Hasiči dohasili požár bukového lesa u Raspenavy. Příčinou bylo nejspíš ohniště

ČTK ČTK
16. 10. 2018 12:54
Požár v těžkém terénu ve svahu mezi Raspenavou a Ferdinandovem na Liberecku byl hasičům nahlášen v pondělí krátce po sedmé hodině ranní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.firebrno.cz

Raspenava (Liberecko) - Hasiči v poledne dohasili požár bukového lesa v Jizerských horách. Při ranní kontrole objevili u Raspenavy na Liberecku ještě čtyři skrytá ohniska, další dopoledne při dohašování.

Prolili je a prohrabali. "Na místě dnes zasahovalo šest jednotek, v poledne velitel zásah ukončil," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Požár v těžkém terénu ve svahu mezi Raspenavou a Ferdinandovem byl hasičům nahlášen v pondělí krátce po 7:00. Hasiči tam měli přes den nataženo přes 600 metrů hadic a z České Lípy si nechali dopravit velkokapacitní čerpadlo, která čerpalo z rybníka 5000 litrů vody za minutu. S hašením v pondělí pomáhal také vrtulník policie, který provedl 40 shozů. Až kolem 14:00 se podařilo oheň dostat pod kontrolu. Na noc museli hasiči místo kvůli nebezpečnému terénu opustit.

"Dnes bylo na místě šest jednotek a pro zajímavost na dohašování spotřebovali 27 tisíc litrů vody," poznamenala Bílková. Na místě byl i vyšetřovatel příčin požáru hasičů a policie. "S jistotou můžeme říct, že nešlo o úmyslné zapálení, spíš se přikláníme k verzi, že šlo o nedbalostní zacházení s otevřeným ohněm," dodala Bílková.

CHKO Jizerské hory na svém facebookovém profilu uvedla, že požár vznikl v nejcennějších lesích Jizerských hor, v Národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Za pravděpodobnou příčinu ochránci přírody považují nedohašené ilegální ohniště. Škody podle Bílkové nejsou velké. Jde o rezervaci, lesní správci proto nechají přírodu, ať si s následky ohně poradí.

Požár lesa a louky na Mladoboleslavsku:

Na Mladoboleslavsku hoří louky a lesy, hasiči zasahují pomocí vrtulníku a letadel | Video: AKTU.cz
 

Právě se děje

před 6 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy