Exhalace vynášejí miliardy, přesto Česko žaluje Brusel

Pavel Baroch
19. 6. 2010 8:07
České podniky mohou nadbytek povolenek oxidu uhličitého výhodně prodávat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České elektrárny, chemičky, hutě a další podniky vypustily vloni do ovzduší o bezmála desetinu méně skleníkových plynů než v roce 2008.

Díky tomu mohly na obchodě s "čistým klimatem" vydělat okolo 4,5 miliard korun - pokud nevyužité emisní povolenky prodaly. Vyplývá to z analýzy Centra do dopravu a energetiku, který vycházel z údajů Operátora trhu s elektřinou.

Paradoxem je, že Česko už před třemi lety podalo žalobu na Brusel, protože je přesvědčeno o tom, že Evropská unie přidělila českým podnikům málo povolenek na vypouštění oxidu uhličitého.

"Jsem přesvědčen, že Evropská komise poškodila Českou republiku při přidělování emisních povolenek," prohlásil tehdejší ministr průmyslu Martin Říman. Soud dosud neskončil, tribunál přelíčení přerušil do doby, než se rozhodne ve stejném sporu s jinými zeměmi.

Podniky dostaly navíc 12 milioů tun

Podniky vloni vypustily bezmála 74 milionů tun oxidu uhličitého, přičemž podle Centra pro dopravu a energetiku měly k dispozici ještě dalších zhruba 12 milionů tun. Celkem Česko dostalo povolenky na 86 milionů tun.

Jelikož loňská průměrná cena povolenek byla 14 euro a průměrný kurs 26,40 korun za euro, vychází z toho hodnota nevyčerpaných povolenek okolo 4,5 miliard korun, které české podniky mohly získat prodejem kreditů těm evropským firmám, kterým se naopak povolenek nedostávalo.

Povolenek je moc, firmy nemusí šetřit

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku uznává, že velkou část povolenek podniky ušetřily díky světové hospodářské krizi. I tak je podle něj v oběhu příliš mnoho povolenek, které se navíc rozdávají zdarma.

"Tím se snižuje jejich cena a firmy tak nejsou dostatečně motivovány investovat do moderních technologií snižujících znečištění," poznamenal Jeřábek.

Foto: Ondřej Besperát

ČEZ je tlustou kočkou

Podle Centra pro dopravu a energetiku nejvíce emisních povolenek ušetřil v uplynulém roce ostravský koncern Arcelor Mittal, a to v hodnotě zhruba 850 milionů korun.

Za ním pak následuje elektrárna Tušimice s 800 miliony a Dětmarovice s 244 miliony korunami. Obě elektrárny patří společnosti ČEZ.

Český elektrárenský gigant přitom figuruje mezi deseti evropskými koncerny, které v roce 2008 utržily největší zisky při obchodování s povolenkami na emise skleníkového oxidu uhličitého.

Vyplývá to ze studie Carbon Fat Cats (Doslova: Uhlíkové tlusté kočky, ale také Uhlíkový zazobanec, prominent) britské nevládní organizace Sandbag. Ve výdělku z prodeje povolenek je zároveň společnost ČEZ jedničkou mezi zeměmi střední a východní Evropy.

V britské studii se píše, že ČEZ předloni vydělal na prodeji povolenek v přepočtu asi 575 milionů korun. Vzhledem k tomu, že ČEZ bude mít dostatek povolenek i v následujících letech, předpokládá britská organizace, že si ČEZ do roku 2012 přijde téměř na tři miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy