Učitelé bez kvalifikace dostanou výjimky, rozhodla Sněmovna

11. 6. 2014 17:29
Vládní novela prošla sněmovnou i přes odpor TOP 09. Návrh umožňuje výjimky například pro učitele starší 55 let s dvacetiletou praxí nebo pro rodilé mluvčí, kteří učí jazyky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sněmovna podpořila v úvodním kole zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, kteří by jinak museli školství k lednu příštího roku opustit.

Vládní novela o pedagogických pracovnících přečkala zhruba po dvouhodinové debatě návrh TOP 09 a Starostů na zamítnutí a nyní ji posoudí školský výbor a výbor pro veřejnou správu.

Podmínka kvalifikace je v zákoně podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) deset let, tisíce učitelů ji ale nesplňují. "Kdybychom nedělali vůbec nic, nemalá část základních a středních škol by se dostala do problémů," řekl ministr. Podotkl, že v některých školách nemá kvalifikaci více než 60 procent sboru a v několika školách není kvalifikovaný vůbec nikdo.

Zákony platé pro všechny

"Pokud zákony platí pro všechny, měly by platit i pro učitele," uvedla ale předkladatelka návrhu na zamítnutí Anna Putnová (TOP 09 a Starostové). Zdůraznila, že si nedovede představit, že se postupovalo stejně například u lékařů nebo advokátů.

Taky Marta Semelová (KSČM) uvedla, že učitelé měli na doplnění kvalifikace dost času. Pokud by ale novela nebyla přijata, pro některé regionální školy by to znamenalo kolaps, podotkla.

Předseda ODS Petr Fiala zase volal po pokračování práce na kariérním systému pro učitele, který začal chystat v době působení v čele ministerstva. Poslankyně hnutí ANO Ivana Dobešová se přimlouvala za zvýšení platů kvalifikovaným pedagogům.

Návrh ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí. Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání.

Umělci, trenéři a odborníci

Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek. Zpravodajka Vlasta Bohdalová (ČSSD) podotkla, že tato ustanovení by měl výbor ještě zpřesnit.

Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit.

Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají. Někteří poslanci avizovali, že budou chtít tento článek vypustit.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy