Foto: Letecká show v Hradci. Stíhačky, drony i Messerschmitt

CIAF 2015
Fokker Dr.I byl německý jednomístný trojplošný stíhací letoun používaný v 1. světové válce. Jeho konstruktérem byl Reinhold Platz a vyráběl se v továrně Anthony Fokkera
Foto: Martin Holcman
Martin Holcman Martin Holcman, Zlata Vostrá
6. 9. 2015 14:37
Czech International Air Fest 2015 v Hradci Králové přilákal desítky tisíc diváků. Ti obdivovali stíhačky, Messerschmitt a drony.

Hradec Králové - Východočeské město se tento víkend už po dvaadvacáté stalo dějištěm letecké přehlídky a soutěže vojenských letounů v České republice, Czech International Air Fest 2015 (CIAF 2015).

Přehlídka byla již tradičně zahájena v 11 hodin průletem gripenů z nedaleké základny v Čáslavi.

Ročník konající se sedmdesát let po ukončení druhé světové války nabídl přehled letecké techniky od letounů právě z tohoto konfliktu až po nejmodernější stroje současnosti. K vidění bylo i vystoupení akrobatických skupin ze zahraničí.

Jedním z lákadel letošního ročníku byla ukázka proudového letounu Messerschmitt Me-262, který všeobecně je považován za průkopníka v historii designu v leteckém průmyslu - stanovil kurz pro mnoho dalších následujících letounů jak na Východě, tak i na Západě. Z historických letounů se na CIAF 2015 představil také YAK-3, který zasáhl do bojů za druhé světové války na opačné straně konfliktu a letoun Polikarpov Po-2 (před rokem 1944 označovaný U-2, v kódu NATO „Mule“). Jedná se o sovětský dvouplošník používaný během druhé světové války na východní frontě k velkému množství různých úkolů.

Z moderních strojů byli k vidění letouny F-16 z belgického letectva, JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z výzbroje AČR. Na proudových letounech se představila skupina Baltic Bees z Lotyšska. Skupina létá na československých cvičných letounech L-39 Albatros.

Na turbovrtulových strojích se představili akrobatické skupiny P3 Flyers ze Švýcarska a Team Raven z Velké Británie. Specialitou mezi skupinovým létáním představuje skupina Očovskí Bačovia ze Slovenska, která létá na bezmotorových letounech L-23 Super Blaník. Nezanedbatelnými vystoupeními byla ukázky proudového letounu MiG-15UTI nebo bojového vrtulníku TAH-1P Cobra.

Zvláštní a velice zajímavou ukázkou byla prezentace bezpilotních prostředků (dronů) z produkce Vojenského technického ústavu.

Statická ukázka letos opět nabídla široké spektrum létajících strojů. Od vrtulníků přes stíhací letouny až po letouny dopravní. Na statické ukázce byl k vidění například dopravní letoun z výzbroje Luftwaffe Transall C-160, prezentace pozemní techniky výzbroje AČR včetně terénních vozů DINGO a LMV IVECO.

 

Právě se děje

Další zprávy