České gripeny na Islandu mohou být poprvé vyzbrojeny raketami vzduch-vzduch středního dosahu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 12:35
České gripeny, které budou na podzim hlídat nebe nad Islandem, mohou být poprvé při zahraniční misi vyzbrojeni raketami středního dosahu AMRAAM pro ničení vzdušných cílů, řekl ministr obrany Martin Stropnický. Čeští stíhači budou hlídat islandský vzdušný prostor již potřetí. Jednotce o síle asi 70 mužů a žen bude velet Jaroslav Tomaňa, velitel 211. taktické letky 21. základny taktického letectva Čáslav. "Naše gripeny by poprvé při plnění úkolů v zahraničí mohly být vyzbrojeny raketami AMRAAM. Pro piloty to bude nová zkušenost a příležitost k výcviku mimo české území," řekl Stropnický. České gripeny byly až dosud v zahraničních misích vyzbrojeny "jen" raketami krátkého dosahu SIDEWINDER.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 5 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy