ČEZ je tlustá kočka, na emisích vydělává téměř nejvíc

Radim Klekner Pavel Baroch, Radim Klekner, Radmin Klekner
4. 5. 2010 16:35
Britská organizace zveřejnila studii, kdo nejvíc vydělává na skleníkových plynech
Uhlík odchází, zisk ČEZ přichází
Uhlík odchází, zisk ČEZ přichází | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost ČEZ figuruje mezi deseti evropskými koncerny, které v roce 2008 utržily největší zisky při obchodování s povolenkami na emise skleníkového oxidu uhličitého.

Vyplývá to z aktuální studie Carbon Fat Cats (Doslova: Uhlíkové tlusté kočky, ale také Uhlíkový zazobanec, prominent) britské nevládní organizace Sandbag.

Ve výdělku z prodeje povolenek je zároveň společnost ČEZ jedničkou mezi zeměmi střední a východní Evropy.

Sdružení Sandbag ve studii vyslovuje údiv nad tím, že česká vláda ještě s premiérem Mirkem Topolánkem udělila ČEZu svého času tolik povolenek, i když po firmě zároveň nepožadovala výraznější omezení skleníkových emisí.

"Česká vláda se v rámci celonárodního udělování povolenek rozhodla chránit ČEZ tak, aby se koncernu nestalo, že mu povolenky dojdou a tím byl nucen emise snížit," tvrdí se ve zprávě Sandbagu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Organizace uvedla, že jiné velké elektrárenské firmy, jako jsou německé koncerny RWE, E.ON a Vattenfall, musely naopak emise snížit nebo nakoupit povolenky na více než sto milionů tun oxidu uhličitého.

ČEZ předloni vydělal 575 milionů

V britské studii se píše, že ČEZ předloni, ze kdy jsou zatím poslední data, vydělal na prodeji povolenek v přepočtu asi 575 milionů korun. Vzhledem k tomu, že ČEZ bude mít dostatek povolenek i v následujících letech, předpokládá britská organizace, že si ČEZ do roku 2012 přijde téměř na tři miliardy korun.

Sandbag upozorňuje i na událost z loňského roku, kdy český parlament nestandardním způsobem umožnil ČEZu, aby i v následujících letech dostával část emisních povolenek zadarmo, i když jinak by si je musel všechny koupit.

Exministr životního prostředí Martin Bursík a lídr Strany zelených v Ústeckém kraji vyčíslil, že stát tak přijde až o bezmála 70 miliard. "Mezi lety 2013 až 2020 půjde podle odhadů ministerstva životního prostředí o přesun zhruba 68 miliard korun z příjmů státního rozpočtu (z našich peněz) do rozpočtu elektrárenských společností, dominantně ČEZu," uvedl Bursík.

Foto: Greenpeace

Emise snižujeme, tvrdí ČEZ

Podle společnosti ČEZ se ovšem na britskou studii o "uhlíkových tlustých kočkách" dá dívat i jiným pohledem.

"Je to Top ten největších snižovatelů. Ti, co nejvíce povolenek uspořili, na tom pak nejvíce vydělali," řekl Aktuálně.cz Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ. Dodal, že oproti roku 2007 ušetřila firma 12 procent emisí, přičemž v jejich snižování chce pokračovat.

"V našem Akčním plánu snižování emisí oxidu uhličitého jsme se zavázali snížit do roku 2020 celkový emisní faktor z 0,55 tuny oxidu uhličitého na jednu vyrobenou megawatthodinu na 0,47 tuny," konstatoval Kříž.

Většina evropských elektrárenských společností má přitom nižší emisní faktor a ČEZ ho proto musí snižovat už jen kvůli konkurenceschopnosti. ČEZ má přitom nevýhodu v tom, že většinu elektřiny stále vyrábí v uhelných elektrárnách. 

Ocelárna Mittal Steel Ostrava z ptačí perspektivy.
Ocelárna Mittal Steel Ostrava z ptačí perspektivy. | Foto: Ondřej Besperát

Nejtlustší kočkou je ArcelorMittal

Žebříčku největších firem s nálepkou "Uhlíkové tlusté kočky" dominuje na prvním místě koncern ArcelorMittal, která má kromě Ostravy své podniky prakticky po celé Evropě.

Podle britské nevládní organizace Sandbag vydělal ocelářský gigant na prodeji povolenek v roce 2008 více než 200 milionů eur.

Za koncernem ArcelorMittal následuje francouzská cementářská společnost Lafarge, která má rovněž pobočku v Česku, britský koncern Corus a jeho švédský konkurent SSAB-Svensk Stal.

ČEZ& se dělí s německým koncernem HeidelbergerCement o sedmé a osmé místo. Na desáté příčce skončil podnik Slovenské elektrárně, které jsou spolu s ČEZ jedinými dvěma energetickými firmami v Top ten "Uhlíkových tlustých koček".

 

Právě se děje

Další zprávy