"Jako v hororu." V Latinské Americe chybí kyslík pro nakažené covidem

Simone Radačičová Simone Radačičová
2. 2. 2021 9:56
Stovky Peruánců stojí v nekonečně dlouhé frontě na kyslíkové bomby. Potřebují je pro své příbuzné, kteří se nakazili koronavirem. "Jsem tu od pěti ráno, a přesto jsem už přišel pozdě. Někteří lidé čekají dva až tři dny," vypověděl pro argentinský server Infobae student Yamil Antonio. Kvůli sílící pandemii koronaviru se některé země Latinské Ameriky potýkají s nedostatkem kyslíku.
V Manausu stojí lidé dlouhé fronty kvůli kyslíku.
V Manausu stojí lidé dlouhé fronty kvůli kyslíku. | Foto: Aktuálně.cz

Kyslík se podává pacientům s těžším průběhem covidu-19. "Můj otec má covid, je mu 50 let a kyslík potřebuje," dodává student, který doufal, že na něj přijde řada ještě ten den, a nebude tak muset strávit noc a následující den na ulici. Antonio pochází z města Callao, které leží jen kousek od peruánské metropole Lima. 

V podobné situaci jako on jsou stovky dalších lidí v zemi. Mnozí čekají dlouhé hodiny nebo rovnou spí na ulici, aby nepřišli o své místo ve frontě. 

Jak popisuje španělský deník El País, nemocnice v Peru se potýkají především s nedostatkem lůžek, a to nejen na oddělení intenzivní péče. Mnohé Peruánce s covidem-19 tak přeplněné nemocnice ani nepřijmou. Lidé jsou často odkázáni na pomoc svých příbuzných, kteří jim musí sehnat kyslík, a léčí se doma. 

Jedním z podnikatelů, kteří prodávají kyslíkové bomby pro lékařské účely, je Luis Barsallo. Potřebným je prodává za dostupnější ceny. Díky tomu si v Peru vysloužil přezdívku "kyslíkový anděl". Lidé mu musí přinést potvrzení od lékaře, které dokazuje, že jejich příbuzní se opravdu bez kyslíku neobejdou. 

Podobné potvrzení je nyní nutnost, protože situace chtějí zneužít i překupníci, kteří pak prodávají kyslík za přemrštěné ceny na černém trhu. Od překupníků Barsallo dostal tolik výhrůžek, že dokonce musel dočasně svůj podnik uzavřít.

Manaus sužuje nová mutace

Vedle Peru se s nedostatkem kyslíku pro nemocné potýkají i další země. Na sociálních sítích se například objevily fotografie z brazilského města Manaus, které platí za vstupní bránu do Amazonie. I tam je situace kritická. Nemocnice jsou bez kyslíku, a proto jej musí shánět příbuzní pacientů, podobně jako v Peru.

Lékaři se v hlavním městě státu Amazonas musí rozhodovat, které z pacientů pošlou na jednotku intenzivní péče. Zásoby kyslíku do země převážejí i armádní letadla, nemocní se přepravují do jiných brazilských států. Přesto se situace výrazně nelepší.

"Každý den vidím úmrtí, kterým se dalo vyhnout. Vybíráte, kdo přežije a kdo zemře, kdo dostane kyslík a kdo ne. Je to jako v hororu," řekl k tomu pro americký list Washington Post tamní epidemiolog Noaldo Lucena.

V Manausu se objevila také nová mutace koronaviru, která je zřejmě nakažlivější. Zatím ale není dobře prostudovaná a vědci se zaměřují na to, zda na ni zabírají dostupné vakcíny.

Wilson Lima, guvernér brazilského státu Amazonas, nechal zavést lockdown a zavřel všechny obchody s výjimkou supermarketů nebo lékáren. Varoval, že příští týdny budou náročné. Poptávka po kyslíku bude v únoru podle jeho odhadů o 70 procent vyšší, než byla během nejhorších lednových dnů, řekl pro list O Globo.

Manaus je jedním ze symbolů nezvládnuté koronavirové pandemie v Brazílii. Vědci odhadují, že ve dvoumilionovém městě covid-19 prodělaly tři čtvrtiny obyvatelstva, někteří z nich onemocněli už podruhé. Generální prokuratura kvůli krizi v Manausu minulý týden začala vyšetřovat brazilského ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella, kterého mnozí viní z pozdní a pomalé odpovědi na vývoj epidemie ve městě. 

Navíc nemoc dlouhodobě zlehčuje i sám krajně pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro. Odmítá celostátní karanténu podobnou té české. Je proti nošení roušek i proti očkování. 

Brazílie je třetí nejpostiženější zemí na světě. Nakazilo se tu 9,2 milionu lidí a choroba si vyžádala téměř 225 tisíc mrtvých. 

Kyslík se krade

V Mexiku se dokonce objevují krádeže kyslíkových lahví. V lednu například ozbrojený muž vtrhl do nemocnice ve státě Sonora a ukradl několik takových nádob. 

I v této zemi jsou nemocnice přetížené, a proto tisíce lidí skupují kyslíkové bomby, aby se mohli o příbuzné starat doma. Někteří dokonce kupují prázdné bomby pro případ, že by někdo z jejich okolí onemocněl. 

V Mexiku onemocnělo celkem přes 1,8 milionu lidí. Mezi nimi i prezident Andrés Manuel López Obrador nebo nejbohatší muž země Carlos Slim. Chorobě podlehlo téměř 160 tisíc lidí. 

Video: Koronavirus porazil nejtěžší muž světa Juan Pedro Franco

Koronavirus porazil nejtěžší muž světa Juan Pedro Franco | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Za jeden den se pokusilo překročit hranici z Běloruska přes 200 migrantů, uvedla polská stráž

Skupina asi 100 migrantů se v uplynulém dni pokusila násilně překonat bělorusko-polskou hranici u hraničního přechodu Bělověž (Bialowieža), oznámila v sobotu polská pohraniční stráž. Za celý pátek ostraha hranic zaznamenala 206 lidí, kteří se pokusili o překročení hranice z běloruské strany, informoval dnes ráno server Polsatnews. Bezpečnostní složky jim v tom prý zabránily.

"V úseku chráněném pohraniční stráží v Bělověži útvary odrazily útok na hranici skupiny čítající 100 osob," napsala polská pohraniční stráž na Twitteru. Z jejího prohlášení vyplývá, že se tento pokus odehrál v pátek.

Polské bezpečnostní složky zadržely sedm cizinců, šest Rusů a jednoho Gruzínce, za napomáhání k nelegálnímu vstupu do země, poznamenal server Polsatnews. Od začátku roku podle něj polská ostraha hranic eviduje přes 37 000 pokusů o nelegální překročení hranice z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy