reklama
 
 

Svět podle Norska. Generálmajorka Tonje Skinnarlandová se stala velitelkou norského letectva

27. 1. 2017 19:00
Norská armáda bude mít poprvé v historii v čele letectva ženu. Novou velitelkou se stala generálmajorka Tonje Skinnarlandová. Skinnarlandová, které je 49 let, funkci náčelníka vzdušných sil už dočasně zastávala od loňského října, kdy zemřel předcházející velitel Per-Egil Rygg. Zkušenosti má mimo jiné i z mezinárodních operací Severoatlantické aliance - v Kosovu a také v Litvě. Norská armáda je službě žen ve svých řadách otevřená. Některé pilotují stíhačky, jiné vrtulníky. Ženy mohou velet i ponorkám.

Oslo - Norská armáda má ode dneška nového velitele letectva. Stala se jím vůbec poprvé žena, generálmajorka Tonje Skinnarlandová. Jde o další krok k posílení rovnosti mezi muži a ženami v zemi, která je ve světě v tomto trendu v čele, poznamenala agentura AFP.

Skinnarlandová, které je 49 let, funkci náčelníka vzdušných sil už dočasně zastávala od loňského října, kdy zemřel předcházející velitel Per-Egil Rygg. Zkušenosti má mimo jiné i z mezinárodních operací Severoatlantické aliance - v Kosovu a také v Litvě při pomoci s ochranou vzdušeného prostoru tohoto pobaltského státu.

Do nové funkce byla jmenována v době, kdy norské letectvo prochází rozsáhlou modernizací. Již zastaralé americké stíhačky F-16 vystřídají supermoderní bojové letouny F-35 vybavené mimo jiné technologií stealth, díky níž jsou tyto víceúčelové stroje neviditelné pro radary.

Norská armáda je službě žen ve svých řadách otevřená. Některé pilotují stíhačky, jiné vrtulníky a od začátku devadesátých let mohou ženy i velet ponorkám.

Od roku 2016 je v Norsku vojenská služba povinná jak pro muže, tak pro ženy, což je v rámci NATO ojedinělé. Téměř třetinu odvedenců povolaných do armády loni v létě tvořily ženy, uvedla AFP.

autor: ČTK | 27. 1. 2017 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama