Praha - Mráz a teplotní inverze přikryly Česko smogem. Nejhorší situace je na severu Čech a Moravy, v Praze a ve středních Čechách. Situace se dnes zřejmě nebude zlepšovat.
Nejhorší situace panovala v Lomu u Mostu, kde už překročila koncentrace polétavého prachu hodnotu 400 mikrogramů na metr krychlový; denní limit je přitom osmkrát nižší a stav regulace se vyhlašuje už při jeho trojnásobném překročení, tedy při 150 mikrogramech.
Méně jsou překročené limity i na měřicích stanicích v Teplicích, Ústí nad Labem a Litoměřicích, kde se množství pohybuje kolem 200 mikrogramů na metr krychlový.
Na severu Moravy překročily koncentrace polétavého prachu denní limit 50 mikrogramů až čtyřnásobně. V 11:00 bylo nejhorší ovzduší v Karviné, kde zaznamenaly měřicí stanice 210 mikrogramů na metr krychlový, v Českém Těšíně 205 mikrogramů, což je více než čtyřnásobek denního limitu.
Regulační řády pro velké znečišťovatele ovzduší vyhlásili meteorologové v Moravskoslezském kraji a na severu Čech. Omezení bude pravděpodobně trvat do neděle.
Stav ovzduší na severu Čech se během noci z pátku na sobotu mírně zlepšil, ale stav regulace platí dál, protože teplotní inverze ještě zesílila a lidé kvůli tomu začali více topit. Stav regulace byl v kraji vyhlášen poprvé od roku 2009, kdy za něj zodpovídá Český hydrometeorologický ústav.
Špatný stav ovzduší hlásí také v Pardubicích, kde je zatím poslední naměřená hodnota 141 mikrogramů a stále stoupá.
Vysokou hladinu smogu pociťují i obyvatelé v Praze. Nejhorší je situace ve Vysočanech, kde naměřili v jedenáct hodin dopoledne 111 mikrogramů na metr krychlový.
V hlavním městě je situace obdobná jako ve Středočeském kraji. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu (PM10) se zde zatím pohybuje kolem 114 mikrogramů na metr krychlový.
Další regulace?
Prognostik pražské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Borovička dnes řekl, že koncentrace polétavého prachu v kraji zatím překročila signál upozornění, který se vyhlašuje při překročení denní hodnoty 110 mikrogramů na metr krychlový.
"Nárůst je v posledních hodinách poměrně pomalý. V průměru jsou to zhruba tři mikrogramy. Zatím se nezdá, že by signál regulace ve Středočeském kraji hrozil," uvedl Borovička.
Meteorologové přesto doporučují, aby se lidé s chronickými dýchacími potížemi a srdečními onemocněními vyhýbali při venkovním pobytu námaze. Upozornění rovněž platí pro starší lidi a malé děti. Řidiči automobilů by také podle meteorologů neměli na silnice vyjíždět, jelikož se emise z vozidel významně podílejí na zvýšení koncentrace polétavých částic a oxidu dusičitého.