Další kauza Romana Janouška. Státní zástupce ho obžaloval kvůli podvodům jeho firmy

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 27. 8. 2020 13:19
Politický podnikatel Roman Janoušek se bude u soudu zodpovídat z dalšího možného trestného činu. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, státní zástupce ho obžaloval v souvislosti s údajnými podvody v krevní laboratoři Chambon. K soudu půjde pět lidí. Jedním z nich je šéf jedné z klinik Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podstatou případu jsou nelegálně získané peníze za úhrady od pojišťoven.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu. | Foto: Vojtěch Marek

Firmu Chambon založil politický podnikatel Roman Janoušek a měl v ní majetkový podíl. Společnost prováděla krevní testy, za které inkasovala od zdravotních pojišťoven milionové úhrady.

Firma však vyšetření údajně vykazovala podvodně, aby za ně od pojišťoven dostala vyšší platby. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, státní zástupce z Olomouce Alexandr Dadam kvůli tomu obžaloval pět lidí včetně Janouška. Obžalobu přivezl kurýr na Městský soud v Praze ve čtvrtek dopoledne.

"Dnešního dne byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na celkem pět osob. V případě čtyř osob pro zvlášť závažný zločin podvodu. Dvě z uvedených osob jsou obžalobou navíc stíhány i pro zločin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je pak stíhána pro trestný čin podílnictví," potvrdil Aktuálně.cz žalobce Dadam.

Firma měla inkasovat peníze v letech 2009 až 2011. Její podvod měl spočívat v tom, že vykazovala jiné testy, než reálně provedla. "V rámci činnosti společnosti prováděli mikrobiologická laboratorní vyšetření, která pojišťovnám nepravdivě vykazovali jako vyšetření lidské DNA tak, aby to odpovídalo uzavřené smlouvě," dodal Dadam.

Z pojišťoven měli vylákat 239 milionů korun

Podnikatelé ze Chambonu podle Dadama takto vylákali ze zdravotních pojišťoven 239 milionů korun, dalších 77 milionů si chtěli naúčtovat. Sám Janoušek se podvodu neúčastnil. Měl se provinit tím, že si ze Chambonu nechal vyplácet peníze. "Jsme přesvědčeni, že s ohledem na okolnosti případu mu muselo být zřejmé, že tyto prostředky pocházejí z trestné činnosti," podotkl žalobce. Janoušek je obžalovaný z podílnictví.

Podle potvrzených informací Aktuálně.cz půjdou vedle lobbisty k soudu jeho dlouholetý partner z byznysu Luboš Pašek, podnikatel Petr Ullrich a lékařka Soňa Peková, na jejíž účast v této trestní kauze upozornily letos v březnu Hospodářské noviny. Kriminalisté spustili trestní stíhání v roce 2017. Samotné působení Pekové ve firmě Chambon odhalily Lidové noviny v lednu 2013.

Podle zjištění Aktuálně.cz je posledním obžalovaným přednosta I. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tomáš Kozák. Janouškovi v případě uznání viny hrozí tři až osm let vězení, ostatním pět až deset let. Podle informací Aktuálně.cz bude kauzu vyřizovat soudce Tome Frankič.

Úhrady firmě vyplácelo šest pojišťoven, mezi nimi byly podle informací Aktuálně.cz Všeobecná zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna či Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra. Nejvíce peněz vyplatila Chambonu všeobecná zdravotní.

Ne všechny pojišťovny se nepřihlásily jako poškozené

Přestože měly kvůli platbám přijít o miliony korun, k trestnímu řízení se coby poškozené nepřipojily všechny. Nicméně třeba Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se přihlásila o více než 4,7 milionu korun. Advokát Romana Janouška Lukáš Trojan už dříve uvedl, že se jeho klient ničeho nedopustil.

Aktuálně.cz advokát řekl, že obžalobu zatím se svým klientem nemají k dispozici. Obvinění však považuje za absurdní. "Povaha skutku, ze kterého je klient obviněn, spočívá ve skutečnosti, že pobíral ve společnosti, které byl akcionář, vysokou mzdu," sdělil Trojan. Upozornil, že Janoušek řádně odváděl daně a pojistné.

Navíc podle Trojana šlo o běžnou praxi, pokud byl akcionář firmy současně v pracovním poměru k dané společnosti. "Nelze se ubránit dojmu, že v případě našeho klienta se jedná o účelovou kriminalizaci spojenou s jeho jménem," dodal. Předpokládá, že soud Janouška "absurdní obžaloby zprostí."

Advokáti zbylých obžalovaných dlouhodobě upozorňují, že škoda nevznikla, protože firma Chambon testy reálně provedla. "Od počátku obvinění odmítáme, stejně jako způsob dosavadního vedení řízení proti klientovi. Vítám, že se věc konečně po sedmi letech dostala před nezávislý soud," sdělil Aktuálně.cz advokát podnikatele Paška Prokop Beneš.

Nikdo z obžalovaných už se ve firmě Chambon neangažuje, Janoušek společnost roku 2013 prodal. Firma změnila název na synlab genetics. Později zkrachovala a loni zanikla. Janoušek už dostal 4,5letý trest za sražení ženy v opilosti, momentálně ho má přerušený do dubna 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy