Čeští vojáci budou mít první generálku. Plukovnice Šmerdová do armády přivedla tisíce nováčků

Domácí Domácí
24. 4. 2017 15:37
Pokud s návrhem ministerstva obrany bude souhlasit prezident Miloš Zeman, bude mít česká armáda ve svých řadách první ženu s hodností generála. Bude jí poradkyně Generálního štábu Armády České republiky Lenka Šmerdová. Podle ministra obrany Martina Stropnického se díky ní armáda rozšířila o tisíce nováčků, přestože je na českém trhu vysoká konkurence. Kromě Šmerdové se generály mají stát i Petr Hromek, František Ridzák a Ivo Střecha.
Poradkyně Generálního štábu AČR Lenka Šmerdová.
Poradkyně Generálního štábu AČR Lenka Šmerdová. | Foto: ČTK

Praha - Česká armáda bude mít pravděpodobně ve svých řadách první ženu s hodností generála. Vláda v pondělí schválila návrh ministra obrany Martina Stropnického, který kromě tří mužů chce povýšit na generálku také poradkyni Generálního štábu Armády České republiky Lenku Šmerdovou. Pokud návrh schválí prezident Miloš Zeman, jmenována bude 8. května.  

"Patříme k zemím s velkým zastoupením žen v armádě. Je proto nejvyšší čas mít i první generálku," vysvětluje své rozhodnutí ministr Stropnický. "Díky jejímu úspěšnému vedení náborů řady Armády ČR rozšířily tisíce nováčků. Její úspěšná práce v této oblasti je viditelná zejména v období posledních tří let, kdy se úspěšně daří přijímat nové vojáky, přestože je na českém trhu práce vysoká konkurence a minimální nezaměstnanost," zdůvodnil ministr, proč je Šmerdová pro českou armádu přínosem.

Ženy v české armádě nejsou výjimkou. V současné době vojenskou uniformu nosí téměř 3 tisíce žen. Mezi zeměmi NATO se Česká republika v poměru žen v armádě drží na předních místech.

"Čeští vojáci mají mezi sebou pilotku bitevníku L-159, vrtulníku, druhou pilotku letounu Airbus a dvě palubní střelkyně u vrtulníkového letectva. V Liberci slouží žena jako náčelnice chemické laboratoře, ve Vyškově jako vojenská kaplanka. Žena-nadporučice pak velela i českému nasaditelnému spojovacímu modulu v alianční operaci Active Fence v Turecku," upozorňuje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek, že ženy v české armádě nejsou jen na řadových místech.

Kromě Šmerdové navrhuje vláda jmenovat do hodnosti brigádního generála také zástupce velitele vzdušných sil Petra Hromka, ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů plukovníka Františka Ridzáka a zástupce velitele pozemních sil plukovníka Ivo Střechu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Německá společnost Wirecard vyhlásila insolvenci

Německá finanční společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a požádá o zahájení konkurzního řízení. Představenstvo svůj krok zdůvodnilo hrozbou předlužení, firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (téměř 51 miliard Kč). Společnost přiznala, že účty, kde mají peníze být, patrně vůbec neexistují.

Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno. Od odhalení finančního skandálu akcie klesly už o více než 90 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy