Stříbro - Společnost ČEZ zvítězila ve výběrovém řízení na stavbu větrného parku u Stříbra v západních Čechách. Do čtyř let by zde mělo vyrůst třináct stožárů s vrtulemi.
"Vybrali jsme ČEZ coby silného a spolehlivého partnera, který garantuje své závazky," řekl Miroslav Nenutil, starosta Stříbra. Dodal, že do městské pokladny poputuje během celé životnosti elektráren několik desítek milionů korun. Spokojena je i elektrárenská firma.
"Oblast u Stříbra je podle technických i větrných parametrů pro výstavbu parku velmi vhodná," řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.
Plán? Třikrát víc zelené elektřiny
Každá z větrných elektráren u Stříbra by měla mít výkon dvě megawatty, což dá dohromady 26 megawatt. To ale není ani třetina toho, co by ČEZ chtěl po celé republice v nejbližších letech postavit.
"Naším cílem je během dvou až tří let postavit v České republice větrné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem přes sto megawatt," poznamenal Sedlák.
Tento plán zapadá do dlouhodobého záměru ČEZ do roku 2020 výrazně zvýšit výrobu z větrných elektráren či elektráren na biomasu. "Cílem je vyrábět v roce 2020 třikrát více energie z obnovitelných zdrojů než v roce 2005," oznámil Alan Svoboda z nejvyššího vedení ČEZ.
- Čtěte více: ČEZ chce vyrobit třikrát víc zelené energie
Ve stejné době chce elektrárenský gigant dosáhnout toho, že místo současných 0,55 tun skleníkových plynů na jednu vyrobenou megawatthodinu omezí emise na 0,47 tun.
Některé obce vrtulníky ČEZ nechtějí
Společnost ČEZ ovšem s některými svými plány narazila na nesouhlas radnic. Zatím se mu například nepodařilo přesvědčit obce v okolí Dukovan, aby souhlasily se stavbou větrného parku.
ČEZ se ovšem nevzdal a dál s tamními radnicemi vyjednává. "Je to na dobré cestě," řekl Aktuálně.cz Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.
Se stavbou až 33 strojů v Dlouhém Poli u Kadaně zase nesouhlasí armáda. Obává se, že by stožáry s vrtulemi mohly rušit tamní vojenský radar.