Stupidní exhibice, kritizují ochránci nápis na skále. Je to montáž, tvrdí podezřelí

Marie Kolajová
31. 7. 2019 15:10
Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj zveřejnila na svém facebookovém profilu fotografii, která vyvolala vlnu kritiky. Je na ní manželský pár sedící na pískovcovém kameni, na kterém je vyrytý název jejich instagramového profilu. Podle správy jej později odstranili, čímž skálu ještě víc poškodili. Údajní pachatelé však tvrdí, že se ničeho nedopustili a někdo se je snaží poškodit.
Údajný nápis na skále v Českém ráji.
Údajný nápis na skále v Českém ráji. | Foto: CHKO Český ráj

Informaci o poškození skály obdrželi ochránci během víkendu. Poté našli i fotku, která škodu dokazuje. Mezitím už někdo nápis odstranil. Vedení chráněné krajinné oblasti ale neví kdo. Radost z toho nemají - daný člověk to totiž udělal nešetrně a ještě více tak poškodil pískovec.

"Kvůli odstranění nelze stoprocentně dokázat, že nápis z fotky je skutečný. Nicméně máme indicie, které to dokazují. Jako například kontura roku 2019, který byl do pískovce také vyryt spolu s názvem instagramového účtu," sdělil Aktuálně.cz vedoucí oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jiří Klápště.

Příspěvek dali správci na Facebook s titulkem "Stupidní exhibice v CHKO Český ráj" a poznámkou, že "lidská hloupost je bezbřehá". Vzápětí se však pod příspěvkem strhla diskuse, v níž lidé spekulují, že může jít o fotomontáž.

Pískovec po odstranění nápisu.
Pískovec po odstranění nápisu. | Foto: CHKO Český ráj

Také vyfocený pár odmítá, že by se činu dopustil. "Navštívili jsme spoustu nádherných míst a chováme se vždy s pokorou," řekla Regina Toušková serveru Liberecké zprávy. Podle ní jde o podvrh a někdo je chce poškodit. Svůj instagramový profil ale manželé Touškovi nejdříve přejmenovali a poté uzavřeli. Sporná fotka ze skal už z něj zmizela. 

Jde o podvrh?

Podle diskutujících na příspěvku z Instagramu chybí i nápisy, které na kameni byly dávno předtím a jsou tam i po údajném odstranění nyní diskutovaného nápisu.

"CHKO Český ráj prosím, nedělejte ze sebe idioty. Ten nápis na první fotce je vytvořen v Photoshopu nebo podobném grafickém programu. Já vím, že se to rytí ve skalách děje a je potřeba proti němu bojovat. Ale určitě ne zvedáním emocí prostřednictvím (velmi amatérsky) photoshopovaného snímku," komentuje příspěvek uživatel Facebooku s přezdívkou Mascha Kayak.

Podle správy Českého ráje ale k zásahu do skály došlo tak či tak a kvůli odstranění nápisu je skála nevratně poškozená. "Vzhledem k tomu, kde se skála nachází, zvyšuje se s jejím poškozováním riziko eroze a následný sesyp skály," uvedl Klápště. Podle něj je šetření teprve na začátku a není jasné, kdo je pachatelem.

Za ničení skal hrozí pokuta

Rytiny ve skalách však nejsou pro pracovníky chráněné krajinné oblasti novinkou. "Návštěvníci mají potřebu zvěčnit svoji přítomnost v Českém ráji a nápisů každoročně přibývá," uvedl Klápště.

Možností jak tomu čelit, podle něj není mnoho, protože pro případný postih by museli pachatele chytit při činu. Navíc jsou nápisy často na dobře ukrytých místech. Pokud by se přesto podařilo autora rytin chytit, hrozí mu pokuta, v případě rozsáhlejšího poškození může jít i o trestný čin.

 

Právě se děje

Další zprávy