Chaos ve Sněmovně: Tři schůze naráz a absentující poslanci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 11. 2014 7:15
Koalice a opozice se hádají, kdo může za komplikace při jednání dolní komory.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Tři schůze konané v jednom dni, chaotické změny v programu, mnohahodinové prostoje nebo rušení jednání kvůli nedostatku poslanců. Tak vypadají schůze Poslanecké sněmovny v posledních týdnech.

Opoziční poslanci si navíc stěžují, že jim koalice odmítá zařazovat na jednání jejich návrhy zákonů, z nichž některé čekají na projednání dlouhé měsíce. V krajním případě by kvůli tomu mohlo dojít až na obstrukce.

"Od června nám tu leží návrh na přímou volbu starostů, který považujeme za obzvlášť důležitý, nebo na místní referendum. Krajním řešením jsou i obstrukce, ale chceme se dohodnout,“ popisuje šéf poslaneckého klubu hnutí Úsvit Radim Fiala.

S určitou formou obstrukce už ale opoziční strany začaly. Ve středu odmítly jednat po sedmé hodině večerní, a vláda tak nemohla v prvním čtení projednat svůj zákon na zvýšení platů zákonodárcům o jedno procento. K zákonu se tak poslanci dostali až v pátek.

"Odmítáme se nechat natlačit do časového presu," odůvodnil to místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zákon o platech, který je připravený od půlky prázdnin, podle něj většinová koalice mohla zařadit na program již dávno a nenechávat jeho projednání na poslední chvíli.

Kontroverzních momentů v tomto týdnu však bylo víc – ve čtvrtek muselo být jednání na celý den přerušeno, protože do práce dorazila jen čtyřicítka poslanců. V pátek zase měli poslanci současně s řádnou schůzí naplánována také dvě mimořádná jednání, která svolala vláda.

Fiala: Koalice si dělá, co chce

A jak upozornila opozice, ministr financí Andrej Babiš, kvůli jehož zákonům se svolávala jedna z mimořádných schůzí, v pátek vůbec nedorazil. Opozice má pro tento stav pouze jedno slovo – chaos.

"Souběžně běží devatenáctá, dvacátá a dvacátá první schůze, vládní koalice si dělá, co chce. Ráno ani nevíme, jaký bude program jednání, protože ho neustále mění, není ani jasné, kdy jsou jednací dny. A naše body čekají na projednání často i několik měsíců,“ zlobí se předseda ODS Petr Fiala.

S tím ovšem nesouhlasí koaliční poslanci. "Chaos vytváří především opozice. Oni navrhují mnohem víc změn v programu než my. A navíc neustále zneužívají institutu přestávek na jednání klubů,“ myslí si předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Účelové přestávky, které místo jednání klubu slouží spíše pro protahování jednání, kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Stejně tak prý není pravda, že by koalice blokovala opoziční návrhy. "Vždyť jim neustále něco zařazujeme. Zařadili jsme Národní park Šumava, ODS měla ve čtvrtek mít dva body, ačkoli na ně nakonec nedošlo. Vzpomeňte si na poslankyni Černochovou, která žádala omluvu od pana Stropnického za výroky v seriálu, nebo bod o cestě pana Filipa do Moskvy,“ vypočítává Sklenák.

Podle Fialy z Úsvitu by bylo řešením zavést pravidelné "opoziční okénko“, kde by měla opozice vymezený svůj prostor. "Mohlo by to být třeba v úterý odpoledne. A tam ať nám to koalice svou většinu zamítne, ale ať se to alespoň dostane na plénum. Míč je na jejich straně, čekáme, jak se k tomu postaví,“ domnívá se Fiala.

Dohoda mezi poslaneckými kluby se podle všeho ale zatím nerýsuje, Sklenák ale doufá ve zklidnění situace, až opadne první velká vlna vládních zákonů. "Na začátku roku začala pracovat vláda a tisků bylo skutečně obrovské množství. Tempo se teď výrazně zvolní,“ myslí si Sklenák.

 

Právě se děje

Další zprávy