Česko si s covidem vede mnohem hůř než sousedé. Rakousko opatrně rozvolní

Radek Bartoníček Michaela Endrštová Helena Truchlá jkr Radek Bartoníček, Michaela Endrštová, Helena Truchlá, jkr
3. 2. 2021 5:30
Aktuálně.cz mapovalo situaci s covidem v okolních zemích, kde mají se zastavením šíření epidemie také velké problémy navzdory tomu, že i tam platí přísná opatření na omezení pohybu lidí. Nikde u sousedů není situace příliš dobrá, ovšem nejhorší je nadále v Česku. Nejvíce se nyní daří Rakousku, kde začínají opatření výrazně uvolňovat.

Česko

Celkový počet nakažených994 514
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.981,71
Úmrtí16 545
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.204,79
Počet obyvatel10,7 mil.

Situace v Česku je dlouhodobě špatná, byť oproti předchozím týdnům se mírně zlepšuje. Oproti minulému pondělí bylo sice v pondělí 1. února o 152 nových případů více, konkrétně 7117, ale klesl počet pacientů v nemocnicích. Nyní jich je 5854, což je o 400 méně než před týdnem. Ve vážném stavu je nyní 988 lidí, před týdnem jich bylo přes tisíc. Aktuálně je covid potvrzený u zhruba 92 700 lidí, s koronavirem dosud zemřelo 16 545 lidí.

Německo

Celkový počet
nakažených
2 232 316
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.265,77
Úmrtí58 396
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.137,33
Počet obyvatel83 mil.

Přestože v Německu zřejmě zabírají opatření a čísla nakažených klesají, lockdown bude trvat nejméně do konce února, rychle rozvolňovat opatření německá vláda nechce. Tamní odborníci varují zejména před novými mutacemi koronaviru, které se šíří v Evropě.

Rakousko

Celkový počet nakažených415 522
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.246,39
Úmrtí7778
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.82,52
Počet obyvatel8,8 mil.

Rakousko čeká opatrné rozvolňování opatření. Počet nových případů nákazy v bezmála devítimilionové zemi klesl, v pondělí se jich potvrdilo 1124. Od příštího týdne chce kancléř Sebastian Kurz začít otevírat obchody, kadeřnictví či muzea. Například ke kadeřníkovi bude možné jít jen s negativním testem na koronavirus z posledních dvou dnů.

Velká Británie

Celkový počet nakažených3 835 783
Úmrtí106 564
Počet obyvatel66,6 mil.

V celé Velké Británii platí nouzový stav. V Anglii je zákaz vycházení, pokud se nejedná o nezbytně důležité cesty. Až na výjimky se nesmí například stýkat lidé z různých domácností. Téměř 9 milionů lidí dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19.

Slovensko

Celkový počet nakažených250 000
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.512,95
Úmrtí4711
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.194,66
Počet obyvatel5,5 mil.

Slovensko se pohybuje v počtu nakažených za posledních čtrnáct dní v první evropské desítce. Politici ještě před několika dny věřili ve zlepšení, ale počty nakažených se začaly zvedat, byť v porovnání s Českem nejsou tak vysoké. V zemi platí přísná opatření, kdo nemá negativní test na koronovirus, může ven jen za přesně vymezených podmínek.

Polsko

Celkový počet nakažených1 515 889
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.231,04
Úmrtí37 222
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.108,95
Počet obyvatel38 mil.

Situace v Polsku byla nejhorší loni v listopadu, kdy země evidovala přes 60 tisíc úmrtí. Také v prvních třech lednových týdnech nebyla situace dobrá, zemřelo téměř 29 tisíc lidí. Šlo sice o všechna úmrtí, ale odborníci upozorňovali, že mnohá mají souvislost s covidem. V zemi se množí protesty proti přísným opatřením, politici zvažují postupné rozvolňování.

Portugalsko

Celkový počet nakažených726 321
Počet případů za 14 dní na 100 tis. obyv.1429,43
Úmrtí12 757
Počet úmrtí za 14 dní na 1 mil. obyv.247,66
Počet obyvatel10,2 mil.

Země je nyní v nejhorší fázi pandemie. Nouzový stav má skončit nejdříve v polovině února. Zavřeny jsou všechny služby, které nejsou pokládány za nezbytné. Portugalsko požádalo o pomoc okolní státy.

Počty případů koronaviru rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených koronavirem. Podle počtu nakažených za posledních 14 dní je situace nejhorší v Portugalsku (1429 případů na 100 tisíc obyvatel), následuje Španělsko (1026 případů), Česko je s 981 případy na třetím místě.

Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 248 mrtvých na 1 milion obyvatel - vykazuje Portugalsko, následuje Slovinsko a Česko je s 205 mrtvými třetí.

Zdroje dat: worldometers.info | ecdc.europa.eu - přepočtené hodnoty - data z 29.1. 2021

Ze všech zástupců středoevropských zemí může být v těchto dnech nejspokojenější rakouský kancléř Sebastian Kurz. "Plošná uzávěra zafungovala," raduje se Kurz s tím, že je možné začít "opatrně" uvolňovat opatření proti šíření koronaviru. Bezmála devítimilionové Rakousko ohlásilo v pondělí 1124 nových případů nákazy. 

Vídeň se přitom v posledních dvou měsících potýkala s podobným problémem jako Česko, když se rozhodla v prosinci otevřít všechny obchody pro předvánoční nákupy. Počet nakažených okamžitě prudce vzrostl a tamní vláda vyhlásila v pořadí už třetí lockdown od 26. prosince - stejně jako česká vláda. Počet případů ale od té doby znovu klesl a od příštího týdne tak chce kancléř  začít otevírat obchody, kadeřnictví či muzea. Kdo si bude chtít jít například upravit vlasy, bude moct, ale jen pokud předloží negativní test na koronavirus z posledních dvou dnů. Restaurace a bary by se pak měly otevřít nejdříve v březnu. 

Česko musí na zmírnění dál čekat. Například ve srovnání s dalšími 26 evropskými zeměmi je třetí nejhorší - za Portugalskem a Španělskem. Zatímco v nejlepším Finsku zemřelo za posledních čtrnáct dní na covid deset lidí, v Česku jich bylo více než dvě stě. "Situace stále není dobrá. Čísla sice klesla, ale není to tak, jak jsme si představovali, neklesají podle plánu," přiznal nedávno premiér Andrej Babiš (ANO).

Žádní další sousedé Česka takto rozsáhlé uvolnění jako Rakousko nepřipravují, naopak se soustředí na to, jak nepříznivé statistiky zlepšit. Na Slovensku, v Německu i Polsku jsou totiž počty nakažených, hospitalizovaných i zemřelých vysoké a dosahují rekordních čísel. 

Například v Polsku umíralo dříve v průměru 30 tisíc lidí měsíčně na různé nemoci, loni v listopadu to bylo přes 60 tisíc lidí. Tehdy šíření koronaviru u severních sousedů dosahovalo vrcholu. V prosinci se situace začala zlepšovat, ale v lednu se opět zhoršila a vláda 28. ledna rozhodla, že přísná opatření včetně omezení pohybu budou pokračovat. Zároveň ale ministr zdravotnictví Adam Niedzielski oznámil, že od 1. února mohou Poláci otevřít obchody v nákupních centrech nebo obnovit provoz kulturních zařízení.

Původně se chystali pomalu otvírat také Slováci. Jejich ministr zdravotnictví Marek Krajčí na konci třetího lednového týdne, kdy počet nakažených klesal,  avizoval, že země patrně bude moci postupně přistoupit k uvolnění restrikcí. Jenže následně se čísla začala opět zvedat a Krajčí už oznámil, že současný lockdown nezabírá. Na Slovensku přitom platí přísná opatření, země má za sebou celostátní testování antigenními testy, a ten, kdo nemá negativní osvědčení, může ven jen za přesně daných podmínek.

Opatření v Německu zabírají

Němci si po dlouhých týdnech na konci ledna alespoň částečně oddechli. Omezení, která v zemi platí už od listopadu, a která zavádí jak spolková vláda, tak jednotlivé spolkové země, zřejmě zabírají. Za toto pondělí přibylo ve více než 80milionovém Německu 6114 nově nakažených, v Česku 7117. Přesto vládní politici jednoznačně prohlásili už v druhé půlce ledna, že lockdown bude v Německu trvat nejméně do konce února. 

V prostředcích veřejné dopravy a v obchodech musí lidé v Německu nosit zdravotnickou ústenku nebo respirátor třídy FFP2. Starší a rizikoví pacienti získají tyto účinnější ochranné prostředky v lékárnách bezplatně. Podobně k rouškám přistupuje i sousední Rakousko, kde vláda nařídila prodávat respirátory za výrobní cenu. Zranitelní občané je rovněž dostanou zdarma, vláda za tento druh pomoci zaplatí 24 milionů eur (asi 622 milionů korun). 

"Ve většině spolkových zemí čísla klesají a to jsou úspěchy opatření," prohlásil na páteční tiskové konferenci jeden z předních německých epidemiologů, který radí spolkové vládě, Lothar Wieler z Institutu Roberta Kocha. Záhy ale varoval před příliš rychlým rozvolňováním. Podporu mu vyjádřil také ministr zdravotnictví, křesťanskodemokratický politik Jens Spahn. 

"I když počet nakažených klesá, musí platit omezení," je přesvědčený. Situaci přirovnal k tomu, když člověk bere antibiotika: když je vysadí příliš brzy, může to vést ještě k větším škodám. Němečtí experti zejména varují před novými mutacemi koronaviru, které se šíří v Evropě. Strategie, kterou přední němečtí epidemiologové radí vládě, je proto jednoznačná: snížit počet nově nakažených pokud možno na nulu. 

Po dlouhých diskusích se proto vláda v Berlíně odhodlala například ke striktnějšímu postupu i v případě práce z domova. Tu nyní musí zaměstnancům umožnit všechny firmy, kde je to prakticky uskutečnitelné. Setkávat by se neměli lidé ani ve volném čase, s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti by se lidé měli potkat maximálně s jediným dalším člověkem. Zavřené jsou nejméně do půlky února také školy, postupně se do nich někde vracejí jen žáci závěrečných ročníků.

V Rakousku volí jinou taktiku: po 8. únoru by se měli do lavic vracet žáci prvních stupňů základních škol, starší budou chodit na "směny". Povinné bude testování žáků dvakrát týdně. Dál v Rakousku platí zákaz vycházení po osmé hodině večer, podobně jako v některých německých spolkových zemích. Například v Sasku u českých hranic by ale měli lidé vycházet jenom kvůli práci, nákupu nebo návštěvě u lékaře i přes den. 

Zavřené jsou v Německu obchody s výjimkou potravin, drogerií, optik, čerpacích stanic a dalších, podobně jako v Česku. Rakušané s částečným koncem lockdownu také zvýší pokuty za porušení nadále platných restrikcí, obě země pak zpřísňují režim pro vstup do země, a to i pro takzvané pendlery, kteří hranici kvůli práci přejíždí i denně. 

Z chválené země se stala ta nejhorší

Portugalsko bylo v počátcích pandemie považováno za zemi, která situaci dobře zvládá. Jenže v lednu se situace otočila - výrazně stoupají počty nakažených i úmrtí na covid a země má v současnosti nejvyšší tempo růstu počtu nových případů koronaviru na počet obyvatel na světě. 

V zemi, která má přibližně stejný počet obyvatel jako Česko, se od začátku pandemie nakazilo přes 700 tisíc lidí, z nichž však 43 procent připadá na poslední měsíc. Zároveň zemřelo více než 12 tisíc lidí nakažených touto nemocí a podle agentury Reuters za leden podlehlo komplikacím spojeným s koronavirem 5576 pacientů, což představuje 45 procent všech úmrtí od začátku pandemie v zemi. 

Rychle se šířící nákaza může být podle tamního premiéra Antónia Costy způsobena tím, že se zemí šíří britská mutace koronaviru. Deník Portugal Resident uvedl, že britská varianta v zemi může převládnout do tří týdnů. 

Stejně jako v Česku ale podle premiéry Costy doplatili Portugalci na rozvolněná opatření během Vánoc, kdy se mohly navštěvovat rodiny či známí během svátků. Costa tak hovoří o současné situaci jako o vůbec nejhorší fázi pandemie. "A je jisté, že tuto nejhorší fázi budeme zažívat ještě několik týdnů," uvedl Costa pro stanici TVI. 

Kvůli špatné epidemiologické situaci platí v zemi od poloviny ledna nouzový stav a skončit by měl nejdříve o měsíc později. Země také na dva týdny uzavřela hranice se Španělskem. Stejně jako v Česku, tak i v Portugalsku jsou uzavřeny všechny služby, které nejsou pokládány za nezbytné, včetně třeba restaurací. Zavřeny jsou také všechny školy. Tam, kde je to možné, je nařízena práce z domova. 

Nemocnice v zemi jsou přeplněné, v sobotu zbývalo pro pacienty s covidem pouze sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Portugalská vláda proto požádala minulý týden ostatní státy o pomoc. Již na to reagovali Němci, kteří přislíbili personální i materiální pomoc. Rakušané zase přijmou některé portugalské pacienty s covidem. 

České ministerstvo zahraničí aktuálně nedoporučuje do Portugalska cestovat, pokud to není nezbytné. Po cestujících z Česka po příletu do země vyžadují negativní test na koronavirus, nanejvýš 72 hodin starý. Kromě toho je však vyžadována i karanténa.

Velkou Británii zmohla nová mutace 

Od začátku epidemie se ve Velké Británii prokazatelně nakazilo covidem 3,8 milionu lidí, zemřelo jich 106 tisíc. Očkovat se tam může už třemi různými vakcínami a první dávku zatím dostalo devět z celkových zhruba 66 milionů obyvatel. Zhruba půl milionu jich dostalo už i druhou dávku. 

Situací v zemi výrazně zahýbalo šíření nové, nakažlivější mutace. Ta byla objevena na jihu Velké Británie už v září. O tom, že se významně šíří zemí, informoval následně britský premiér Boris Johnson v polovině prosince. Tou dobou již bylo mutací v Londýně nakaženo kolem dvou třetin všech nemocných. Podle vládních odborníků je tato varianta viru už téměř v celé zemi dominantní.

Zprávy o nové mutaci šířící se z Británie před Vánoci znepokojily také mnohé evropské státy. Mnoho zemí přerušilo dopravní spojení s Británií. V důsledku toho nastal kolaps na hranicích, uvízly u nich i stovky českých kamionů. Od té doby se mutace rozšířila i do mnoha dalších zemí včetně Česka.

Britové na novou mutaci zareagovali zpřísněním opatření. Začátkem ledna vyhlásila Anglie několikatýdenní tvrdý lockdown. Ten platí také ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, kde rozhodují o vlastních opatřeních sami. 

V Anglii musí lidé zůstávat doma, pokud nemají vážný důvod vyjít z domu. Mezi ně patří například nákup potravin či léků, cesta do práce, pokud nelze pracovat z domova, cesta za lékařem či cvičení jednou denně v okolí domova. Nedávná vyjížďka na kole premiéra Borise Johnsona jedenáct kilometrů od sídla v Downing Street, kde s rodinou pobývá, rozproudila debatu o tom, co vlastně znamená cvičit v okolí svého bydliště. 

Podle BBC ve vládních pravidlech stojí, že "lokálně" znamená "zůstat ve vesnici, městě nebo části velkého města", kde lidé žijí. Cestování do ciziny či po Británii je možné pouze z nezbytných důvodů. Zároveň se mezi sebou nesmí stýkat lidé, kteří spolu nežijí. Výjimku tvoří "pomocné bubliny" - ty mohou tvořit dvě oddělené domácnosti a jsou určené například lidem, kteří žijí sami nebo mají malé dítě. Lidé ze stejné bubliny mohou nocovat v jednom domě nebo chodit ven bez rozestupů. 

Zavřené jsou také školy či restaurace, povolené je prodávat jídlo s sebou z okénka. Zpřísnilo se také vymáhání dodržování některých opatření. Lidem, kteří se zúčastní domácí party, na které je více než 15 lidí, hrozí pokuta 800 liber a organizátorům dokonce 10 tisíc liber. V plánu je, že pokud se zlepší epidemiologická situace, některá opatření by se za pár týdnů mohla začít uvolňovat - například by se začátkem března mohly otevřít školy.

Zda se to podaří, zatím není jasné. Tři týdny po zavedení lockdownu, tedy 25. ledna, CNN napsala, že přes tvrdá opatření počet nových případů neklesá tak rychle, jak odborníci doufali. "Počet úmrtí pořád roste a odborníci i vláda začínají varovat veřejnost, že země s touto situací bude bojovat ještě dlouho," uvedla CNN. 

Aktuálně je cesta do Británie možná jen z určitých nezbytných důvodů - třeba kvůli práci, vzdělání či péči o blízké. Po příjezdu je nutné mít negativní test na koronavirus. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy