Na letišti v Moskvě vraždili dva útočníci. Muž a žena

Zahraničí Zahraničí
25. 1. 2011 14:01
Zemřelo nejméně 35 osob, trojice Slováků měla velké štěstí
Fotografie, pořízená mobilním telefonem těstě po explozi.
Fotografie, pořízená mobilním telefonem těstě po explozi. | Foto: Reuters

Moskva - Pondělní teroristický útok na největším ruském letišti Domodědovo ležícím jižně od Moskvy si vyžádal nejméně pětatřicet životů.

V nemocnicích zůstává dalších téměř sto lidí, stav zhruba poloviny z nich je vážný.

Podle posledních zpráv agentury Itar-Tass útok provedly dvě osoby. Muž a žena. Ta bombu pronesla zřejmě v příručním zavazadle a odpálila ji ve chvíli, kdy stála v příletové hale mezi lidmi.

Žena měla na sobě černý oděv, který jí zahaloval vlasy. Podle těchto indicií se tedy zřejmě znovu jednalo o akci takzvaných černých vdov z Čečenska a Dagestánu, které útočily už loni v březnu v moskevském metru, kde zahynulo čtyřicet lidí.

Původní informace ze včerejšího večera hovořily o tom, že pachatelem byl muž a před výbuchem křičel, že všechny zabije.

Prezident Dmitrij Medveděv po útoku vyzval úřady, aby na ruských letištích zavedly systém kontrol běžných v USA či Izraeli.

Mezi mrtvými jsou i dva Němci a jeden Brit. Kvůli síle výbuchu některé ostatky zatím nebylo možné identifikovat. Letadla z Prahy do Moskvy přistávají na letišti Šeremeťjevo, takže není příliš pravděpodobné, že si útok vyžádal životy českých občanů.

Mezi zraněnými je slovenská herečka

Server pravda.ru zveřejnil seznam pětadvaceti zatím identifikovaných obětí. Třiadvaceti mužů a dvou žen. Nejmladšímu muži bylo 23 let, nejstaršímu 86 let.

Foto: Reuters

Podle svědků zahynulo několik taxikářů, kteří stáli v příletové hale a nabízeli tam lidem své služby. Mezi zraněnými je také známá slovenská herečka Zuzana Fialová, která zřejmě bude v Moskvě operovaná.

Její kamarádka Alexandra Doneva cestovala s ní a se svým bratrem Lubošem kostelným. On-line deníku Aktuálne.sk řekla, že stáli od místa výbuchu jen asi pět metrů. Zdrželi se na letišti, protože si kupovali zmrzlinu a vybírali peníze z bankomatu. To se jim málem stalo osudným.

"Bolo to strašné. Chytila som Ľuboša a Zuzanu, ktorá bola v šoku, a ťahala som ich preč od miesta výbuchu. Uvedomovala som si, že našej smrti zabránila len náhoda, ktorá si svoju daň vybrala medzi ľuďmi, stojacimi medzi nami a centrom výbuchu," vypověděla Alexandra Doneva.

Další lidé později vypověděli, že po explozi v panice utíkali pryč, protože se obávali druhého výbuchu.

Stopy krve nesla po explozi i sněhová pokrývka na chodníku před letištní halou. Zdravotníci museli k přepravě desítek raněných použít letištní vozíky, které se jinak používají k transportu zavazadel. Sanitky odvážely zraněné do čtyřicet kilometrů vzdálených moskevských nemocnic.

Nedostatečná bezpečnostní opatření

Ruský prezident Dmitrij Medveděv slíbil potrestání viníků, ale zároveň v projevu řekl, že bezpečnostní opatření na letišti Domodědovo zjevně nebyla dostatečná a došlo k porušení předpisů.

Naznačil, že vina padá také na nejvyšší management letiště.

"Podle toho, na jakém místě se vše odehrálo a dalších nepřímých indicií, se jedná o dobře připravený teroristický útok uskutečněný s cílem zabít co nejvíce lidí," řekl Medveděv. "Letiště je nové a moderní, to, co se ale stalo, jasně ukazuje na nedostatky v zajištění jeho bezpečnosti."

Ruský prezident zároveň vyzval policejní složky, aby se postaraly o rychlé dopadení těch, kdo za útokem stojí. Vyslovil se také pro to, aby byli propuštěni řídíci pracovníci odpovědní za zajištění bezpečnosti na letišti.

Šéf Kremlu se navíc domnívá, že na všech ruských letištích by měl být zaveden systém rozsáhlých kontrol, který by znesnadnil páchání podobných teroristických činů. Vzor v daném případě vidí v USA a Izraeli, kde cestující musí absolvovat velmi důkladné prohlídky.

Medveděv se zjevně opírá o první zprávy vyšetřovatelů.

"Už nyní je zřejmé, že dostat se do letištní haly, ve které se odehrála exploze, nečinilo teroristům nejmenší problém, protože adekvátní systém kontroly u vchodu do komplexu neexistoval," cituje z jejich zprávy server Ria Novosti.

Mluvčí letiště Jelena Galanova jeho výtky odmítla jako neopodstatněné.

"Všechna platná nařízení byla splněna, jednali jsme v souladu s platnou legislativou," citovala její slova stanice BBC.

Ruská média spekulují o tom, že za atentátem zřejmě znovu stojí organizace Kavkazský emirát, která sdružuje islamisty a radikály z několika republik na Kavkaze, hlavně z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a Kabardsko-balkarské republiky.

Podle komentátorů je výbuch mstou za velké lednové protiteroristické operace ruských speciálních sil na Kavkaze.

Sever Ria Novosti přišel navíc s informací, že ruské úřady byly již před týdnem varovány, že v bezprostřední blízkosti jednoho z moskevských letišť se chystá velký teroristický útok. Policie v této souvislosti pátrala po "trojici podezřelých".

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy