Na jihu Bavorska vydatně sněží. Do pondělí může přibýt 40 centimetrů sněhu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2019 12:52
Husté sněžení na jihu Bavorska neustává, v německých alpských a předalpských regionech by podle meteorologů mohlo do pondělí napadnout až 40 centimetrů nového sněhu. Německá meteorologická služba DWD pro jih Bavorska a sousedního Bádenska-Württemberska vydala varování kvůli počasí.
Bavorsko trápí husté sněžení. Na snímku je oblast Allgäu. | Video: Reuters

Naopak situace na letišti v Mnichově se oproti sobotě výrazně zlepšila a zásadní omezení letového plánu se přinejmenším na dopoledne nepředpokládají. 

V sobotu měly údržbářské čety na mnichovském letišti plné ruce práce, aby udržely dráhy provozuschopné. Protože úklid ranveje trval pokaždé zhruba 25 minut a další čas si vyžádalo odmrazování letadel, muselo být zrušeno na 130 letů, což se dotklo i spojů s Prahou. Dalších 220 letů odstartovalo s více než hodinovým zpožděním. V nedělním letovém plánu mnichovského letiště bylo odřeknuto jen několik letů.

"Kvůli počasí máme ohlášeno zatím 15 zrušených letů," oznámila v neděli mluvčí mnichovského letiště. Upozornila, že další odřeknutí spojů není možné vyloučit, pokud opět začne hustě sněžit.

Bavorská policie má kvůli kluzkým silnicím přes víkend nahlášeny desítky nehod. Ačkoli většina takových kolizí končí jen poničenými plechy, policie eviduje i tragickou nehodu. Při srážce dvou aut na zasněžené silnici u hornobavorského města Bad Tölz zemřel devatenáctiletý muž. Další čtyři lidé utrpěli zranění, dva z nich jsou ve vážném stavu. Řidiči nadále musí počítat s problematickou sjízdností.

V horách stále hrozí vysoké lavinové nebezpečí. V Chiemgauských Alpách na jihovýchodě Bavorska v sobotu zahynula dvacetiletá žena, kterou na hoře Teisenberg zasypala sněhová masa. Laviny hrozí ve všech německých alpských regionech, kde na vrcholcích hor napadlo až 40 centimetrů nového sněhu.

Počasí ovlivnilo i provoz vlaků

Zimní počasí vyvolává problémy také v Rakousku, kde rovněž hrozí laviny. Kvůli uzavírkám silnic, které si vynutilo špatné počasí, hrozí v alpských regionech zácpy. V Bischofshofenu, kde v neděli vrcholí turné čtyř můstků ve skocích na lyžích, pořadatelé v sobotu zrušili kvalifikaci.

Vybavit se trpělivostí v Rakousku i Německu musí také cestující na železnici. V Bavorsku mají vlaky problémy především na jihu a západě této německé spolkové země. Například v oblasti Allgäu nebo ve směru bavorského města Garmisch-Partenkirchen musely být tratě uzavřeny.

V salcburském Leogangu dnes brzy ráno na čtyři hodiny uvízl noční spoj rakouských drah ÖBB s 300 cestujícími. Strom zde spadl na vedení a do překážky následně narazila souprava, při nehodě nebyl podle agentury APA nikdo zraněn. Mluvčí ÖBB Christoph Gasser-Mair poznamenal, že v soupravě zůstalo funkční topení.

Sníh a padající stromy poničily také elektrické vedení na několika místech Horních a Dolních Rakous, kde zůstalo bez proudu okolo 15 000 domácností. Energetikům se během dneška postupně podařilo velkou část odběratelů opět připojit, bez elektřiny v poledne bylo stále asi 4000 hornorakouských zákazníků.

Video: Trápí vás orosená okna? Odborník radí, jak tomu zabránit

V zimě trápí domácnosti orosená okna. Odborník radí, jak tomu zabránit | Video: Veronika Ljuba Bucková, Tomáš Novák
 

Právě se děje

před 1 minutou
před 40 minutami

S USA nebudeme jednat na žádné úrovni, oznámil íránský duchovní vůdce

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem neuskuteční na žádné diplomatické úrovni. Vyjádření mělo podle agentury AP vyvrátit spekulace o tom, že by se koncem měsíce na okraj Valného shromáždění OSN mohli zástupci Íránu a USA v New Yorku setkat. Spojené státy si podle Chameneího chtějí dokázat, že jejich kampaň "maximálního tlaku" vůči Íránu funguje, zatímco opak je prý pravdou.

"Proto všichni íránští činitelé, od prezidenta po ministra zahraničí a další oznámili, že se nebudou účastnit bilaterálních ani mnohostranných jednání (s USA)," uvedl íránský duchovní vůdce. Dosud se spekulovalo o tom, že by se americký prezident Donald Trump mohl v OSN setkat se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Trump v pondělí naznačil, že se to nestane, zatímco mluvčí íránské diplomacie možnost setkání za současné situace zcela vyloučil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy