Přijdou falešná videa. Po útoku v Sýrii čekám mohutnou dezinformační kampaň, varoval Stropnický

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 4. 2018 15:07
Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání.
Po útoku v Sýrii čekám mohutnou dezinformační kampaň, varoval Stropnický | Video: ČTK

Praha - Česká diplomacie vnímá noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích.

Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit.

Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Na úder reagoval i ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. Upozornil, že v následujících dnech přijde "mohutná dezinformační kampaň." "Bude se spekulovat, bude se tvrdit, bude se vyvracet, možná se budou vyvěšovat falešná videa," řekl Stropnický na tiskové konferenci.

"Chci zdůraznit, že šlo o cílený nálet na vojenské objekty a laboratoře. Nemáme zprávu o obětech a ztrátách," doplnil ministr.

Podle premiéra Andreje Babiše byl úder v Sýrii nevyhnutelný. Z pohledu České republiky jsou chemické zbraně nepřijatelný válečný instrument, zvlášť když se používají proti civilistům, uvedl. Vyzval světové mocnosti, aby jednaly o mírovém řešení v Sýrii.

"Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní," dodal Babiš.

Českým občanům podle Stropnického nehrozí v souvislosti s aktuálním děním v Sýrii žádné nebezpečí. Kdo tvrdí opak, chová se podle něj nezodpovědně.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) řekla novinářům, že čeští vojáci na misi na Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem jsou v pořádku. Ani další Češi v Sýrii nebyli ohroženi, řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi se podle ministerstva k situaci nebude do médií vyjadřovat.

Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Útok trval déle než hodinu | Video: Reuters

Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.

Spojence podpořila část českých politiků

"Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Podle české diplomacie bude země dál vystupovat proti použití chemických zbraní. "Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů," stojí v prohlášení.

Noční útok Západu na Sýrii podpořili také někteří čeští politici a kromě ministerstva zahraničí i ministerstvo obrany.

"USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty," uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran.

"Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

"Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán," napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podporují vznik mezinárodní komise, která by události ve městě Dúmá vyšetřila. Podle Pirátské strany za nočním zásahem spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda se jednalo o chemický útok. "Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením," uvedl šéf strany Ivan Bartoš. Podle Pirátů je nutné vynaložit maximální politický tlak k vyšetření chemického útoku a k dopadení a potrestání viníků.

Také podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok odsouzeníhodný. "Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání," uvedl Hamáček. Očekává, že premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO) postoj ČR vysvětlí ve Sněmovně.

Proti útoku se postavili mluvčí Hradu, komunisté i SPD

S prohlášením české diplomacie kontrastují slova předsedy komunistů Vojtěcha Filipa nebo mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka.

"Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad," sděli Filip.

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je útok podporou pro islamisty v Sýrii. "USA a jeho spojenci se neumí vyrovnat s vítězstvím Syřanů a Rusů nad islamisty, což způsobilo posílení vlivu Ruska v regionu," napsal v sms zprávě ČTK. Vojenský úder bez vyšetření předcházejícího chemického útoku je podle něj neoprávněný. Poslanec SPD Lubomír Volný dokonce nazval vojenský zásah teroristickou akcí zemí NATO.

Podle Hradu by pak vojenské řešení situace mělo být až poslední možností. Na Twitteru to uvedl mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček po nočním útoku USA, Británie a Francie na Sýrii. Zároveň slovně napadl novináře, neziskové organizace a kritiky prezidenta Zemana, že podporují válku.

 

Právě se děje

Další zprávy