Svět podle Norska. Generálmajorka Tonje Skinnarlandová se stala velitelkou norského letectva

ČTK ČTK
27. 1. 2017 19:00
Norská armáda bude mít poprvé v historii v čele letectva ženu. Novou velitelkou se stala generálmajorka Tonje Skinnarlandová. Skinnarlandová, které je 49 let, funkci náčelníka vzdušných sil už dočasně zastávala od loňského října, kdy zemřel předcházející velitel Per-Egil Rygg. Zkušenosti má mimo jiné i z mezinárodních operací Severoatlantické aliance - v Kosovu a také v Litvě. Norská armáda je službě žen ve svých řadách otevřená. Některé pilotují stíhačky, jiné vrtulníky. Ženy mohou velet i ponorkám.
Tonje Skinnarlandová
Tonje Skinnarlandová | Foto: Facebook/Luftforsvaret

Oslo - Norská armáda má ode dneška nového velitele letectva. Stala se jím vůbec poprvé žena, generálmajorka Tonje Skinnarlandová. Jde o další krok k posílení rovnosti mezi muži a ženami v zemi, která je ve světě v tomto trendu v čele, poznamenala agentura AFP.

Skinnarlandová, které je 49 let, funkci náčelníka vzdušných sil už dočasně zastávala od loňského října, kdy zemřel předcházející velitel Per-Egil Rygg. Zkušenosti má mimo jiné i z mezinárodních operací Severoatlantické aliance - v Kosovu a také v Litvě při pomoci s ochranou vzdušeného prostoru tohoto pobaltského státu.

Do nové funkce byla jmenována v době, kdy norské letectvo prochází rozsáhlou modernizací. Již zastaralé americké stíhačky F-16 vystřídají supermoderní bojové letouny F-35 vybavené mimo jiné technologií stealth, díky níž jsou tyto víceúčelové stroje neviditelné pro radary.

Norská armáda je službě žen ve svých řadách otevřená. Některé pilotují stíhačky, jiné vrtulníky a od začátku devadesátých let mohou ženy i velet ponorkám.

Od roku 2016 je v Norsku vojenská služba povinná jak pro muže, tak pro ženy, což je v rámci NATO ojedinělé. Téměř třetinu odvedenců povolaných do armády loni v létě tvořily ženy, uvedla AFP.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy