Chceš být naším poslancem? Dobrá, ale přidej na kampaň

Martina Machová Martina Machová
15. 4. 2010 6:00
Čeští poslanci si zvykli dotovat své strany, aby se na ně při kandidátkách nezpomnělo
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jsou tu volby, otevřeme peněženky, tak by se dalo charakterizovat chování poslanců a kandidátů do sněmovny v letech, kdy se rozhodovalo o rozložení sil ve sněmovně.

Celkově za čtyři roky odvedlo všech dvě stě zákonodárců svým stranickým pokladnám 33,9 milionů korun. A štědrými byli převážně v letech, kdy šlo o křesla zejména jim, tedy v roce 2006 a 2009, kdy měly proběhnout předčasné volby.

Vyplývá to z porovnání výročních zpráv za poslední volební období.

Jedinou výjimku tvoří komunisté, kteří každoročně odevzdávají poměrnou část svých poslaneckých platů, jakmile usednou ve sněmovně. Straně se totiž zavazují, že jí pomůžou splatit náklady na svou předvolební kampaň.

"Pohybuje se to kolem 15 procent. Je to o dohodě," tvrdí pražský komunistický poslanec Jiří Dolejš. Své straně za celé volební období odvedl 391 tisíc korun.

Rekordmanem je ale jeho stranický kolega Václav Exner, rovněž poslanec za Prahu. Za svůj post zaplatil 638,8 tisíc korun. Průměrně přitom "poplatek" vychází 409 tisíc korun na poslance za celé volební období.

Podívejte se, jak strany hospodařily
(text pokračuje pod grafikou):

Od svých zákonodárců tak KSČM získala 10,6 milionů korun, což je většina všech darů, které za poslední čtyři roky získala.

Podle oficiálních údajů jsou druhými nejštědřejšími dárci poslanci za občanské demokraty. Své straně odvedli za poslední čtyři roky 15,6 milionů korun. V přepočtu tak každý poslanec daroval straně 183,5 tisíc korun.

Jedni z nejštědřejších občanských demoktratů - straníci z jižní Moravy
Jedni z nejštědřejších občanských demoktratů - straníci z jižní Moravy | Foto: Ludvík Hradilek

Štědrá Praha a jih ODS

Na rozdíl od komunistů kandidáti do sněmovny pomáhají finančně straně předem. Praxi odhalují i dary, které vyšly pro dárce naprázdno, a do parlamentu se nedostali.

Například v roce 2006 takto darovala 50 tisíc korun na kampaň papírová čtyřka pardubické kandidátky Václav Nájemník. Do sněmovny se ale nedostal. Na preferenční hlasy jej přeskočila Alena Páralová, která nakonec ODS opustila kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Obdobně straně přispívali loni pražští kandidáti. Částky se pohybovaly tentokrát kolem 100 tisíc. Cestu do sněmovny jim ale překazily neuskutečněné volby.

Pravidlo blížících se parlamentních voleb porušili v ODS jen poslanci z jižní Moravy. V roce 2008, kdy se rozhodovalo o krajských vládách, rozhodli se svým kolegům výrazně pomoci. Každý na kampaň přispěl 150 až 200 tisíci korunami.

"Byla to dohoda a sám jsem to vnímal jako vnitřní povinnost. Byly jsme jediný kraj bez hejtmana a chtěli jsme to zvrátit. Nakonec to dopadlo ještě hůř," líčí jihomoravský poslanec Walter Bartoš.

Z jižní Moravy také pochází největší poslanecký donátor napříč sněmovnou. Michael Hrbata daroval své ODS za čtyři roky bez 60 tisíc celý milion.

"Přeběhlík" Michal Pohanka a někdější poslanci ČSSD Karel Kraus a Karel Machovec se dobře baví.
"Přeběhlík" Michal Pohanka a někdější poslanci ČSSD Karel Kraus a Karel Machovec se dobře baví. | Foto: Ondřej Besperát

ČSSD šetřící

Na první pohled krkavčí jsou ke své partaji sociální demokraté. Straně přispěli celkovou částkou 6,25 milionů korun, na jednoho poslance tak průměrně připadá 84,4 tisíc korun.

V roce, kdy se strana chystala na předčasné volby, zkrouhli svou podporu na poloviční oproti volebnímu roku 2006.

I tak seznam sponzorů prozrazuje, kolik stojí místo na kandidátce. Například nově kandidující Michael Kraus poslal straně 50 tisíc korun. Tři předešlé roky jeho jméno ve výroční zprávě chybí.

Nejčastěji 50 tisíc posílali kandidáti do sněmovny Lidovému domu i v roce 2006.

Nejsou to ale jediné peníze, co proudí z poslaneckých kapes do pokladny Lidového domu. Zákonodárci ČSSD totiž na základě vnitřních regulí platí každoročně 50 tisícové členské příspěvky.

Ondřej Liška
Ondřej Liška | Foto: Ondřej Besperát

Dary, které se "vyplatily"

Jako paradox v souvislosti s celorepublikovými politickými událostmi pak působí hned dva dary. Michal Pohanka poslal v roce 2006 straně jeden z největších osobních darů - 150 tisíc korun. Poté podpořil Topolánkovu vládu a v sociální demokracii skončil.

V roce 2009 poslala někdejší zelená poslankyně Olga Zubová ČSSD 20 tisíc korun. V té době za socialisty ještě kandidovala jako pětka pražské kandidátky.

Na starých výročních zprávách své domovské strany - tedy Zelených se přitom předtím neobjevila. Ani vstřícnost jí ale nepomohla a musela uvolnit své místo na kandidátce ministru vnitra Martinovi Pecinovi.

Spíše jednotlivci, než že by se jednalo o masivní sponzoring, obdarovávají své partaje členové malých stran. Mezi největšími dárci zelených se například nově ocitl jejich předseda Ondřej Liška. Činí se ale i jeho lidovecký kolega - Cyril Svoboda.

Straně dal za uplynulé volební období dohromady na členských příspěvcích a darech 350 tisíc korun. Největším sponzorem KDU-ČSL je ovšem místopředseda sněmovny Jan Kasal. Svou stranu obdaroval částkou ještě o 8 tisíc vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy