Jak šetří energií šéf ČEZu: Normální žárovky doma nemá

Pavel Baroch
28. 10. 2010 13:15
Aktuálně.cz zjišťovalo energetický standard domu Martina Romana
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČEZ patří k významným investorům ve fotovoltaice, ale na střeše rodinného domu šéfa firmy Martina Romana byste tmavé panely nenašli. Museli byste k němu na zahradu. Tam má totiž hlubinné vrty pro jiný obnovitelný zdroj energie - tepelné čerpadlo.

Redakce Aktuálně.cz zjišťovalo energetický standard domu nejmocnějšího muže české energetiky v pražské Velké Chuchli.

Ačkoli by si to mohl dovolit, Roman energiemi neplýtvá. I když v Rakousku, které na úspory klade velký důraz, by se svým bydlením nejspíš neuspěl.

Z informací, které o svém domě poskytl sám Roman a následně je zhodnotil Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace, přitom vyplývá, že oproti většině českých domů je obydlí šéfa ČEZ z "úsporného" hlediska nadstandardní.

Blíží se k nízké spotřebě energie

A to i přesto, že Roman přesně neví, do jaké energetické kategorie jeho dům patří: běžné, nízkoenergetické či dokonce pasivní.

"V době projednávání projektu nebyl zpracován dnes již povinný energetický štítek obálky budovy, proto nemůžu přesně určit kategorii, ale určitě se pohybuje směrem k úspornějším domům," uvedl pro Aktuálně.cz šéf ČEZ.

Podle Rovenského není Romanům dům rozhodně takzvaně pasivní, tedy že potřebuje k vytápění jen minimum energie.

"Pravděpodobně se pohybuje mezi běžným a nízkoenergetickým domem," řekl Aktuálně.cz Rovenský, který Romanův dům viděl na vlastní oči - když před ním Greenpeace demonstrovali kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov.

Centrální řízení a žádné klasické žárovky

Roman uvedl, že už při projektování myslel na to, aby dům měl nižší energetickou spotřebu. "Tepelný odpor všech konstrukcí byl navržen na doporučené, nikoli požadované normované hodnoty," uvedl Roman.

Foto: Ludvík Hradilek

Dodal, že pro úspory v jeho rodinném domě je důležitý i poměr prosklených a plných ploch fasády, které slouží k akumulaci tepla.

"V domě je centrální řídící systém, který umožňuje efektivně regulovat teplotu i osvětlení v jednotlivých místnostech domu," konstatoval Roman. V žádném pokoji není podle něj jediná klasická žárovka, všude jsou úsporné.

"Většinou jsou instalovány zářivky, nízkonapěťové halogenové žárovky, popřípadě LED svítidla," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Roman.

V Rakousku by neuspěl, tvrdí Greenpeace

Jan Rovenský z Greenpeace nepokládá v současné době úsporné žárovky už za nic výjimečného. Přesto osvětlení a topný systém s tepelným čerpadlem pokládá za nadprůměrná opatření. Izolaci domu ovšem podle Rovenského zůstala průměrná.

"Pokud bychom jako měřítko použili standardní novostavbu v sousedním Rakousku, byl by dům podprůměrný, respektive použité izolace na úrovni doporučených hodnot české normy by ve stavebním řízení patrně vůbec neprošly," tvrdí Rovenský.

 

Právě se děje

Další zprávy