to povyšovat do ústavního práva," ptal se Polčák. Europoslanec také uvedl, že evropskou směrnici nepodpoří a je také možné, že neprojde.

 

Právě se děje

Další zprávy