Jak šetří energií šéf ČEZu: Normální žárovky doma nemá

Pavel Baroch
28. 10. 2010 13:15
Aktuálně.cz zjišťovalo energetický standard domu Martina Romana
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČEZ patří k významným investorům ve fotovoltaice, ale na střeše rodinného domu šéfa firmy Martina Romana byste tmavé panely nenašli. Museli byste k němu na zahradu. Tam má totiž hlubinné vrty pro jiný obnovitelný zdroj energie - tepelné čerpadlo.

Redakce Aktuálně.cz zjišťovalo energetický standard domu nejmocnějšího muže české energetiky v pražské Velké Chuchli.

Ačkoli by si to mohl dovolit, Roman energiemi neplýtvá. I když v Rakousku, které na úspory klade velký důraz, by se svým bydlením nejspíš neuspěl.

Z informací, které o svém domě poskytl sám Roman a následně je zhodnotil Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace, přitom vyplývá, že oproti většině českých domů je obydlí šéfa ČEZ z "úsporného" hlediska nadstandardní.

Blíží se k nízké spotřebě energie

A to i přesto, že Roman přesně neví, do jaké energetické kategorie jeho dům patří: běžné, nízkoenergetické či dokonce pasivní.

"V době projednávání projektu nebyl zpracován dnes již povinný energetický štítek obálky budovy, proto nemůžu přesně určit kategorii, ale určitě se pohybuje směrem k úspornějším domům," uvedl pro Aktuálně.cz šéf ČEZ.

Podle Rovenského není Romanům dům rozhodně takzvaně pasivní, tedy že potřebuje k vytápění jen minimum energie.

"Pravděpodobně se pohybuje mezi běžným a nízkoenergetickým domem," řekl Aktuálně.cz Rovenský, který Romanův dům viděl na vlastní oči - když před ním Greenpeace demonstrovali kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov.

Centrální řízení a žádné klasické žárovky

Roman uvedl, že už při projektování myslel na to, aby dům měl nižší energetickou spotřebu. "Tepelný odpor všech konstrukcí byl navržen na doporučené, nikoli požadované normované hodnoty," uvedl Roman.

Foto: Ludvík Hradilek

Dodal, že pro úspory v jeho rodinném domě je důležitý i poměr prosklených a plných ploch fasády, které slouží k akumulaci tepla.

"V domě je centrální řídící systém, který umožňuje efektivně regulovat teplotu i osvětlení v jednotlivých místnostech domu," konstatoval Roman. V žádném pokoji není podle něj jediná klasická žárovka, všude jsou úsporné.

"Většinou jsou instalovány zářivky, nízkonapěťové halogenové žárovky, popřípadě LED svítidla," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Roman.

V Rakousku by neuspěl, tvrdí Greenpeace

Jan Rovenský z Greenpeace nepokládá v současné době úsporné žárovky už za nic výjimečného. Přesto osvětlení a topný systém s tepelným čerpadlem pokládá za nadprůměrná opatření. Izolaci domu ovšem podle Rovenského zůstala průměrná.

"Pokud bychom jako měřítko použili standardní novostavbu v sousedním Rakousku, byl by dům podprůměrný, respektive použité izolace na úrovni doporučených hodnot české normy by ve stavebním řízení patrně vůbec neprošly," tvrdí Rovenský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy