S udělováním čestných občanství by se podle primátora mělo šetřit, ale v tomto případě není žádná polemika. "Čestné občanství patří Antonínovi Čermákovi za jeho nevšední lidské úsilí, píli a houževnatost při jeho cestě z chudých poměrů do pozice starosty Chicaga, jednoho z nejvýznamnějších amerických měst, a jeho zásluhy v rámci působení v této funkci. Stejně tak oceňujeme celoživotní šíření dobrého jména jeho rodného města Kladna," uvedla kladenská historička Gabriela Havlůjová.
Čermák se narodil 1. dubna 1873 v rodině horníka v Novém Kladně, přibližně o rok později se s rodiči přestěhoval do Spojených států. V dospělosti pracoval například na železnici a založil také vlastní povoznickou firmu, kterou předal svému otci. Pracoval na doplnění vzdělání a postupně zahájil politickou kariéru, od roku 1902 byl členem sněmovny státu Illinois za Demokratickou stranu.
Starostou Chicaga byl zvolen v roce 1931, Kladno přibližně o rok později navštívil. "V Kladně strávil jeden den, 10. srpen. Oběd si vychutnal v nově otevřené restauraci turistické chaty na Kožově hoře. Na radnici se setkal s vedením města v čele se starostou Karlem Kindlem, věnoval peníze na charitu a z balkonu promluvil k tisícům občanů, které ho očekávaly na historickém náměstí. Prošel se také Kladnem až ke svému rodnému domu. Ten stával v tehdejší V. ulici, dnes je to přibližně prostor kolmý k ulici Československé armády 3209," doplnila Havlůjová.
Čermák zemřel 6. března 1933 na následky zranění z atentátu směřovaného na amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Čermákovu osobnost připomíná pamětní deska na žulovém balvanu na kladenské třídě Čs. armády.