Česko se bude soudit o ropu v Německu, potvrdil Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2015 20:55
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nyní připraví příslušné žaloby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MERO ČR, a.s.

Praha - Česko se bude soudit o naftu, která je v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nyní připraví příslušné žaloby, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Věří, že český stát svůj zájem obhájí. České pohledávky dosahují až 1,8 miliardy korun. Postup potvrdilo i večerní zasedání Bezpečnostní rady státu.

Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe popřel. Českou republiku u soudu zastupuje ÚZSVM.

"O tu naftu jsme nepřišli, je vlastnictvím České republiky," řekl Sobotka.

Česko své zájmy obhájí

"My samozřejmě budeme hájit zájmy českých daňových poplatníků a v případě, že insolvenční správce popřel vlastnictví České republiky, tak přirozeně uplatníme tento náš požadavek u německého soudu. Německo je právní stát a já předpokládám, že Česká republika bude schopná v rámci institucí právního státu tento svůj zájem obhájit," řekl premiér, který bude o věci jednat taky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Česká republika bude usilovat o vrácení uskladněné nafty a vůči konkurzní podstatě firmy uplatní podle Sobotky pohledávky celní správy, daňové správy i Správy státních hmotných rezerv (SSHR). "Využijeme všechny možnosti včetně právních nástrojů," zdůraznil premiér.

Žaloba na vydání nafty bude podle předsedy SSHR připravena a podána co nejdříve. U dalších pohledávek se podle něho předpokládá, že i tam budou podány takzvané zjišťovací žaloby k německému zemskému soudu. I tyto žaloby připraví podle Sobotky ÚZSVM.

SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun.

Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby.

Celní a daňové úřady podle zdroje ČTK nárokují až 300 dalších milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy