Čeští nosorožci se jedou rozmnožit do Afriky

Pavel Baroch
28. 4. 2009 13:29
Nosorožci tuponosému severnímu hrozí vyhubení
Pomůže český nosorožec zachránit vymírající druh?
Pomůže český nosorožec zachránit vymírající druh? | Foto: Zoo Dvůr Králové

Dvůr Králové - Před lety putovali nosorožci z Afriky do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Za pár měsíců asi zase poletí nazpátek. Aby zachránili vymírající druh.

V současnosti není vzácnějšího savce, než je nosorožec tuponosý severní. Po celém světě už jich žije jenom několik. A jelikož se v posledních letech nedaří toto zvíře rozmnožit v zajetí, přistoupili odborníci k unikátnímu pokusu. Zkusí nechat nosorožce rozmnožit ve volné přírodě v Keni.

Nejvíce těchto nosorožců nyní žije právě ve Dvoře Králové, celkem šest ."Do Keni odletí čtyři až pět zvířat," řekla Aktuálně.cz Jana Myslivečková, vedoucí marketingu královédvorské zoologické zahrady.

Než ovšem na černý kontinent odcestují, musí se vybraní nosorožci podrobit důkladným lékařským vyšetřením. "Je to otázka měsíců," dodala Myslivečková.

Foto: Aktuálně.cz

Žijí ještě v africké přírodě?

V současnosti neexistují spolehlivé informace o tom, jestli nosorožec tuponosý severní ve volné přírodě ještě vůbec žije.

"Podle údajů z roku 2007 je jistá šance, že čtyři jedinci dosud žijí v Národním parku Garamba v Kongu. Nálezy z loňska hovoří o možném výskytu na jihu Súdánu," uvedla Myslivečková ze ZOO Dvůr Králové, která vlastní jediné chovu schopné stádo na světě.

Kromě šesti jejich nosorožců žijí ještě dva ve Wild Animal Parku ve Spojených státech, ale tento starý pár se už nemůže rozmnožit. Jedno ze zvířat je navíc majetkem královédvorské zahrady.

"Rozmnožování nosorožce tuponosého v zajetí nepřináší přes veškerou snahu chovatelů odpovídající výsledky. Jediných úspěchů dosáhla v letech 1980 až 2000 naše zoo, kdy se podařilo odchovat čtyři mláďata. Poslední se bohužel narodilo před devíti lety," rekapituluje Myslivečková. Od té doby jsou další pokusy neúspěšné.

Je sice hnědý, ale jmenuje se nosorožec bílý (nebo také tuponosý či širokohubý). V Krugerově parku jich žije okolo 1,5 tisíce.
Je sice hnědý, ale jmenuje se nosorožec bílý (nebo také tuponosý či širokohubý). V Krugerově parku jich žije okolo 1,5 tisíce. | Foto: Pavel Baroch

Většina expertů pokus doporučuje

A tak vznikl plán poslat české nosorožce do svého původního domova v Africe. Zoo oslovila odborníky z celého světa, přičemž 75 procent z nich to doporučilo. S převozem vzácných zvířat na černý kontinent souhlasí i ministerstvo životního prostředí.

"Jakmile přijde žádost se všemi náležitostmi, není důvod ji nevyřídit, výhrady k transakci nemáme," potvrdila Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Vydaří se nosorožce v Keni opravdu rozmnožit?

Původně měla zvířata z Dvora Králové putovat do Jihoafrické republiky, ale proti tomu se zvedla kritika.

Meandrující potok v Krugerově národním parku vypadá nevinně. Až zaprší, povalí se tudy ohromná masa vody.
Meandrující potok v Krugerově národním parku vypadá nevinně. Až zaprší, povalí se tudy ohromná masa vody. | Foto: Pavel Baroch

"V jižní Africe je úplně jiné klimatické prostředí, než je jejich přirozené. Kdyby to bylo do jejich původního prostředí nebo aspoň do stejného klimatu, třeba do Keni, bylo by to něco jiného," citoval internetový deník Ekolist někdejší dlouholetou pracovnici parku Kristinu Tomášovou.

Změnu teritoria sice Tomášová přivítala; i tak ovšem varuje před tím, že se experiment vůbec nemusí zdařit.

"Je potřeba změnit skladbu zvířat a dát je dohromady s jinými jedinci, než na které byla zvyklá v původním místě. Optimální by bylo získat nějaké nosorožce z volné přírody," konstatovala Tomášová, která více než deset let koordinovala evropský záchranný program bílých nosorožců při Evropské asociaci zoologických zahrad.

Mají šanci na záchranu, doufá královédvorská zoo

Vedení zoo ve Dvoře Králové ovšem věří, že se přesunem nosorožců do Afriky podaří vzácná zvířata zachránit.

Foto: Zoo Dvůr Králové

"Po velice dlouhém a pečlivém rozhodování odborníci jako nejvhodnější lokalitu vybrali právě keňskou rezervaci, kde mají velké zkušenosti se záchranou nosorožců dvourohých černých a také s chovem nosorožců tuponosých jižních," poznamenala Jana Myslivečková.

V keňské rezervaci podle ní nehrozí, že by vzácné savce například zastřelili pytláci. "Budou střeženi několikanásobně," dodala s tím, že i nosorožci nadále zůstanou majetkem ZOO Dvůr Králové.

"Čeká nás jedna z nejvýznamnějších a současně nejnáročnějších akcí v historii celé zoo. Vždyť každý z dospělých nosorožců váží kolem dvou tun. Bude nutné zajistit finanční i personální zabezpečení celé akce," konstatovala Myslivečková.

ZOO Dvůr Králové už má se stěhováním zvířat do Afriky zkušenosti. Na černý kontinent už poslala více než sto kusů - antilopy a buvoly. Na konci května poletí do Tanzánie tři odrostlá mláďata nosorožců černých. 

 

Právě se děje

Další zprávy