Chcete solární panely na střechu? Zatím zapomeňte

Pavel Baroch
28. 3. 2011 20:17
Úřady zatím nezruší stop-stav pro připojování nových slunečních elektráren
Foto: CZEHPO

Praha - Lidé, kteří by si chtěli na střechu svého domu namontovat byť jen několik solárních panelů, nemohou v nejbližších měsících počítat s tím, že ji připojí do sítě a získají za sluneční proud zvýhodněnou výkupní cenu.

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS a distribuční společnosti zatím nehodlají zrušit stop-stav pro připojování nových solárních a větrných elektráren z loňského února.

O případném zrušení stop-stavu chtějí společnosti rozhodnout až poté, co si ověří, jaký dopad mají sluneční a větrné elektrárny na fungování české elektrizační soustavy. Měření se uskuteční od dubna do července, v září pak ČEPS a distribuční společnosti oznámí výsledek.

"Nepůjdeme dnes do žádného nejistého stavu," řekl Richard Vidlička ze společnosti ČEZ Distribuce. Pokud by se bez testů a zkoušek začaly připojovat další solární a větrné zdroje, hrozil by podle něj rozpad distribuční soustavy a blackout, protože v síti by mohlo být najednou příliš mnoho energie a spotřeba by tomu neodpovídala.

Letní test rozhodne o dalších panelech

Největší zátěž soustavy se přitom očekává zkraje léta, kdy je nejmenší spotřeba a zároveň největší výroba solárních elektráren. "V létě bude nerovnováha největší," poznamenal Vidlička. "Potřebujeme znát reálný dopad toho, co budou tyto zdroje v soustavě dělat."

V současnosti vyrábí proud sluneční parky o celkovém výkonu 1900 megawattů a větrníky o výkonu 213 megawattů, přičemž největší nárůst byl na konci loňského roku, kdy končily mimořádně výhodné výkupní ceny solárního proudu.

"Technický limit pro bezpečné a spolehlivé provozování soustavy byl naplněn," řekl Vidlička, který v součanosti předsedá sdružení ČSRES, sdružující právě provozovatele přenosové a distribuční sítě. Letní zkoušky by měly prokázat, jestli v síti přece jen ještě není nějaká volná kapacita.

Foto: SOLEG

Stop-stav nemá logiku?

Proti prodloužení stop-stavu na neurčito protestuje Česká průmyslová fotovoltaická asociace, podle níž mohlo mít toto opatření logiku v době nekontrolovatelného solárního rozvoje.

Jenže ten už skončil, protože velké solární parky na polích a loukách přišly o finanční zvýhodnění. Lepší výkupní cenu mají už jen malé střešní systémy. Jenže ani ty do sítě nemohou.

"Pro elektrizační soustavu je jedno, jestli je připojen jeden velký zdroj, nebo spoustu malých," tvrdí šéf ČEP Vladimír Tošovský.

Malé elektrárny nemohou síť ohrozit

Fotovotaická asociace to odmítá. Tvrdí, že několik panelů na střechách nemůže síť ohrozit.

"Je absurdní tvrdit, že domácí elektrárna ohrozí bezpečnost dodávek elektřiny pro občany. I kdyby se těchto malých solárních elektráren nainstalovalo 100 tisíc, to jest desetinásobek současného počtu, vyrobí celkem maximálně 3,5 procenta současné výroby Temelína," řekl Aleš Spáčil, prezident fotovoltaického sdružení.

"Je to jasný vzkaz energetických monopolů domácnostem: Nemáte na výběr, pouze my jsme tady od toho, abychom vyráběli a dodávali proud. Konkurenci v podobě solárních, větrných nebo bioplynových elektráren nepřipustíme," dodal Spáčil.

 

Právě se děje

Další zprávy