Někdejší firma lobbisty Janouška bude vracet miliony

Radek Nohl Radek Nohl
22. 11. 2013 13:45
Za prodej firmy Chambon měl Janoušek inkasovat stovky milionů korun.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP udělala definitivní tečku za revizí společnosti Chambon, z jejíhož prodeje inkasoval stovky milionů korun i lobbista Roman Janoušek.

Nástupnická firma nyní patří společnosti Synlab, která dál provozuje laboratoře na rozbory krve. A právě s vedením Synlabu se teď zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny dohodli, že vrátí zpět zhruba deset milionů korun.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Firma, která poté, co změnila majitele, byla přejmenována na synlab genetics, bude zmíněnou částku splácet po dobu deseti měsíců. Každý měsíc tedy uhradí zhruba jeden milion korun.

"V nejbližších dnech bude podepsána dohoda o uznání dluhu a poté začne společnost splácet," uvedl pro Aktuálně.cz Tichý. Společnost Synlab zatím na dotazy nereagovala. 

Policejní razie kvůli Janouškovi

Důvodem vrácení peněz je, že firma - provozující laboratoře na rozbory krve - uplatňovala proplacení peněz za úkony, které však neměla ve smlouvě.

Částka přitom mohla být ještě vyšší, ale VZP při vyúčtování roku 2012 zjistila, že společnosti měla nějaké peníze zase vracet ona. Při odečtení se tedy jedná o zmíněných deset milionů korun.

Společnost Chambon se letos dostala do hledáčku policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

V rámci razie, při níž byla zatčena i - nyní již bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase - Jana Nagyová, navštívili detektivové sídlo firmy.

Důvodem policejního zásahu v Chambonu byl podle vyšetřovatelů i fakt, že firma měla vazbu právě na Romana Janouška, jehož aktivity v tomto případě kriminalisté prověřují a kterého už také vyslýchali.

Podle televize Nova Janoušek prodal akcie Chambonu společnosti Synlab za 325 milionů korun. Zhruba poloviční částky pak dostali zbylí dva společníci.

Stamilionové platby od VZP

Společnost Chambon byla založena v roce 2007, ale už o dva roky později získala ve výběrovém řízení na pražském magistrátu (za vlády tehdejšího primátora Pavla Béma) smlouvu. Magistrát si totiž u VZP objednává služby zdravotnických zařízení.

Pod smlouvou VZP se Chambonem je pak podpis bývalého ředitele pražské pobočky VZP Oldřicha Petržely, dnes člena oblastní rady ODS v Praze 13. Kontrakt s VZP vyprší až na konci roku 2015. Už mezi roky 2009 až 2012 přitom Chambon od Všeobecné zdravotní pojišťovny inkasoval více než 341 milionů korun.

Ve výroční zprávě firmy se přitom uvádí, že třeba v roce 2010 měla společnost jen sedm zaměstnanců, kteří pobírali v průměru 1,4 milionu korun měsíčně.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy