Učitelé bez kvalifikace dostanou výjimky, rozhodla Sněmovna

11. 6. 2014 17:29
Vládní novela prošla sněmovnou i přes odpor TOP 09. Návrh umožňuje výjimky například pro učitele starší 55 let s dvacetiletou praxí nebo pro rodilé mluvčí, kteří učí jazyky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sněmovna podpořila v úvodním kole zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, kteří by jinak museli školství k lednu příštího roku opustit.

Vládní novela o pedagogických pracovnících přečkala zhruba po dvouhodinové debatě návrh TOP 09 a Starostů na zamítnutí a nyní ji posoudí školský výbor a výbor pro veřejnou správu.

Podmínka kvalifikace je v zákoně podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) deset let, tisíce učitelů ji ale nesplňují. "Kdybychom nedělali vůbec nic, nemalá část základních a středních škol by se dostala do problémů," řekl ministr. Podotkl, že v některých školách nemá kvalifikaci více než 60 procent sboru a v několika školách není kvalifikovaný vůbec nikdo.

Zákony platé pro všechny

"Pokud zákony platí pro všechny, měly by platit i pro učitele," uvedla ale předkladatelka návrhu na zamítnutí Anna Putnová (TOP 09 a Starostové). Zdůraznila, že si nedovede představit, že se postupovalo stejně například u lékařů nebo advokátů.

Taky Marta Semelová (KSČM) uvedla, že učitelé měli na doplnění kvalifikace dost času. Pokud by ale novela nebyla přijata, pro některé regionální školy by to znamenalo kolaps, podotkla.

Předseda ODS Petr Fiala zase volal po pokračování práce na kariérním systému pro učitele, který začal chystat v době působení v čele ministerstva. Poslankyně hnutí ANO Ivana Dobešová se přimlouvala za zvýšení platů kvalifikovaným pedagogům.

Návrh ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí. Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání.

Umělci, trenéři a odborníci

Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek. Zpravodajka Vlasta Bohdalová (ČSSD) podotkla, že tato ustanovení by měl výbor ještě zpřesnit.

Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit.

Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají. Někteří poslanci avizovali, že budou chtít tento článek vypustit.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 40 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 58 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy