Dvůr Králové - Čtyři severní nosorožci bílí ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové se mohou stát spasiteli pro celý svůj živočišný druh.
Jsou nejspíš jediní na světě, kteří se ještě dokážou rozmnožit a zachránit tyto vzácné nosorožce před vyhubením. Pokusí se o to ve svém přirozeném prostředí - v Africe. Na cestu do rezervace v Keni by se měli vydat příští sobotu.
V současnosti přitom není vzácnějšího savce, než je nosorožec tuponosý severní. V Africe možná žije několik posledních kusů na hranici mezi Kongem a Súdánem, ale už několik let chybí přesvědčivé důkazy o jejich existenci. Je možné, že už je zabili pytláci.
A tak zbývají nosorožci v zoo. Šest jich žije ve Dvoře Králové, dva v americkém San Diego Wild Animals Park. Jen čtyři z nich - právě ti čeští - jsou ovšem ještě schopni rozmnožování.
Nosorožec bílý
- Původně obýval dvě oblasti. Severní zahrnoval Sudán, Čad, Kongo, Středoafrickou republiku a Ugandu.
- Do jižního areálu patří Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibie a Jihoafrická republika.
- Tvoří dva podruhy, severní a jižní, které se od sebe vzhledově téměř neliší, i když genetické rozdíly existují.
- Jižního poddruhu žilo v lednu 2007 v přírodě 14,5 tisíc kusů, vloni dokonce bezmála 17,5 tisíc.
- Severního podruhu žily v lednu 2007 čtyři kusy, současný stav je neznámý.
V zajetí se rozmnožování nedaří
Rozmnožování v zajetí se už roky nedaří, výjimkou je Dvůr Králové.
"Jsme jediní na světě, kterým se opakovaně podařilo tyto nosorožce rozmnožit, ale poslední mládě ze čtyř odchovaných se narodilo už před devíti lety," řekla ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková.
Návrat do přírody
Proto se vedení zahrady rozhodlo pro unikátní projekt: Vrátit zvířata do přírody, odkud pocházejí.
"Pokládám to za vrchol ochranářské práce," konstatoval poslanec Přemysl Rabas, dlouholetý ředitel zooparku v Chomutově.
Projekt podporuje UNESCO, skupina specialistů pro africké nosorožce, která je součástí Mezinárodní unie pro ochranu přírody, a další mezinárodní organizace.
Nastupující ředitel pražské zoo Miroslav Bobek si sice myslí, že šance na jejich rozmnožování a záchranu je malá, ale je třeba se o to aspoň pokusit. "Transport do Ol Pejety je asi to nejlepší, co se teď dá udělat," řekl Bobek.
Nosorožci už trénují nástup do přepravní bedny
Vedoucí zoolog Dvora Králové Pavel Moucha uvedl, že nosorožci už několik týdnů trénují nastupování do přepravních beden. Třem byly zkráceny rohy, aby si je cestou neulomili.
Cesta je naplánovaná tak, že nosorožce příští sobotu naloží do beden, odvezou nákladními auty z Dvora Králové na letiště v Ruzyni, odkud odpoledne odletí do Nairobi, kam by měli dorazit v půl čtvrté ráno. Zde je kamiony odvezou asi 150 kilometrů do rezervace Ol Pejeta.
"V bednách by měly být 24 až 26 hodin," řekl Moucha, podle něhož to není nikterak dlouhá doba.
"Předpokládáme, že celý transport bude v pořádku," dodal veterinář zoo Jiří Váchala, který nosorožce bude doprovázet. Rizikem je podle ředitelky zahrady Holečkové například skrytý zdravotní problém. "EKG jsme jim nedělali," řekla Holečková.
Odpůrci chystají demonstraci
Převoz do Afriky kritizuje sdružení Safari Archa 2007, které na 16. prosince dokonce chystá ve Dvoře Králové demonstraci.
Organizace varuje před tím, že zvířata mohou kvůli dlouhé cestě uhynout, nebezpečná pro ně bude i aklimatizace nebo africké mikroorganismy a paraziti, na které nejsou zvyklí.
Ředitelka zoo Dana Holečková to odmítla. Keňská rezervace je podle ní v nadmořské výšce asi jako vrchol Sněžky, takže se tam například nevyskytuje spavá nemoc, která by mohla být pro nosorožce z mírného klimatu smrtelná.
Uvedla, že na 90 procent věří v úspěch "reprodukční" mise českých nosorožců na černém kontinentu. "Oni jsou úplně poslední, biologické hodiny tikají hrozně rychle," dodala Holečková.
Nosorožce ohlídá i vysílačka v rohu
Keňská rezervacie Ol Pejeta je podle vedení královéhradecké zoo bezpečná, kromě strážců budou nosorožce "hlídat" i vysílačky umístěné v rohu zvířat.
"Zvířata tam budou v bezpečí," konstatoval i Vítězslav Grepl z ministerstva zahraničí, který před týdnem rezervaci navštívil. Dodal, že pro Keňu je návrat čtyř nosorožců, kteří ovšem zůstanou majetkem zoo Dvůr Králové, událostí roku.
"Keňská strana tomu přikládá mimořádný význam," řekl Grepl, podle něhož už je v parku na příjezd českých zvířat takřka všechno připraveno.
O významnost projektu svědčí i to, že na letišti v Nairobi bude na přílet nosorožců čekat kromě místních, národních televizí a další novinářů také CNN nebo BBC.