Chládek školám slíbil více peněz na speciální pedagogy

ČTK ČTK
23. 6. 2014 15:57
Ministr dále uvažuje nad zavedením institutu chráněné osoby pro učitele, útok na pedagogy by byl trestný.
Marcel Chládek.
Marcel Chládek. | Foto: DVTV

Děčín - Zavedení institutu chráněné osoby pro učitele a vychovatele by mohlo pomoci řešit situaci ve školách, kde pedagogové čelí útokům. Při návštěvě základní školy v děčínských Boleticích to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Tato škola po útoku na pedagožku omezila rodičům vstup do školy. Děti nemohou například doprovázet do tříd nebo šaten. Ministr slíbil i víc peněz na speciální pedagogy a asistenty.

Institut chráněné osoby by mohl podle Chládka útokům na učitele zabránit. Útok na pedagogy by byl trestný. "Dnes je to v rovině přestupkové komise a končí to nějakou pokutou. Tady by to skončilo u soudu a pak si rodič uvědomí, že skončí třeba na rok nebo až na tři v nápravném zařízení a bude se chovat jiným způsobem," řekl Chládek.

Ministerstvo už návrh zákona připravuje, do připomínkového řízení ho chce dát na podzim. "Počítáme s tím, že by mohl platit od 1. září 2015," doplnil Chládek.

Boletická základní škola se podle ředitele Jaroslava Hauzírka potýkala s verbálními útoky rodičů dlouhodobě, hlavní vchod je pro rodiče zavřený v několika posledních týdnech. Důvodem byla roztržka mezi matkou jednoho z dětí a učitelkou.

"Snažíme se chránit naše učitele, aby nebyli pod tlakem a mohli se naplno věnovat výuce," řekl Hauzírek. Na okolí školy dohlížejí asistenti prevence kriminality, nedaleko je i služebna městské policie. Podle Hauzírka si už rodiče na zákaz vstupu zvykli.

"Problém měli jen prvních pár dnů a také šlo jen o zlomek rodičů," doplnil Hauzírek.

Speciální pedagog bude pracovat s dětmi i rodiči

Problém boletické školy vznikl podle děčínského primátora Františka Pelanta tím, že se na přilehlé sídliště přistěhovala řada rodin ze slabších sociálních vrstev. "Vzniká už i napětí mezi místními starousedlíky a těmi, kteří se nově přistěhovali," doplnil Pelant.

Škola teď přivede i speciálního pedagoga, který by měl pracovat s problémovými dětmi i jejich rodiči. Ministerstvo školství plánuje, že školám, které se potýkají s problémy jako v Boleticích, přidá peníze.

"Potřebujeme více finančních prostředků na asistenty pedagoga, speciální pedagogy, psychology. A bude to muset být speciálně v těchto typech škol, zvlášť když jsou v blízkosti bydliště nepřizpůsobivých, tak tam musí být jasně posíleny," doplnil Chládek.

O posílení rozpočtu ministerstva školství bude Chládek jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Pro školství požaduje 4,8 miliardy korun. Peníze by měly jít i na zvýšení platů učitelů a lepší vybavení škol.

 

Právě se děje

Další zprávy