reklama
 
 

Hasiči dohasili požár bukového lesa u Raspenavy. Příčinou bylo nejspíš ohniště

16. 10. 2018 12:54
Požár v těžkém terénu ve svahu mezi Raspenavou a Ferdinandovem na Liberecku byl hasičům nahlášen v pondělí krátce po sedmé hodině ranní.

Raspenava (Liberecko) - Hasiči v poledne dohasili požár bukového lesa v Jizerských horách. Při ranní kontrole objevili u Raspenavy na Liberecku ještě čtyři skrytá ohniska, další dopoledne při dohašování.

Prolili je a prohrabali. "Na místě dnes zasahovalo šest jednotek, v poledne velitel zásah ukončil," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Požár v těžkém terénu ve svahu mezi Raspenavou a Ferdinandovem byl hasičům nahlášen v pondělí krátce po 7:00. Hasiči tam měli přes den nataženo přes 600 metrů hadic a z České Lípy si nechali dopravit velkokapacitní čerpadlo, která čerpalo z rybníka 5000 litrů vody za minutu. S hašením v pondělí pomáhal také vrtulník policie, který provedl 40 shozů. Až kolem 14:00 se podařilo oheň dostat pod kontrolu. Na noc museli hasiči místo kvůli nebezpečnému terénu opustit.

"Dnes bylo na místě šest jednotek a pro zajímavost na dohašování spotřebovali 27 tisíc litrů vody," poznamenala Bílková. Na místě byl i vyšetřovatel příčin požáru hasičů a policie. "S jistotou můžeme říct, že nešlo o úmyslné zapálení, spíš se přikláníme k verzi, že šlo o nedbalostní zacházení s otevřeným ohněm," dodala Bílková.

CHKO Jizerské hory na svém facebookovém profilu uvedla, že požár vznikl v nejcennějších lesích Jizerských hor, v Národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Za pravděpodobnou příčinu ochránci přírody považují nedohašené ilegální ohniště. Škody podle Bílkové nejsou velké. Jde o rezervaci, lesní správci proto nechají přírodu, ať si s následky ohně poradí.

Požár lesa a louky na Mladoboleslavsku:

Na Mladoboleslavsku hoří louky a lesy, hasiči zasahují pomocí vrtulníku a letadel | Video: AKTU.cz |  01:16

autor: ČTK | 16. 10. 2018 12:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama