Španělský airbus se nad Českem neozval dispečerům, vyletěly na něj dva gripeny

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:50
Dvě stíhačky Gripen české armády musely vzlétnout k airbusu dopravce Vueling Airlines, který se po vstupu do českého vzdušného prostoru nespojil s dispečery. Spojení se nakonec podařilo navázat na nouzové frekvenci. Pilot přiznal, že měl nastavenou špatnou komunikační frekvenci. Na palubě letadla bylo jinak vše v pořádku. Podle mluvčího Řízení letového provozu Richarda Klímy nejsou podobné situace ojedinělé. "K těmto situacím dochází několikrát do roka, ale obvykle se jedná o podobné pochybení pilota nebo nějaké technické potíže," vysvětlil.
Gripen, ilustrační foto
Gripen, ilustrační foto | Foto: Martin Holcman

Praha - Dvě české stíhačky Gripen musely v pátek vzlétnout k airbusu španělského dopravce Vueling Airlines směřujícího z Helsinek do Barcelony. Informoval o tom server E15. Letoun po vstupu do českého vzdušného prostoru nenavázal spojení s dispečery, jak by standardně měl. Pilot si omylem naladil špatnou frekvenci, takže spojení se podařilo navázat až přes nouzovou frekvenci.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Páteční události potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. "Dostali jsme informaci z Polska, že ztratili spojení s airbusem španělské společnosti Vueling Airlines, takže k letadlu okamžitě vzlétla stíhací pohotovost. Po zákroku gripenů španělský pilot oznámil, že je na palubě jeho letadla vše v pořádku a jako důvod ztráty spojení uvedl, že měl naladěnou špatnou komunikační frekvenci," vysvětlil Klíma. Událost podle Klímy neměla vliv na bezpečnost či plynulost letového provozu.

Podobné incidenty podle Klímy nejsou výjimečné. "K těmto situacím dochází několikrát do roka, ale obvykle se jedná o podobné pochybení pilota nebo nějaké technické potíže," vysvětlil.

Podle serveru Aeroinside.com se letadlo nad Českem pohybovalo bez komunikace zhruba čtvrt hodiny. Spojení se podařilo navázat na nouzové frekvenci. Airbus po dvou hodinách bez potíží přistál v Barceloně.

 

Právě se děje

Další zprávy