Exhalace vynášejí miliardy, přesto Česko žaluje Brusel

Pavel Baroch
19. 6. 2010 8:07
České podniky mohou nadbytek povolenek oxidu uhličitého výhodně prodávat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České elektrárny, chemičky, hutě a další podniky vypustily vloni do ovzduší o bezmála desetinu méně skleníkových plynů než v roce 2008.

Díky tomu mohly na obchodě s "čistým klimatem" vydělat okolo 4,5 miliard korun - pokud nevyužité emisní povolenky prodaly. Vyplývá to z analýzy Centra do dopravu a energetiku, který vycházel z údajů Operátora trhu s elektřinou.

Paradoxem je, že Česko už před třemi lety podalo žalobu na Brusel, protože je přesvědčeno o tom, že Evropská unie přidělila českým podnikům málo povolenek na vypouštění oxidu uhličitého.

"Jsem přesvědčen, že Evropská komise poškodila Českou republiku při přidělování emisních povolenek," prohlásil tehdejší ministr průmyslu Martin Říman. Soud dosud neskončil, tribunál přelíčení přerušil do doby, než se rozhodne ve stejném sporu s jinými zeměmi.

Podniky dostaly navíc 12 milioů tun

Podniky vloni vypustily bezmála 74 milionů tun oxidu uhličitého, přičemž podle Centra pro dopravu a energetiku měly k dispozici ještě dalších zhruba 12 milionů tun. Celkem Česko dostalo povolenky na 86 milionů tun.

Jelikož loňská průměrná cena povolenek byla 14 euro a průměrný kurs 26,40 korun za euro, vychází z toho hodnota nevyčerpaných povolenek okolo 4,5 miliard korun, které české podniky mohly získat prodejem kreditů těm evropským firmám, kterým se naopak povolenek nedostávalo.

Povolenek je moc, firmy nemusí šetřit

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku uznává, že velkou část povolenek podniky ušetřily díky světové hospodářské krizi. I tak je podle něj v oběhu příliš mnoho povolenek, které se navíc rozdávají zdarma.

"Tím se snižuje jejich cena a firmy tak nejsou dostatečně motivovány investovat do moderních technologií snižujících znečištění," poznamenal Jeřábek.

Foto: Ondřej Besperát

ČEZ je tlustou kočkou

Podle Centra pro dopravu a energetiku nejvíce emisních povolenek ušetřil v uplynulém roce ostravský koncern Arcelor Mittal, a to v hodnotě zhruba 850 milionů korun.

Za ním pak následuje elektrárna Tušimice s 800 miliony a Dětmarovice s 244 miliony korunami. Obě elektrárny patří společnosti ČEZ.

Český elektrárenský gigant přitom figuruje mezi deseti evropskými koncerny, které v roce 2008 utržily největší zisky při obchodování s povolenkami na emise skleníkového oxidu uhličitého.

Vyplývá to ze studie Carbon Fat Cats (Doslova: Uhlíkové tlusté kočky, ale také Uhlíkový zazobanec, prominent) britské nevládní organizace Sandbag. Ve výdělku z prodeje povolenek je zároveň společnost ČEZ jedničkou mezi zeměmi střední a východní Evropy.

V britské studii se píše, že ČEZ předloni vydělal na prodeji povolenek v přepočtu asi 575 milionů korun. Vzhledem k tomu, že ČEZ bude mít dostatek povolenek i v následujících letech, předpokládá britská organizace, že si ČEZ do roku 2012 přijde téměř na tři miliardy.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy