Čeští hasiči v Bejrútu přerušili práce. Libanonská armáda se obává o jejich bezpečí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2020 18:46
Český speciální hasičský tým USAR přerušil v Bejrútu prohledávání trosek po masivním výbuchu. Stejně jako jiné mezinárodní týmy ho k přerušení záchranných akcí vyzvala libanonská armáda, která se kvůli protivládním demonstracím obává o jejich bezpečnost.
Tým USAR na ruzyňském letišti.
Tým USAR na ruzyňském letišti. | Foto: Reuters

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka řekl, že všichni členové týmu jsou v pořádku a vrátili se na svou základnu v Bejrútu, kde nyní čekají na další pokyny od vojáků. Zhoršená bezpečnostní situace může souviset s chystanou velkou demonstrací, dodal. 

Libanonská armáda vyzvala kvůli zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny. "Dnes (v sobotu) se tam chystá nějaká velká demonstrace, ostatně ty týmy vlastně i večer nemohly pracovat právě kvůli tomu, že se tam v odpoledních hodinách a večer konají demonstrace. Ta armáda to prostě vyhodnotila tak, že raději ty týmy vždycky stáhne a nechá je v bezpečí," řekl mluvčí hasičů.

To potvrdila také Petra Klobušiaková z české ambasády v Libanonu. Protest podle ní začíná v centru města v pět odpoledne místního času (ve čtyři odpoledne středoevropského letního času). "Na pátou hodinu je plánovaná velká demonstrace a armáda se vždycky předtím snaží některé části města uzavřít, aby protestující měli k dispozici jen určité koridory," uvedla Klobušiaková.

"Myslíme si tedy, že to souvisí s bezpečnostní situací, která je trošku napjatější. A koordinaci mezinárodních záchranných týmů zajišťuje přímo armáda," dodala. Protest se má podle ní konat na náměstí Mučedníků, které je blízko centra Bejrútu a přístavu, kde hasiči pracovali.

"Šance na přežití lidí po masivní explozi v přístavu už je malá. USAR tým do několika dnů bude s největší pravděpodobností řešit návrat zpátky do Česka," řekl Kavka Deníku N. "Pokud by nás ale Libanonci požádali, abychom zůstali i nadále, samozřejmě zůstaneme. Naší primární činností je vyhledávání přeživších," doplnil.

Vedoucí českého týmu v Bejrútu Jiří Čmakal řekl večer České televizi, že Češi se mají podle plánu vrátit 11. srpna. Česko podle něj vypraví do Libanonu letoun s humanitární pomocí.

Po explozi se stále pohřešují desítky lidí

Čtyři desítky českých hasičů z týmu USAR, který se specializuje na vyprošťování lidí z trosek, přiletěly do Libanonu ve středu. Od čtvrtečního odpoledne pak společně s psovody prohledávali prostor v přístavišti. Jde o důležitý sektor, protože je strategickou potravinovou cestou.

Hasiči měli za úkol prohledat sutiny, jestli v nich nezůstali lidé, aby na místo mohla vyrazit těžká technika, která začne trosky odklízet.

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných a s přibývajícími dny šance na přežití klesá. Podle Kavky se tak zvažuje návrat týmu zpět do Česka. "Záleží na libanonské straně, jestli nebude třeba ještě mít požadavek, abychom tam zůstali, ale návrat by pravděpodobně mohl být do několika dnů," uvedl mluvčí.

Obětí exploze, která poničila několik čtvrtí, je zatím 158. Z více než šest tisíc zraněných je přes sto v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i manželka nizozemského velvyslance v Libanonu, oznámilo nizozemské ministerstvo zahraničí.

Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah.

Lidé v Bejrútu cítí beznaděj, říká velvyslankyně Michaela Froňková:

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Hokejová Kometa Brno má 22 nakažených koronavirem

V hokejové Kometě Brno je 22 nakažených koronavirem z řad hráčů, členů realizačního týmu a zaměstnanců. Už v pátek byly kvůli onemocnění šesti hráčů odloženy její úvodní dva zápasy v novém ročníku extraligy. Po otestování dnes klub oznámil hromadný výskyt covidu-19.

"Bohužel z testů vyplynulo, že celkem 22 lidí z klubu je pozitivních. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Brňané proto museli odložit páteční zápas 1. kola extraligy s Třincem i nedělní utkání v Litvínově. V příštím týdnu má hrát Kometa v pátek doma s Českými Budějovicemi a v neděli v Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Sparta i Brno měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

Fotbalisté Sparty i Brna mohou v neděli odehrát zápas 4. kola první ligy. Povinné předzápasové testy u obou celků odhalily v kádru koronavirus, dnešní kontrolní odběry ale měli všichni zbylí členové týmu negativní. Kluby o tom informovaly na sociální síti twitter. Sparta bude v neděli doma proti Zlínu usilovat o návrat do čela tabulky, Zbrojovka přivítá Olomouc.

V brněnském týmu je po předzápasových testech pět nakažených, kteří byli ihned posláni do izolace. Opakované odběry žádný další pozitivní případ neodhalily a nováček nejvyšší soutěže tak může proti Sigmě nastoupit. Zbrojovka doplnila mužstvo několika hráči z rezervy.

Ve Spartě odhalily předzápasové testy koronavirus u jednoho hráče a jednoho člena širšího realizačního týmu. Při dnešních opakovaných odběrech měl podle vyjádření klubu další hráč hraniční pozitivní záchyt a byl umístěn do karantény. Pražská hygienická stanice i tak povolila Letenským nedělní utkání odehrát. Kvůli dvěma pozitivním testům Sparta v pátek zrušila přípravu prvního týmu a pro veřejnost uzavřela tréninkový areál na Strahově.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a pět zraněných při dopravní nehodě u Třebíče, silnice je neprůjezdná

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden člověk. Zranění utrpělo dalších pět lidí, včetně dvou dětí. Nehoda se stala u obce Příložany. Příčinu tragické události vyšetřuje policie, podle prvotního šetření šlo zřejmě o nesprávné předjíždění.

"Řidička osobního vozidla předjížděla nákladní vozidlo. Z dosud nezjištěných příčin se nestihla včas zařadit před předjížděné vozidlo a čelně se střetla s protijedoucím osobním vozidlem. Jedno z vozidel se po střetu odrazilo na třetí projíždějící osobní vozidlo," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Silnice II/152 je v místě nehody neprůjezdná. 

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy