Praha - U francouzského Nejvyššího soudu definitivně skončil spor České republiky se společností Diag Human.
Soud potvrdil správnost předchozího rozhodnutí pařížského odvolacího soudu a dospěl ke stejnému závěru, jaký již dříve vyslovil i rakouský Nejvyšší soud.
Společnost Diag Human SE potvrdila, že soudní řízení ve Francii skončilo zamítnutím jejího dovolání u kasačního soudu. Jan Urban jménem právního týmu Diag Human sdělil ČTK, že "všechny stupně francouzských soudů posuzovaly věc pouze formálně, bez vztahu k mezinárodním smlouvám, zavazujícím Českou republiku".
Firma se nyní proto podle něj soustředí na další soudy, které již prohlásily, že je v jejich pravomoci posoudit i podstatu sporu, a to podle českého i mezinárodního práva. "Nejméně dvě taková soudní rozhodnutí lze očekávat ještě do poloviny roku 2014," uvedl v tiskové zprávě Urban.
Společnost požadovala mnohamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Nyní má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy.
„Kasační stížnost Diag Human SE byla ve všech bodech Nejvyšším soudem zamítnuta a soud přiznal České republice proti Diag Human SE odškodnění utrpěných nákladů řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.
Francie je po Rakousku a Švýcarsku již třetí zemí, kde Česko spor s Diag Human vyhrálo.
Francouzský soud souhlasil s právním názorem Prahy, že Diag Human nemůže na České republice v exekuci vymáhat více než osm miliard korun, jež byly firmě přiznány v arbitráži z roku 2008, protože daný rozhodčí nález není pravomocný.
Podle dřívějšího vyjádření advokáta firmy Jana Kalvody už tato částka kvůli úrokům přesáhla deset miliard.
Proti nálezu se Česko odvolalo. Diag Human ale na základě arbitráže zahajoval v cizině proti ČR exekuční řízení, což české straně způsobovalo komplikace například v podobě zadržování uměleckých děl zapůjčených do zahraničí.
Česko a firma se doposud přou o to, zda byl rozhodčí nález pravomocný. Podle ministerstva zdravotnictví i ÚZSVM arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.
Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění obrátila do zahraničí. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ve Francii i v Rakousku ale prvoinstanční verdikty změnily.
Naposledy rakouský Nejvyšší soud koncem dubna definitivně zastavil exekuční řízení vedené proti České republice. Společnost zažalovala ČR také u soudů v Lucembursku či Velké Británii.