ČEZ vládne Evropě. Pro elektrárny má nadbytek povolenek

Pavel Baroch
1. 8. 2011 14:40
V Česku, Polsku a Bulharsku získala firma navíc povolenky za 2 miliardy korun
Foto: Archiv

Praha - Společnost ČEZ si jako jediný z významných evropských výrobců elektřiny nemusí nakupovat povolenky na vypouštění skleníkových plynů z uhelných elektráren. Dostane jich tolik, že jich má dokonce přebytek.

Vyplývá to z aktuální studie britské nevládní organizace Sandbag s názvem Carbon Fat Cats (Doslova: Uhlíkové tlusté kočky, ale také Uhlíkový zazobanec, prominent).

Hodnota povolenek, které ČEZ podle studie dostal za poslední tři roky navíc, je podle loňské průměrné ceny více než dvě miliardy korun. Podle Kláry Sutlovičové z Centra pro dopravu a energetiku britská zpráva dokládá, jak si dominantní český výrobce elektřiny dokáže vylobbovat dostatečný počet emisních povolenek.

Společnost ČEZ ovšem tvrdí, že má přebytek povolenek díky tomu, že vypustil méně skleníkového oxidu uhličitého. "Mezi evropskými energetikami jsme fakticky ušetřili nejvíce," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Vyrobili jsme méně proudu z uhlí

Trh s emisními povolenkami zatím funguje tak, že každý stát dostane z Bruselu pro elektrány, chemičky, hutě a další vybrané podniky balík povolenek, které pak ministerstva rozdělí mezi jednotlivé firmy.

Pokud nemá někdo povolenek přebytek, protože se mu například podařilo skleníkové emise ušetřit, může je prodat tomu, komu se naopak povolenek nedostává.

"Oproti předchozímu období jsem snížili své emise oxidu uhličitého vyšším využíváním obnovitelných a jaderných zdrojů a nižší produkcí v uhelných elektrárnách," tvrdí mluvčí ČEZ. Dodal, že například v roce 2008 ušetřila firma 12 procent emisí oproti předchozímu roku.

Emisní povolenky

(2008-2010 v mil. tun)

  • ČEZ: +6,7
  • ENEL: -6.6
  • Edison: -8,2
  • PGE Polska Grupa: -14,8
  • Public Power Corporatin: -15,1
  • EDF: -31,3
  • GDF Suez: -33,1
  • E.On: -56,8
  • Vattenfall: -96,7
  • RWE: -172,9

"V našem Akčním plánu snižování emisí oxidu uhličitého jsme se zavázali snížit do roku 2020 celkový emisní faktor z 0,55 tuny oxidu uhličitého na jednu vyrobenou megawatthodinu na 0,47 tuny," poznamenal mluvčí Kříž.

V Německu je ČEZ "na dietě"

Podle Kláry Sutlovičové z Centra pro dopravu a energetiku se však slova o úsporách ukážou v jiném světle, pokud se britská studie Carbon Fat Cats podrobně prostuduje.

Zpráva například ukazuje, že ČEZ je v Německu na "emisní dietě", protože od spolkové vlády dostala pro svou činnost méně povolenek, než potřebuje.

Kdyby ČEZ fungoval jenom na německém trhu, chybělo by mu jen loni více než 1,2 milionu emisních povolenek.

V Česku, Polsku a Bulharsku firma nestrádá

Jenže tento nedostatek ČEZ nahradí povolenkami, které získá v Česku, Polsku a Bulharsku. V Česku podle studie získal v přibližně o 1,5 milionu povolenek navíc, ve zbylých dvou zemích dohromady o bezmála dva miliony.

Sečteno a podtrženo: Za poslední tři roky je ČEZ podle britské studie v plusu 6,7 milionů povolenek.

"Každá země má svou politiku, některá dává elektroenergetice méně povolenek než jiným sektorům. Česko dává elektrárnám více," řekla Aktuálně.cz Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku.

Nejvíce povolenek dostal ArcelorMittal

Červen 2005 Tmavé emise  ze dvou komínů jsou zejména tuhé znečišťující látky a další plynné emise vznikající při výrobě aglomerátu. Aglomerát je vyráběn za vysoké teploty z železné rudy, koksu a dalších surovina na spékacích pásech. Jedná se o emise složením blízké spalovacímu procesu. Znečišťující látky jsou neustále sledovány kontinuálním systémem měření emisí, který provozuje nezávislá organizace. Emise jsou taktéž v souladu s platnou legislativou v ochraně ovzduší zpoplatňovány. V blízké budoucnosti budou tyto emise radikálně minimalizovány instalací dalšího stupně čištění. Komentář - Radomír Štěrba, Česká inspekce životního prostředí v Ostravě
Červen 2005 Tmavé emise  ze dvou komínů jsou zejména tuhé znečišťující látky a další plynné emise vznikající při výrobě aglomerátu. Aglomerát je vyráběn za vysoké teploty z železné rudy, koksu a dalších surovina na spékacích pásech. Jedná se o emise složením blízké spalovacímu procesu. Znečišťující látky jsou neustále sledovány kontinuálním systémem měření emisí, který provozuje nezávislá organizace. Emise jsou taktéž v souladu s platnou legislativou v ochraně ovzduší zpoplatňovány. V blízké budoucnosti budou tyto emise radikálně minimalizovány instalací dalšího stupně čištění. Komentář - Radomír Štěrba, Česká inspekce životního prostředí v Ostravě | Foto: Eva Matějková

Ze studie britské organizace Sandbag zároveň vyplývá, že největším evropským emisním prominentem je koncern ArcelorMittal, který má své podniky kromě Ostravy takřka po celé Evropě.

Podle zprávy získal koncern v posledních třech letech navíc 97,2 milionů povolenek.

Na druhém místě se s 29,4 miliony povolenek navíc umístila francouzská cementářská společnost Lafarge, která má rovněž pobočku v Česku.

Smyslem emisních povolenek je omezovat vypouštění skleníkových plynů. Podle Kláry Sutlovičové z Centra pro dopravu a energetiku ovšem britská zpráva ukazuje, že povolenek je na evropském trhu stále nadbytek.

"Obchodování s emisemi se potýká s mnoha problémy, od daňových podvodů přes prodávání již použitých povolenek až po kyberútoky. Nejhorší je, že systém, který má snižovat znečištění, se stal spíše zdrojem nezasloužených příjmů. V příštím obchodovacím kole se proto musí rozdělovat o 1,4 miliardy povolenek méně," tvrdí Sutlovičová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy