Foto: Letecká show v Hradci. Stíhačky, drony i Messerschmitt

CIAF 2015
Fokker Dr.I byl německý jednomístný trojplošný stíhací letoun používaný v 1. světové válce. Jeho konstruktérem byl Reinhold Platz a vyráběl se v továrně Anthony Fokkera
Foto: Martin Holcman
Martin Holcman Martin Holcman, Zlata Vostrá
6. 9. 2015 14:37
Czech International Air Fest 2015 v Hradci Králové přilákal desítky tisíc diváků. Ti obdivovali stíhačky, Messerschmitt a drony.

Hradec Králové - Východočeské město se tento víkend už po dvaadvacáté stalo dějištěm letecké přehlídky a soutěže vojenských letounů v České republice, Czech International Air Fest 2015 (CIAF 2015).

Přehlídka byla již tradičně zahájena v 11 hodin průletem gripenů z nedaleké základny v Čáslavi.

Ročník konající se sedmdesát let po ukončení druhé světové války nabídl přehled letecké techniky od letounů právě z tohoto konfliktu až po nejmodernější stroje současnosti. K vidění bylo i vystoupení akrobatických skupin ze zahraničí.

Jedním z lákadel letošního ročníku byla ukázka proudového letounu Messerschmitt Me-262, který všeobecně je považován za průkopníka v historii designu v leteckém průmyslu - stanovil kurz pro mnoho dalších následujících letounů jak na Východě, tak i na Západě. Z historických letounů se na CIAF 2015 představil také YAK-3, který zasáhl do bojů za druhé světové války na opačné straně konfliktu a letoun Polikarpov Po-2 (před rokem 1944 označovaný U-2, v kódu NATO „Mule“). Jedná se o sovětský dvouplošník používaný během druhé světové války na východní frontě k velkému množství různých úkolů.

Z moderních strojů byli k vidění letouny F-16 z belgického letectva, JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z výzbroje AČR. Na proudových letounech se představila skupina Baltic Bees z Lotyšska. Skupina létá na československých cvičných letounech L-39 Albatros.

Na turbovrtulových strojích se představili akrobatické skupiny P3 Flyers ze Švýcarska a Team Raven z Velké Británie. Specialitou mezi skupinovým létáním představuje skupina Očovskí Bačovia ze Slovenska, která létá na bezmotorových letounech L-23 Super Blaník. Nezanedbatelnými vystoupeními byla ukázky proudového letounu MiG-15UTI nebo bojového vrtulníku TAH-1P Cobra.

Zvláštní a velice zajímavou ukázkou byla prezentace bezpilotních prostředků (dronů) z produkce Vojenského technického ústavu.

Statická ukázka letos opět nabídla široké spektrum létajících strojů. Od vrtulníků přes stíhací letouny až po letouny dopravní. Na statické ukázce byl k vidění například dopravní letoun z výzbroje Luftwaffe Transall C-160, prezentace pozemní techniky výzbroje AČR včetně terénních vozů DINGO a LMV IVECO.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy