Česko zesílilo kvůli teroru v Moskvě ostrahu letišť

Domácí Domácí
25. 1. 2011 13:33
Cizinecká policie se zaměřila především na spoje s Ruskem
Foto: Jan Langer

Praha - Bombový útok na moskevském letišti Domodědovo přinutil cizineckou policii k zavedení výjimečných bezpečnostních opatření.

Policisté od pondělního odpoledne posílili ostrahu na mezinárodních letištích, kde se zaměřuje především na spoje s Ruskem.

"Nasazení se týká zejména specialistů na výbušniny, psovodů se služebními psy cvičenými na vyhledávání výbušnin a ostřelovačů," uvedla mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková. 

"Nemáme žádné informace o bezpečnostní hrozbě v Česku," ujistila Kudláčková.

Policisté se zaměřují jak na odbavení osob a zavazadel, tak i dění na letišti. Opatření jsou podle mluvčí čistě preventivní a cestujících by se neměla dotknout.

Přísnější bezpečnostní opatření platí na letištích v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích.

K případným dalším krokům nebude policejní prezidium podle své mluvčí Dagmar Bednarčíkové z taktických důvodů poskytovat žádné informace.

Útočili muž a žena

Dvojice atentátníků udeřila na největší moskevské letiště v pondělí odpoledne. Sebevražedný útok si vyžádal nejméně pětatřicet mrtvých, v nemocnicích zůstává dalších téměř sto lidí. Stav zhruba poloviny z nich je vážný.

Jednou ze zraněných je i slovenská herečka Zuzana Fialová. Čeká ji operace, při níž jí budou lékaři z těla odstraňovat střepiny.

Ruská média spekulují o tom, že za atentátem zřejmě znovu stojí organizace Kavkazský emirát, která sdružuje islamisty a radikály z několika republik na Kavkaze, hlavně z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a Kabardsko-balkarské republiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy