Český diplomat při NATO po skandálu na Ukrajině odešel z ministerstva obrany

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
2. 8. 2018 19:28
Miroslav Pelikán, který působil jako diplomat při misi NATO na Ukrajině, odešel po skandálu s pokusem o prodej odposlouchávací zpravodajské techniky po letech z ministerstva obrany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na konci dubna byli na Ukrajině zatčeni při pokusu o prodej odposlouchávací zpravodajské techniky, která je na Ukrajině nelegální, dva Češi - bývalý důstojník protimafiánského útvaru Luděk Vokál a diplomat při NATO Miroslav Pelikán.

Zatímco Vokál byl zatčen a po propuštění z vazby na kauci musí až do konce vyšetřování zůstat na Ukrajině, českého diplomata při NATO Pelikána díky diplomatickému pasu propustili. Následně byl urychleně z Kyjeva stažen zpět do Česka.

Nyní Pelikán odešel i z ministerstva obrany, kde roky pracoval. "Miroslav Pelikán již není zaměstnancem ministerstva obrany," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že diplomat skončil na vlastní žádost ke konci května.

"V této žádosti se důvody neuvádějí, nemáme ani informace o jeho dalším profesním působení," dodal Pejšek.

Aktuálně.cz se obrátilo i na Miroslava Pelikána, telefon však nebral a neodpověděl ani na zaslané zprávy. Podle oslovených lidí z ministerstva obrany sice Pelikán po letech odešel sám, nicméně to udělal právě kvůli svým problémům na Ukrajině, kde měl hájit zájmy Severoatlantické aliance.

České úřady po zatčení dvojice na konci dubna dva týdny popíraly, že byl při pokusu o prodej odposlouchávací techniky zadržen i český diplomat (některé zdroje dodávaly, že úřady informace nedostaly). Deník Aktuálně.cz tehdy na základě informací od čtyř zdrojů z Kyjeva a české diplomaticko-bezpečnostní komunity zjistil, že byl zadržen právě i bývalý český voják a diplomat Pelikán.

Na Ukrajině působil jako poradce při kanceláři Severoatlantické aliance v Kyjevě a měl na starosti logistiku.

Incident znamenal pro ministerstvo obrany, které Pelikána do NATO nominovalo, velkou nepříjemnost, případ totiž hrozil poškodit pověst Česka v Severoatlantické alianci a zároveň pozici NATO na Ukrajině.

Vokál čelí na Ukrajině obvinění z nezákonného prodeje zařízení, které šlo použít například k odposlechu telefonů. A hrozí mu trest odnětí svobody na čtyři až sedm let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy