Španělský airbus se nad Českem neozval dispečerům, vyletěly na něj dva gripeny

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:50
Dvě stíhačky Gripen české armády musely vzlétnout k airbusu dopravce Vueling Airlines, který se po vstupu do českého vzdušného prostoru nespojil s dispečery. Spojení se nakonec podařilo navázat na nouzové frekvenci. Pilot přiznal, že měl nastavenou špatnou komunikační frekvenci. Na palubě letadla bylo jinak vše v pořádku. Podle mluvčího Řízení letového provozu Richarda Klímy nejsou podobné situace ojedinělé. "K těmto situacím dochází několikrát do roka, ale obvykle se jedná o podobné pochybení pilota nebo nějaké technické potíže," vysvětlil.
Gripen, ilustrační foto
Gripen, ilustrační foto | Foto: Martin Holcman

Praha - Dvě české stíhačky Gripen musely v pátek vzlétnout k airbusu španělského dopravce Vueling Airlines směřujícího z Helsinek do Barcelony. Informoval o tom server E15. Letoun po vstupu do českého vzdušného prostoru nenavázal spojení s dispečery, jak by standardně měl. Pilot si omylem naladil špatnou frekvenci, takže spojení se podařilo navázat až přes nouzovou frekvenci.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Páteční události potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. "Dostali jsme informaci z Polska, že ztratili spojení s airbusem španělské společnosti Vueling Airlines, takže k letadlu okamžitě vzlétla stíhací pohotovost. Po zákroku gripenů španělský pilot oznámil, že je na palubě jeho letadla vše v pořádku a jako důvod ztráty spojení uvedl, že měl naladěnou špatnou komunikační frekvenci," vysvětlil Klíma. Událost podle Klímy neměla vliv na bezpečnost či plynulost letového provozu.

Podobné incidenty podle Klímy nejsou výjimečné. "K těmto situacím dochází několikrát do roka, ale obvykle se jedná o podobné pochybení pilota nebo nějaké technické potíže," vysvětlil.

Podle serveru Aeroinside.com se letadlo nad Českem pohybovalo bez komunikace zhruba čtvrt hodiny. Spojení se podařilo navázat na nouzové frekvenci. Airbus po dvou hodinách bez potíží přistál v Barceloně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy