Jarní dvacítky vs. tropických 37. Meteorolog vysvětluje teplotně rozdělené Česko

pru ČTK pru, ČTK
8. 7. 2021 10:30
Česko se ve čtvrtek a v pátek teplotně rozdělí na dvě poloviny. V Čechách se teploty vyšplhají jen k 21 stupňům Celsia. Naopak na jihovýchodě země mohou teploměry ukázat až 37 stupňů. Od čtvrtečního odpoledne také meteorologové očekávají silné bouřky. "Mohou se objevit i větší kroupy a také nárazy větru ojediněle až kolem 90 kilometrů za hodinu," uvádí pro Aktuálně.cz meteorolog Štefan Handžák.
Počasí 8. července podle modelu ČHMÚ. | Video: Český hydrometeorologický ústav

"Bude nás ovlivňovat takzvané zvlněné frontální rozhraní. To znamená, že západní Evropa je v chladnějším vzduchu, ale východní Evropa je v teplém až velmi teplém vzduchu. A toto rozhraní bude přecházet přes naše území," komentuje Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu. "Vydrží to ještě i v pátek, kdy čekáme interval od 20 stupňů Celsia na západě až po 30 stupňů Celsia na východě," dodává.

Podle meteorologa se ale nejedná v podmínkách střední Evropy o výjimečný jev. "Není to žádná mimořádná situace. Ale je pravda, že se v poslední době opakuje," dodává.

Podle Handžáka by osa rozdílu teplot měla ve čtvrtek přecházet v pásu od jižních Čech přes Prahu až po Liberec. "Rozhraní je sice stacionární, ale pulzuje. Takže teď budeme spíš v malinko chladnějším, ale poté zase už v trochu teplejším vzduchu," dodává Handžák.

Kvůli horkému a suchému počasí v posledních dnech platí ve čtyřech moravských krajích také varování před vznikem požárů. Vedle toho meteorologové varovali, že při velmi silných bouřkách může přívalový déšť lokálně rozvodnit menší řeky, zatopit podchody, podjezdy či sklepy, podemlít silnice a chodníky. Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy, nebezpečné mohou být kroupy a blesky.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy