Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v pátek předal jmenovací dekrety 77 novým profesorům. Ti kvůli neshodám ohledně jmenování čekali na titul od podzimu.
Prezident Miloš Zeman jmenování 85 akademiků podepsal už před měsícem. Slavnostního aktu v Karolinu, kde v pátek většina profesorů titul převzala, se ale neúčastnil.
V budoucnu by mohlo jmenování přejít na předsedu Senátu, ministra školství nebo samotné rektory. Kandidáty navrhují vědecké a umělecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení.
Nejvíce kandidátů má UK
Nejvíce kandidátů, 32, je z Univerzity Karlovy. Po šesti nových profesorech má také Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, brněnská Mendelova univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, ČVUT a také brněnské VUT.
Z 85 nových profesorů je 15 žen. Kandidáty navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení.
"To bylo dost nepříjemné, protože za profesorským titulem je řada let práce a čekání samozřejmě nepřispívá k psychické kondici, ale ani k postavení na vysoké škole, a dá se říci, že zpochybňuje celé postavení vysokých škol v rámci našeho školství," komentoval několikaměsíční oddálení jmenování jeden z nových profesorů, historik Jan Županič z Univerzity Karlovy.
Aleš Danielis, čerstvý profesor Akademie múzických umění, nicméně za všechny profesory poděkoval ministrovi školství a rektorům za úsilí, díky němuž se celá situace vyřešila kompromisem.
Novela určí, kdo se chopí jmenování
Chládek řekl, že za zpoždění může jeho předchůdce Dalibor Štys, který návrhy kandidátů na profesuru odeslal prezidentovi až v lednu těsně před svým odchodem z funkce. Už nyní je na ministerstvu asi 20 dalších návrhů na nové profesory, Chládek s dalším jmenováním nechce otálet.
"Je možné, že ta alternativa bude někdy v květnu, červnu tohoto roku nebo na brzkém podzimu, září, říjen," uvedl. Dokud nebude platit nový zákon, profesory bude asi dál jmenovat prezident a dekrety předávat ministr školství.
Spory ohledně jmenování vznikly loni na jaře, kdy prezident původně nechtěl jmenovat akademika Martina C. Putnu kvůli jeho údajně nevhodnému chování na veřejnosti. To vyvolalo nevoli akademické obce.
Zeman chce pravomoc nejmenování
Zeman se poté s tehdejším ministrem školství Petrem Fialou domluvil, že profesory bude pro příště jmenovat ministr školství. To se akademikům také nelíbilo.
Bývalá vláda nakonec bez projednání s univerzitami schválila návrh, aby jmenování přešlo na předsedu Senátu. Po ostré kritice univerzit Sněmovna tuto možnost zamítla. Chládek se nakonec dohodl se Zemanem, že prezident dekrety podepíše, ale předá je ministr.
Změny ve jmenování má do budoucna upravit chystaná novela vysokoškolského zákona. Profesory by v budoucnu mohl jmenovat buď předseda Senátu, ministr školství, nebo samy vysoké školy.
Existuje také možnost, že by jmenování dál zůstalo na prezidentovi. V tom případě by si ale Zeman chtěl ponechat možnost navržené kandidáty nejmenovat.