Lov na sponzory vyhrála ODS, ČSSD o ně přichází

Martina Machová Martina Machová
2. 4. 2010 18:22
Známe výsledky hospodaření politických stran. Excelovala i nově vzniklá TOP 09
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politické strany obnažily své hospodaření za uplynulý rok, který ovlivnily hned dvoje kampaně. Na jaře Češi volili do Evropského parlamentu. Na podzim měli jít k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny. I když je Ústavní soud a následně sociální demokraté na poslední chvíli zrušili, do rozpočtů partají se významně promítla i tato kampaň.

Strany musely odevzdat své výroční zprávy do včerejší půlnoci, nyní budou zveřejněny v Parlamentní knihovně.

Deník Aktuálně.cz získal většinu dokumentů již s předstihem a porovnal, jak si strany vedly v uplynulém volebním období, tedy od roku 2006.

Nejvíce darů od sponzorů získává tradičně ODS, která si svůj primát uhájila i v uplynulém roce. Po fiasku při krajských volbách v roce 2008, kdy občanští demokraté ztratili všechny hejtmany vyjma Prahy, straně dál věřilo 1 349 sponzorů.

Celkově tak do stranické pokladny přiteklo 97 milionů, což se blíží i rekordnímu supervolebnímu roku 2006. Tehdy ODS získala od sponzorů 107,2 milionu korun.

Na hospodaření ODS se prohrané krajské volby ale podepsaly jinak. Klesly jí dotace od státu, které se vypočítávají podle získaných křesel. A zatímco půjčky se občanským demokratům podařilo po nákladném roce 2006 téměř splatit, loni se úvěry zastavily až na 142,2 milionu korun.

Jen za loňské dvoje kampaně pak ODS utratila 303,6 milionu korun.

Pro porovnání - v roce 2006, kdy probíhaly současně volby do parlamentu, senátu i městských zastupitelstev, zaplatila ODS za kampaň 350 milionů. Za volby do krajů pak 320,7 milionů.

Podívejte se, jak strany hospodařily
(text pokračuje pod grafikou):

Vysokou sumu od sponzorů získal politický nováček TOP 09. Jen za půl rok své existence dokázal získat nejen senátní klub a poslance ve sněmovně, ale také na darech vybrat 40,9 milionu. Přes 32 milionů korun pak ve stejném období stačila utratit za předvolební kampaň.

Skokově narostly dary i Věcem veřejným, za které se postavila čtveřice podnikatelů. Získali 11,2 milionu. V porovnáním s předchozím rokem tak strana obdržela desetinásobek.

Dluh ČSSD roste, výhra ve volbách jej smaže

Naopak propad u sponzorů je patrný u sociálních demokratů. Ti získali v uplynulém roce jen 24,6 milionu korun, což je srovnatelné jen s nevolebním rokem 2007, ve kterém obecně byli sponzoři spíše pasivní. Tehdy získali sociální demokraté 23,4 milionu korun.

Nedostatek dárců ovšem ČSSD kompenzuje významnými zisky za mandáty díky vítězství v hejtmanstvích. Loni vedle toho sociální demokraté prohloubili svůj úvěr u společnosti Cíl. Akciové společnosti, byť v jejich stoprocentním vlastnictví, dluží 270 milionů korun.

Strana, která očekává volební vítězství, si ovšem hlavu s dluhem nedělá.

"ČSSD má jistotu, že obdrží státní příspěvek za mandáty poslanců, senátorů a krajských zastupitelů za první pololetí roku 2010 a příspěvek na úhradu volebních nákladů celkem přes 250 milionů korun. Tato částka je více než dostatečná k plnému vyrovnání případného čerpání z kontokorentu," komentoval úvěr tajemník Lidového domu Jiří Havlíček.

Kdo přispěje lidovcům a Zeleným?

Štěstí na vstřícné sponzory loni neměli ani lidovci, u kterých pokračuje léta klesající trend. Loni se zastavil na čísle 7,5 milionu. Rok před tím činil 9,2 milionu.

Straně naopak narůstají dluhy. Po letech pozvolného splácení jim vyskočil na rekordní hodnotu 58,5 milionu korun.

Bohatí mecenáši neprovázejí ani Stranu zelených. Od sponzorů získali 1,5 milionu. Přes prohrané volby v krajských zastupitelstvech (zelení nezískali ani jedno křeslo) se jim podařilo splatit skoro osmimilionový dluh.

"Celkově jsme se uskromnili. Provoz strany stojí jen půl milionu. Dluh jsme zaplatili z příspěvků od státu a dárců," uvedl předseda Zelených Ondřej Liška.

Lety prověřený okruh mecenášů provází komunisty. Ti se rekrutují zejména z řad jejich poslanců a senátorů. Straně věnují ročně statisíce. Někteří v pravidelných splátkách, jiní jednorázově třeba i v poslední den kalendářního roku.

Jako jediná strana navíc pravidelně nabývá dary dědictvím. Každoročně tak rozšiřuje svůj majetek o byt či zahrádku po svých příznivcích.

Komunistická strana tak na rozdíl od politických konkurentů žije zejména z nájmů, členských příspěvků a státní dotace.

Otázkou zůstává, kdo financoval v uplynulém roce českou ultrapravici. Dělnická strana, již zrušil soud, svou výroční zprávu nedodala, ačkoli povinnost zveřejnit hospodaření v jejím případě zůstává. Nástupnická DSSS odevzdala jen formulář s nulami.

 

Právě se děje

Další zprávy