V úterý napadne na horách téměř půl metru sněhu, v nižších polohách do 15 centimetrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2019 14:00
Většinu České republiky zasáhne další sněžení. Od úterního do středečního rána napadne v nižších polohách od pěti do patnácti centimetrů sněhu a na horách mezi deseti a čtyřiceti centimetry. V Čechách se ke sněžení přidá i silný vítr a bude na silnicích místy tvořit sněhové jazyky nebo závěje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vítr může v Čechách dosáhnout rychlosti v nárazech až 70 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 kilometrů v hodině. V noci na středu začne pomalu slábnout, přičemž na severozápadě zeslábne ve středu večer.

"V důsledku kombinace větru a sněhu se budou od úterního rána od středních poloh místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Jejich tvorba bude ustávat během středečního rána," uvedli meteorologové.

Se sněhovými jazyky by měli řidiči počítat od úterního do středečního rána ve většině krajů v polohách nad 500 metrů nad mořem, v Pardubickém kraji a na Vysočině od 400 metrů nad mořem.

Novou sněhovou pokrývku avizují meteorologové pro celý Karlovarský, Liberecký a Zlínský kraj a Vysočinu a pro část okresů Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Silničáři v Libereckém kraji o půlnoci kvůli avizovanému sněžení uzavřou pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní vozy úsekem projedou, není ale vyloučeno, že uzavírka pro nákladní dopravu potrvá až do čtvrtka, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací na starosti.

Vzhledem k očekávanému sněžení a silnému větru proto doporučují řidičům, aby jezdili maximálně opatrně a na cesty se nevydávali bez zimní výbavy, do hor i se sněhovými řetězy. Turisté by se pak neměli vydávat do hřebenových částí.

 

Právě se děje

Další zprávy