Chceme nové volby, znělo na demonstraci odborů

Domácí ČTK Markéta Šrajbrová Domácí, ČTK, Markéta Šrajbrová
21. 5. 2011 14:18
Demonstraci odborů proti vládním reformám sledujeme v online reportáži
Foto: Markéta Šrajbrová

Praha - Asi 40 000 odborářů se v parném počasí sjelo do Prahy, aby demonstrovali proti vládním reformám.

Průvodu od Domu odborových svazů se zúčastnilo asi 10 až 15 tisíc lidí, další tisíce se k nim přidaly na Václavském náměstí.

Účastníci přijeli z celé republiky, například na Hlavní nádraží dopoledne dorazily zvláštní vlaky z Ostravy a z Bohumína.

Demonstrace oficiálně začala těsně před polednem, kdy se odboráři vydali z místa srazu přes křižovatku U Bulhara a Wilsonovou ulici. Policie magistrálu dočasně uzavřela pro dopravu.

Průvod došel do horní části Václavského náměstí, kde proběhla hlavní část protestu svolaného ČMKOS proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy.

Na závěr protestu účastníci demonstrace přijali prohlášení proti vládním reformám, které jsou podle nich zákeřné a ublíží zaměstnancům a tělesně postiženým.

Demonstraci jsme sledovali v online reportáži:

14:23 - Série projevů končí zpěvem národní hymny. Poté se odboráři začali pomalu rozcházet. Končí i naše online reportáž.

14:18 - Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula čte prohlášení účastníků demonstrace: Nesmyslné škrty podle něj nepomáhají státnímu rozpočtu, protože vláda už dříve zlikvidovala příjmy státu nesmyslným snižováním daní. "Odmítáme vládu rozpočtové nezodpovědnosti," říká Středula. Svá práva jsme odhodláni bránit, dodává.

13:59 - S projevem vystupuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. "Vláda je proti lidem a proto je legitimní, aby lidé byli proti vládě," začíná. Lidé s postižením se podle něj bojí, že po reformách nebudou mít přístup ke špičkové zdravotnické péči. Bojí se také, že po zvýšení DPH nebudou mít na léky.

Foto: Markéta Šrajbrová

13:36 - Dalším řečníkem je předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. Režijky ani stravenky si vzít nedáme, slibuje v expresivním projevu. Reforma zdravotnictví podle něj umožní léčení jen bohatým: "A my půjdeme z práce rovnou do kremace," dodává Dufek. Svůj výstup končí ještě razantněji: "Chceme nové volby! Nebudeme čekat čtyři roky na to, až to tady zničí a rozkradou!"

13:28 - Po Zavadilově projevu odboráři z pódia pouštějí píseň Severní vítr je krutý.

13:20 - Po úvodu se ujal slova předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. "Musíme stát proti reformám a přesvědčovat další lidi, že máme pravdu my a ne vláda," přesvědčuje shromážděné odboráře. "Vládo, začni uvažovat zdravým selským rozumem," vzkazuje nakonec.

Foto: Markéta Šrajbrová

13:05 - Jako první mluví místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová a herečka Táňa Fischerová, které bude projevy moderovat. Podle Fischerové by vládní reformy mohly uvrhnout zemi do chaosu. "Je otázka, zda to vláda dělá vědomě, nebo zda si není dopadů vědoma," dodává Fischerová.

13:01 - Odboráři tvrdí, že se na Václavském náměstí sešlo asi 48 tisíc lidí. Policejní odhad podle agentury ČTK mluví o 40 tisících. K průvodu se postupně připojovali další lidé. S projevy by teď před dav mělo předstoupit asi deset řečníků.

12:35 - Průvod tisíců odborářů dorazil na Václavské náměstí. Od 13:00 tady bude program pokračovat projevy. Na místě je už připravená aparatura.

Foto: Markéta Šrajbrová

12:21 - Na Václavské náměstí za pískání, zvuku vuvuzel a skandování hesel míří členové nejrůznějších odborových svazů, které z různým míst ČR do Prahy svezly autobusy i dva zvláštní vlaky. "Je nás tu deset tisíc, na Václaváku nás bude ještě víc," zní jeden ze sloganů.

12:20 - Průvod se do centra vydal po magistrále, doprava směrem do centra je uzavřena.

12:10 - V čele průvodu nesou účastníci akce transparent "Stop zákeřným reformám" a mezi odboráři s bubny, členy odborového svazu Kovo, jde i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. "Zavadil na Hrad," skandují odboráři.

Foto: Markéta Šrajbrová

12:00 - Demonstranté vyrazili na pochod. Protestu se podle odhadů účastní tisíce lidí, může jich být přibližně 15 000. V 13:00 mají dorazit na Václavské náměstí.

11:57 - Průvod už je seřazen v Seifertově ulici. "Za chvíli vyrazíme," hlásí reportérka Aktuálně.cz

11:53 - Na místě srazu jsou v tuto chvíli už asi tisíce odborářů. Jednotlivé odborové svazy odlišují barevné vestičky například ve žluté, oranžové či zelené barvě. Bleděmodré mají hojně zastoupení členové policejních antikonfliktních týmů.

Foto: Markéta Šrajbrová

11:50 - "Už je načase vyhnat vládu Nečase," stojí na jednom z transparentů, který mají demonstranti nad hlavami. Jiný varuje, že ministerstvo zdravotnictví neléčí, ale zabíjí. "Stop zákeřným reformám," je heslo, které zřejmě účastníci akce ponesou v čele připravovaného pochodu.

11:40 - Pořadatelé posílají lidi do stínu. "Je vedro, tak ať nám tu někdo nezkolabuje."

11:10 - Účastníci mohou na místě podepsat i petici za sjednocení tabulek pro kvalifikaci pedagogů "Praxe není méně než vzdělání". Za dva měsíce už nasbírala více než 10 tisíc podpisů.

Odboráři se scházejí na demonstraci v Praze
Odboráři se scházejí na demonstraci v Praze | Foto: Markéta Šrajbrová

11:00 - "Vadí mi, že bych měl jít do důchodu v sedmdesáti. Dovedete si mě představit, jak pracuju do sedmdesáti?" popsal reportérce Aktuálně.cz důvody, proč na demonstraci přijel, člen OS KOVO z Brna.

10:55 - Reportérka Aktuálně.cz z místa srazu odborářů hlásí: Na místě už jsou první stovky demonstrantů. "Zní tu bubny, trubky, píšťalky a hudba skupiny Katapult, právě hrají písničku "A co děti, mají si kde hrát?"

 

Právě se děje

Další zprávy