Cesta k rehabilitaci Bati je volná, rozhodl soud

Tomáš Fránek
25. 6. 2007 17:21
Soud zrušil patnáctiletý trest z roku 1947

Kdo byl J. A. Baťa

  • Jan Antonín Baťa byl mladším bratrem Tomáše Bati. Narodil se v roce 1898 z druhého manželství Antonína Bati staršího. Ještě před svou tragickou smrtí v troskách letadla 12. července 1932 ho Tomáš Baťa pověřil řízením svého podniku.
  • Janu Antonínu Baťovi se podařilo pokračovat v expanzi firmy, zvyšovat odbyt i počty zaměstnanců.
  • Zasloužil se také o rozvoj Zlína. V době jeho vedení byl ve Zlíně založen Studijní ústav, Škola umění a byly zde pořádány rozsáhlé přehlídky moderního umění -Zlínské salony. Za jeho éry vyrostla ve Zlíně 21. budova, tehdy druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě.
  • Jan byl po obsazení země fašisty krátce zadržen gestapem a pak se mu podařilo dostat se do zahraničí.
  • Chtěl se usadit ve Spojených státech, ale když mu americké úřady odmítly prodloužit vízum, přesunul sídlo své firmy do Brazílie. Tehdy se dostal na černou listinu Spojenců - to znamenalo, že s ním nikdo nesmí obchodovat.
  • V roce 1947 byl v Praze v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení, v té době už však žil v Brazílii. Tři roky před svou smrtí v roce 1965 se vzdal akciového podílu ve firmě ve prospěch Tomáše Bati

Praha - Po více než šedesáti letech dnes Městský soud v Praze rozhodl o obnově procesu zlínského podnikatele Jana Antonína Bati.

Nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati byl v roce 1947 v nepřítomnosti odsouzen na patnáct za to, že v době druhé světové války nepodporoval československý odboj.

Čtěte více: Baťův vnuk: Mám důkazy o nevině svého dědy

Podle zástupců rodiny i řady historiků šlo tehdy o proces zmanipulovaný.

Státní zástupkyně dnes navrhla, aby byl rozsudek z roku 1947 zrušen a celý proces s Janem Antonínem Baťou znovu obnoven. A soud jí vyhověl, zrušil trest o vině a rozhodl o tom, že státní zastupitelství musí znovu celý případ posoudit.

"Žádný Baťa nezradil svou československou krev," uvedl hned po rozhodnutí soudu synovec Jana Antonína Bati, Tomáš Baťa. 

Státní zástupkyně předložila dopisy a dokumenty, které potvrzují, že filiálky firmy Baťa po celém světě posílaly československému odboji desítky tisíc dolarů.

Soud dostal i notářsky ověřené výpovědi židovských zaměstnanců firmy, které Baťa zachránil před transporty do koncentračních táborů.

Synovcova výpověď

Jako první u soudu dnes svědčil dvaadevadesátiletý Tomáš Baťa, podle kterého jeho strýc podporoval československý odboj. Tomáš Baťa v roce 2005 o obnovu procesu požádal.

Soud měl například k dispozici seznam darů, které společnost Baťa posílala československé exilové vládě. "Rozhodně o tom musel Jan Antonín Baťa vědět," uvedl dnes u soudu Tomáš Baťa.

Soud posuzoval i dokumenty z doby, která předcházela odsouzení Jana Antonína Bati. Ten si například československým úřadům stěžoval, že nebyl vyslechnut a nemohl se osobně obhájit.

I váleční zločinci, jako byl například K.H. Frank, takovou možnost po válce měli. "Nikdy jsem neudělal nic proti národu. Mým cílem je vrátit se do Zlína a sloužit národu," uvedl Jan Antonín Baťa v jednom ze svých dopisů československým úřadům s tím, že hlavním cílem celého procesu bylo získat jeho majetek, v té době největší ve střední Evropě.

Podle soudu z dokumentů vyplývá, že při samotném procesu u Národního soudu neměli obhájci možnost příliš do jednání zasahovat a nepřítomného Jana Antonína Baťu chránit.

Na druhý pokus

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem Tomáše Bati. Ten Jana Antonína ještě před svou tragickou smrtí v roce 1932 pověřil řízením podniku.

Jan Antonín Baťa pokračoval v expanzi firmy, navyšoval odbyt i počty zaměstnanců. Po nástupu fašismu se ale dostal na černou listinu spojenců, odešel ze Spojených států a od roku 1941 žil až do své smrti v Brazílii.

O obnově procesu se už rozhoduje podruhé, poprvé stížnost na porušení zákona při procesu před šedesáti roky v roce 1994 Nejvyšší soud zamítl.

Jeho rozhodnutí ale dnes označila soudkyně Marie Marková za chybné, v jiných případech soud totiž takovým stížnostem vyhověl. "Je to asi jediný případ, kdy byla žádost zamítnuta," uvedla soudkyně s tím, že jde o její právní názor.

 

Právě se děje

Další zprávy